Melih Gökçek kimdir, Nereli, Kaç yaşında? Melih Gökçek mal varlığı ne kadar, aldığı görevler ne?

Twitter'da belediye başkanlığı döneminde yapılana çalışmalar ile ilgili yapılan paylaşımların ardından vatandaşlar tarafın merak konusu olan Melih Gökçek kimdir? Melih Gökçek aslen nerelidir? Melih Gökçek kaç yaşında? Melih Gökçek yaptığı görevler? Melih Gökçek yürüttüğü projeler ne? Melih Gökçek hangi belediyede görev yaptı? İşte Melih Gökçek hakkında merak edilenler…

BİYOGRAFİ
PAYLAŞ:

Melih Gökçek Kimdir?

Tam adı İbrahim Melih Gökçe 20 Ekim 1948 tarihinde Ankara ili Keçiören ilçesinde dünyaya geldi.

Türk siyasetçi, bürokrat ve gazeteci olan Gökçek, 4. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı.

Melih Gökçek İlk yılları

Şanlıurfa Halfetili bir baba ve Kosova- Prizren göçmeni bir annenin çocuğu olan Gökçek'in çocukluğu babasının mesleği dolayısıyla Gaziantep'te geçti. Babası avukat Ahmet Gökçek, Adalet Partisi Gaziantep il başkanı idi.

İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep'te tamamlayan Gökçek Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrencilik hayatına başlayınca 1967 yılından itibaren Ankara’ya yerleşti.

Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulunu bitiren Gökçek gazeteciliğe yerel Gaziantep Haber Gazetesinde başladı. Parlamento muhabirliği yapan Gökçek, askerlik görevine başlamadan önce Çalışma Bakanlığında özel kalem müdür yardımcılığı yaptı.

Yedek subaylığını Kıbrıs Güzelyurt'ta yapan Gökçek, askerlik dönüşü ticaret hayatına atıldı. 1984 yılında Anavatan Partisi'nden Keçiören belediye başkanlığına aday oldu ve seçildi.

1989 yılından itibaren Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu genel müdürlüğüne getirilen Gökçek, bu görevini 1991 yılı başlarına kadar sürdürdü.

Melih Gökçek Aile yaşamı

1975 yılında, 20 Ekim 1954 doğumlu aslen Düzce Akçakocalı olan Nevin Gökçek ile evlendi.

Gazi Üniversitesi matematik öğretmenliği mezunu ve 27 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Nevin Gökçek ile evliliğinden iki çocuğu oldu.

2013-2015 yılları arasında Ankaraspor'da profesyonel futbolculuk yapan, 4 Kasım 1976 doğumlu Ahmet Gökçek, Osmanlıspor'un başkanlığını yapmaktadır.

12 Ekim 1983 Ankara doğumlu Osman Gökçek ise Beyaz TV'yi yönetmektedir. İlk ve ortaokulu TED Ankara Koleji'nde okuyan Osman Gökçek lise öğrenimini Samanyolu Koleji’nde üniversiteyi ise Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü'nde tamamladı.

Melih Gökçek Siyasi hayatı

25 Mart 1984 yerel seçimleri'nde Keçiören belediye başkanlığını kazandı. 1989 yerel seçimlerinde ikinci defa Keçiören belediye başkanlığı görevine aday oldu. Fakat seçimi kazanamadı.

1991 yılı hem siyasi hem bürokratik hayatında dönüm noktası yaşayan Gökçek, ANAP'tan istifa ederek Refah Partisi'ne geçti. 20 Ekim 1991 genel seçimlerinde Refah Partisi Ankara milletvekili olarak meclise girdi.

2 yıl 3 ay milletvekilliği yapan Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken Refah Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldu. 1994 Türkiye seçimlerinde Korel Göymen'in Ankara belediye seçimlerinde kazandığı duyuruldu.

Ancak daha sonra Gökçeğin YSK'ya yaptığı itiraz sonucu 6.390 oy farkla büyükşehir belediye başkanlığını kazandığı açıklandı. Belediye başkanlığı görevindeyken "Periler Ülkesinde" adlı heykeli Altınpark'tan kaldırtırken sarfettiği "Böyle sanatın içine tükürürüm" sözü, tartışma yaratmıştır.

Refah Partisi'nin kapatılması üzerine Fazilet Partisi'ne geçen Gökçek, 1999 yılı belediye seçimlerinde ikinci kez Ankara büyükşehir belediye başkanlığına aday oldu, yapılan seçimlerde %33,7 oyla ve 30.000 oy farkıyla Ankara tarihinde iki kez üst üste seçilen ilk belediye başkanı oldu.

Fazilet Partisi kapatıldıktan sonra yeni parti kurma çalışmalarına başladı. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Fazilet Partisi'nin devamı olduğunu söyleyerek bu partide yer almayacağını söyledi. Ancak bir süre sonra 2002 yılında Demokrat Parti'ye ve ardından 2003 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katıldı.

2004 yerel seçimlerinde üçüncü kez, 29 Mart 2009 yerel seçimleri seçimlerinde dördüncü kez, 30 Mart 2014 yerel seçimleri seçimlerinde 5. kez aynı göreve geldi ve Ankara tarihinde ilk kez beş dönem üst üste büyükşehir belediye başkanlığına seçilen kişi oldu. Ankara'da en uzun süre görev yapan belediye başkanıdır.

Başkanlık yaptığı dönemde büyükşehir belediyesi "Avrupa Şeref Bayrağı" (2001) ve "Avrupa Şeref Plaketi" (2003) ile ödüllendirilmiştir.

10 Ekim 2009 tarihinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından, kentsel, çevresel, sosyal, kültürel ve uluslararası ilişkilerde dünyada örnek teşkil edecek çalışmalar yapan kentler ve belediyelere verilen Avrupa Ödülü'nü parlamento başkanı Lluís Maria de Puig'den almıştır.

Mayıs 2010'da OICC Toplantısı’nda Belediye Projeleri alanında 4 ayrı kategoride verilen ödüllerin 3’ünü toplayan Ankara, “Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi” ile Kentsel ve Bölgesel Planlama Birinciliği’ni, “Göksu Park” ile Çevre Düzenlemesi Birinciliği’ni ve “Mogan Park” ile de Çevre, Koruma ve Sürdürülebilir Kalkınma İkinciliği’ni 54 ayrı ülkeden 170 temsilcinin arasında kazandı.

23 Ekim 2017'de Twitter'da attığı tweet ile istifa edeceğini açıkladı ve 28 Ekim 2017'de Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifa etti.

Melih Gökçek Yaptığı projeler

Başta Ankapark olmak üzere birçok cadde, bulvar ve otoyol, Dikmen Vadisi projesinin devam ettirilmesi, Kuzey Ankara gibi büyük kentsel dönüşüm projelerin yapılmasını sağlamıştır.

Ankara'ya su sağlayan Kavşakkaya Barajı onun döneminde yapılmıştır. Ankara'daki çarpık yapılaşma ve gecekondulaşmaya karşı yapılan kentsel dönüşümün çoğunluğu onun döneminde yapılmıştır.

Ankara'daki park, bahçe, spor ve kültür merkezleri ve Ankara'nın şehir girişlerine kapılar, en büyük camilerinden Kuzey Ankara camii ve külliyesi onun döneminde yapılmıştır.

Melih Gökçek Davalar ve eleştiriler

Hakkında açılan çeşitli davalarda: yayın yoluyla hakaretten, kişilik haklarına saldırıdan, şahsiyeti ağır şekilde zedelemekten, manevi saldırıdan birçok kez mahkûm oldu.

Gökçek, dönüşüm faaliyetlerinin devam ettiği Hıdırlık, Atıfbey ve İsmetpaşa bölgelerinde "özellikle muhafazakâr ailelerin tercih edeceği" konutlar inşa edileceğini açıkladı.

Mimarlar Odası, Gökçek'in açıkladığı projeyle "aleni bir şekilde nefret suçu işlediğini ve toplumu ikiye bölmeye çalıştığını" dile getirdi.

Melih Gökçek Kişisel Bilgileri

4. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı
Görev süresi
27 Mart 1994 - 28 Ekim 2017
Yerine geldiği Vedat Aydın
Yerine gelen Mustafa Tuna
Türkiye Büyük Millet Meclisi
19. Dönem Milletvekili
Görev süresi
6 Kasım 1991 - 8 Eylül 1994
Seçim bölgesi 1991 – Ankara
1. Keçiören Belediye Başkanı
Görev süresi
25 Mart 1984 - 26 Mart 1989
Yerine geldiği Makam oluşturuldu
Yerine gelen Hamza Kırmızı
Kişisel bilgiler
Doğum 20 Ekim 1948 (72 yaşında)
Keçiören, Ankara, Türkiye
Partisi Anavatan Partisi (1984-1991)
Refah Partisi (1991-1998)
Fazilet Partisi (1998-2001)
Demokrat Parti (2002)
Adalet ve Kalkınma Partisi (2003)
Evlilik(ler)
Nevin Gökçek (e. 1975)
Çocuk(lar) Ahmet Gökçek (d. 1976)
Osman Gökçek (d. 1983)
Yaşadığı yer Ankara
Mesleği Siyasetçi

Siyasi görevi
Önce gelen:
Vedat Aydın
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı
1994-2017
Sonra gelen:
Mustafa Tuna
Önce gelen:
Nihat İlhan
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü
1989-1991
Sonra gelen:
Kemal Çevik
Önce gelen:
Yeni makam
Keçiören Belediye Başkanı
1984-1989
Sonra gelen:
Hamza Kırmızı

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle