MEB tablet başvurusu nasıl yapılır? EBA tablet dağıtımı ne zaman yapılacak?

2021 Milli Eğitim Bakanlığı ücretsiz tablet dağıtımı başvurusu nasıl yapılır? Milli Eğitim Bakanlığı tablet dağıtımı başvuru formuna nereden ulaşabiliriz? 2021 MEB tablet başvurusu için takip etmemiz gereken süreç nedir? Detaylarıyla haberimizde...

GÜNCEL EĞİTİM
PAYLAŞ:

Aşağıda 2021 MEB tablet başvurusu hakkında tüm merak ettiğiniz soruların cevabını kolaylıkla sizi yormadan vereceğiz. Sizler için açıklayıcı madde madde sorularınızın cevapları haberin detayında...

2021 MEB tablet başvuru nasıl yapılacak? 2021 MEB ücretsiz tablet dağıtımı Aralık, Ocak ayları içinde hangi tarihte yapılacak? Hangi ile ne kadar talet verilecek? Bakan Selçuk 4. faz tablet dağıtımı için ne dedi? Madde madde cevapları...

Koronanın sürecinin uzaması ve eğitimim telafisi için uzun bir süredir uzaktan eğitim yapılmakta. Uzaktan eğitim için gerekli olan materyallerin başında öğrencilerin kolaylıkla derslerini takip edebilmeleri için tablet ve bilgisayar gibi cihazlar gelmekte. Fakat bu imkana sahip olmayan bir çok öğrencimiz bulunmaktadır. Tam olarak bunun için devreye giren Milli Eğitim Bakanlığımız (MEB) öğrencilerimize ücretsiz tablet dağıtımı gerçekleştirmektedir.

MEB'nın dağıtımına başladığı ücretsiz tabletler için nereye başvurmalıyız? 2021 Ücretsiz tablet bilgisayar başvuruları nasıl ve nereye yapılacak?

2021 OCAK MEB ÜCRETSİZ TABLET DAĞITIMI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Bakan Selçuk 2021 tablet dağıtımı ile ilgili şunları ifade etti:

 • 21 Aralık tarihine kadar 200 bin tableti daha dağıtmış olacağız. 2021 Ocak ortasına kadar 300 bin ilave tabletin dağıtımı gereçekleşecek.

Bu tabletlerin tamamı internet bağlantılı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tedarik edilen 500 bin tablet bilgisayarın sevkiyat ve dağıtım süreci devam ediyor. Bu kapsamda, tablet bilgisayarlar, kontrollerin ardından hızla sevkiyat aşamasına alınıyor ve illere ulaştırılıyor.

 • Bu çerçevede, 15 Aralık'ta dağıtım için 15 ile doğru yola çıkan 50 bin 500 tablet bugün öğrencilere dağıtılmak üzere il müdürlükleri tarafından teslim alındı.

2021 Aralık-Ocak Tablet Dağımında Hangi İle Ne Kadar Tablet Gönderilecek?

Bir sonraki dağıtımın 21 Aralık haftasında yapılacağı öğrenildi.

 • Bu gönderimde Adıyaman'a 2 bin 300,
 • Batman'a 2 bin 600,
 • Diyarbakır'a 3 bin,
 • Gaziantep"e 3 bin,
 • Hakkari'ye 850,
 • İstanbul'a 5 bin,
 • Kayseri'ye 2 bin,
 • Kilis'e 500,
 • Kocaeli'ye 8 bin,
 • Mardin'e 3 bin,
 • Ankara'ya bin 350,
 • Siirt'e 1000,
 • Şanlıurfa'ya 10 bin 700,
 • Şırnak'a 2 bin 600 ve Van'a 4 bin 600 tablet bilgisayar ulaştırıldı.

2021 OCAK MEB ÜCRETSİZ TABLET BİLGİSAYAR BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Öncelikle şunu dememiz gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılan tabletlerin herhangi bir başvuru sayfası ya da ekranı bulunmuyor. Bu şekilde başvur, kimlik bilgisi isteyen sayfalara ve hasaplara lütfen itibar etmeyiniz. Sosyal medya dolandırıcılarına karşı çok dikkatli olun.

 • Milli Eğitim İl Müdürlükleri öğrencinizin bulunduğu yakın çevrenizdeki okul yönetimleri tarafından tespit edilen öğrencilere tabletler bizzat ulaştırılıyor.
 • Tablet dağıtımlarında öncelikli olarak ailenin gelir durumu, okul çağındaki kardeş sayısı, özel eğitim gereksinimleri göz önünde bulundurularak dağıtım süreci işleyecek.
 • İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından dağıtım yapılacak.
 • 2021 MEB tablet başvurusu formu internette bulunmamaktadır. MEB tablet başvuru formu diyerek bilgilerinizi almak isteyen sosyal medya dolandırıcılarına karşı çok dikkatli olun. (Örnek cep telefonunuza gelen MEB tablet başvuru formu için şu linki tıklayınız gibi...)

ŞİMDİYE KADAR NE KADAR TABLET DAĞITILDI?

Bakan Selçuk,  şu ana kadar toplam 266 bin 500 tabletin İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine dağıtıldığını duyurdu. Uzaktan eğitime devam eden öğrencilerin online eğitime sorunsuz bir şekilde katılabilmeleri için Ocak ayı sonuna kadar 500 bin tablet dağıtımı yapılacak. Evlerinde eğitim alan birden fazla öğrenci bulunan aileler ücretsiz tablet başvuru şartlarını ve kriterlerini araştırıyor.

MEB'DEN TABLET DAĞITIMI İLE İLGİLİ YAPILAN SON AÇIKLAMA "UZAKTAN EĞİTİME TABLET BİLGİSAYAR DESTEĞİNİN 4. FAZIYLA BİRLİKTE 313 BİN 500 CİHAZ ÖĞRENCİLERE ULAŞMIŞ OLACAK"

"Uzaktan eğitim sürecinde internet ve cihaz gereksinimi olan öğrenciler için yerel yönetimler, özel sektör kuruluşları ve sivil inisiyatiflerin de desteğiyle yapılan150 bin cihazlık desteğe ilave olarak Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tedarik edilen 500 bin tablet bilgisayarın sevkiyat ve dağıtım sürecinde 4. faz bugün başladı. Tablet bilgisayarların gönderildiği 26 ilin müdürü ile video konferans yöntemiyle toplantı yapan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 4. faz dağıtımlarıyla birlikte öğrencilere gönderilen cihaz sayısının toplam 313 bin 500'e ulaştığını duyurdu."

Daha önce yerel yönetimler, özel sektör kuruluşları ve sivil inisiyatiflerin de desteğiyle dağıtımı gerçekleştirilen 150 bin tablet bilgisayara ilave olarak tamamı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tedarik edilen 500 bin tablet dağıtımında 4. faz başladı. 
 
Tabletler, kontrolleri yapıldıktan sonra illere gönderiliyor. Geçen hafta gerçekleştirilen 66 bin cihazlık dağıtımın ardından bu fazda 47 bin tablet bilgisayar daha öğrencilerle buluşturuluyor. Bu yeni faz ile birlikte 500 bin tabletin 313 bin 500 adedi sahiplerine ulaşmış olacak. Haftalık olarak gerçekleştirilecek gönderimlerle ay sonunda 500 bin tabletin dağıtımı tamamlanacak.
 
Bugün başlayan 4. Faz dağıtımda tablet bilgisayarların gönderildiği 26 ilin yöneticisi ile dijital ortamda toplantı gerçekleştiren Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 9 ile cihazların ulaştığını, 17 ile de sevkiyatın devam ettiğini belirtti. Selçuk, 10 Ocak Pazar günü tablet bilgisayarların tüm illere ulaşmış olmasının planlandığını söyledi.  
 
Öncelikli hedeflerinin "Eğitimde Fırsat Adaleti" olduğunun altını bir kez daha çizen Bakan Selçuk, planlanan dağıtım stratejisi çerçevesinde öncelikli gereksinimi olan öğrencilere resmi veriler üzerinden ulaşılmaya devam edildiğini hatırlattı. Bakan Selçuk, "İl müdürlerimizin teslim edeceği bu tablet bilgisayarlarda öğrencilerin canlı ders ve EBA platformundan faydalanmaları için ihtiyaç duyacakları aylık 25 GB kotalı GSM internet hizmeti de var.  İl yöneticilerimiz tablet bilgisayarları öğrencilere 4.5G GSM sim kartlı olarak teslim edecek. 
 
Her hafta yeni cihazlarıyla ders başı yapan öğrencilerimizin sayısı artıyor. Bu hafta 47 bin tablet bilgisayarın dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızın eğitime erişimi konusunda bizlere destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Erişim problemi yaşayan çocuğumuz kalmayana kadar bu konuda hep birlikte kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz." dedi.
 
Selçuk, ailelerin ya da öğrencilerimizin tablet bilgisayar talebi için herhangi başvuru yapması gerekmediğini, ailenin gelir durumu, okul çağındaki kardeş sayısı, özel eğitim gereksinimi, öğrencinin akademik başarısı gibi kriterler doğrultusunda hazırlanan dağıtım stratejisi çerçevesinde "fırsat adaleti" hassasiyetiyle tablet bilgisayarların öğrencilere ulaştırıldığını hatırlattı.

"EĞİTİMİN BİR MİLLET ÖDEVİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un telekonferans yöntemiyle katıldığı törende önemli açıklamalarda bulundu. 14 bin EBA destek notası ile canlı derslerde günlük 3 milyon ders verildiğini ve bu sayılarla dünya birincisi olduklarını hatırlatan Ziya Selçuk " Öğretmenlerimizin öğrencilerimizin ve velilerimizin bu salgın döneminde sağlıklı iletişim yürütebilmesi için birçok hazırlık yaptık. Fedakârca çalışan öğretmenlerimiz, öğrencilerine ulaşmanın birçok yolunu buldular. Çok güzel başarı ortaya çıktı. Biz de EBA üzerinden canlı ders yapma, öğrencileri ödevlendirme, gelişimlerini takip edebilme imkanlarını ortaya koyduk. Yüzlerce, binlerce içerikle, mobil uygulamalarla, çocuklarımıza destek paketlerimizle yapay zeka ile çalışan akademik destek sistemi ile biz de katkı sağlamaya çalışıyoruz." dedi.

Açıklamasının devamında her bir çocuğa ulaşmanın yollarını arttırmaya gayret ettiklerini vurgulayan Selçuk " Eğitimin bir millet ödevi olduğunu biliyoruz. El birliği ile sizlerin temin ettiği 60 bin tablet il ve ilçe Milli Eğitim müdürlüklerine teslim edildikten kısa süre sonra çocuklarımıza ulaşmış olacak. Böylece Gaziantep'te 60 bin öğrencimiz daha tablet bilgisayarına kavuşacak. Bunların internet paketi olduğu için herhangi bir sıkıntı çekmeden doğrudan erişimleri hızlanacak. Bu çocuklarımızın mutluluğunu, yüzlerindeki sevinci, gözlerindeki parıltıyı hayal ettikçe çok mutlu oluyoruz." dedi.

ÖĞRENCİLERE ULAŞMAYA DEVAM EDİLECEK!

Canlı dersler ile günlük 3 milyon dersten bahsettiklerini belirten Selçuk, daha ilerisini istediklerinin altını çizerek “ O yüzden canlı dersler, EBA, çok önemli hale geliyor. Sizlerin destekleri ile 14 bin EBA destek noktası kurduk. Bunun sayısı gün geçtikçe artıyor. Canlı derslerde günlük 3 milyon dersten bahsediyoruz. Bu bizim için son derece önemli. Bu sayılarla dünya birincisiyiz. Ama bazen ihtiyacı kısıtlı olan öğrencilerimizin de ihtiyaçlarını giderebilmek için bugünkü faaliyetimizde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde başlatılan 500 bin tableti çok aşacak şekilde sivil toplum kuruluşları, belediyelerimiz, iş dünyamızın destekleri ile devam ettiriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

 • allah rızası için tablet verun nolur verin iki orenci oldugumuz için birimiz tlf ten giryoz onunda ekran donyo oretmen anlatıyo bana da yeni geliyo daha once yaptım noldunu bilmiyom okul sabiha kostem orta okulu

  Sayın milli eğitim bakanım. tablet için başvuru yaptık ama çok ihtiyacım olmasına rağmen bize geri dönüş yapilmadi .Evimizde bilgisayarımız yok Babam calisiyor Annemin tlf bozuk sabaha kadar sarja takmasına rağmen sarj yetmiyor dersin yarisinda kapaniyor tlf babannemden alıp idare etmeye çalışıyorum lütfen beni duyun derslerim çok iyi geri kalmak istemiyorum.benim hakkımda olduğunu düşündüğümden size bu msj atiyorum inşallah geri dönüş olur diye bekliyorum

  BIZ 3 KARDESIZ VE CANLI DERSLERE BIRIMIZ GIRIYORSA IKIMIZ GIREMIYORUZ HER ZAMAN CANLI DERSLERIMIZ CAKISIYOR BU YUZDEN TABLET BASVURUSU YAPMAK ISTEDIM VE LINKINI HIC BIR SEY CIKMADI HEM CANLI DERSLERE GIREMIYORUZ HEMDE HIC BIR SEY KAZANAMIYORUZ

  Ziya hocam sizi babam gibi görüyorum hocam aylık geririmiz yok eba canlı canlı derslere hiç katılmıyorum ne olur bizede yardım edin tablete çok ihtiyacım var teşekkür ederim

  Eşim Koa hastası kacaydir calisamadi evde ne tablet ne bilgisayar. Hiç birisi yok oğlum ebaya giremedi oğlum derslerdn geri kaldı lütfen tablet istiyorm

  Buradan MEB e sesleniyorum ben Şanlıurfa' nın eyyübiye ilçesinde yaşıyorum bu zor günlerde en temel hakkımız olan eğtim hakkımızdan mahrum kalıyoruz çünkü bize sahib çikan kimse yok . Bizim haklarımı koruyan hic kimse şu an
  yok maddi durumuz çok kötü anem ve babam da rahatsızlıklarından dolay çalişamicak durumdalar ben abim ve 2kücük karddes im okulun yarısında çalismak icin okuldan ayrılıyoruz. 4. ayda gidip 11. ayda donuyoruz nerdeyse gunun 12 saatini calismakla geciyor suan 11 sınıftayım gelecek yıl belkide hayatımın en onemli gunune hazırliksız girmek istemiyorum çünkü tyt ve ayt benim tek şansım biliyorum ilk yıl kazanmazsan aylem birdaha sınava girmeme izin vermicek oyüzden derslerimiz icin sizden bir tablet istiyorum benim ve kardeşlerimin tablete cok ihtiyaci var su an bunları yazarken cok çekiniyorum ama elimden gelen bir şey yok ben ve kardesleimin egtimi icin sadece bir tablet istiyoruz inaniyorumki bu çaresizliğimizi birileri duyucak ve bize yardım edeck tek isteğim bu zor gunlerde herkes gibi eğtim almak bizimde hakkimiz bizde artık tarlalarda calişmak istemiyoruz sadece okumak istiyoruz sadece ihticamiz olan bir tablet artık sesimizi duymanizi istiyoruz bize bir yardım eli uzatılsın yeter artık egtim bizim hakkımız duyun sesimizi

  ''SAYIN ZİYA ABİM SİZİ ABİM GİBİ GÖRÜYORUM LÜTFEN DERSLERİMİ AKSATIYOM NOLUR ENİ ANLAYIN 4 OKUYAN KARDEŞİZ VE ÖĞRENCİ BAZLI RAPORUMADA BAKILDIĞINDA DERSE AZCIK KATILIM SAĞLAMIŞIM ÇÜNKÜ KARDEŞLERİMİN GERİDE KALMASINI İSTEMEM AMA LÜTFEN BİZE YARDIM ETMENİZİ İSTERİM ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER UMARIM BİZİ CİİDİYE AYLIRSINIZ SAYGILARIMLA&&&

Yorum Ekle