Memur-Sen'den Halepçe Açıklaması

Memur-Sen Mardin İl Başkanlığı Halepçe katliamının 23. Yıl dönümünde, katliamı bir kez daha kınadı.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Memur- Sen’e bağlı sendikalar adına açıklama yapan Başkan Mehmet Emin Esen; binlerce insanın ölümüne yol açan diktatörün, halkın gözü önünde asıldığını belirterek, o günün şartlarında olaya sessiz kalan uluslararası camianın da bu olayda Saddam kadar vebali olduğunu belirterek Şunları söyledi:

Kuzey Irak’ın Halepçe kentinde 16 Mart 1988 tarihinde bir katliam yaşandı. Hayvanlar üzerinde bile kullanılması yasak olan kimyasal silahlarla gerçekleştirilen bu vahşi saldırıda çoğunluğu Kürt olan 5 bine yakın insan hayatını kaybederken, 15 bine  yakın insan da ömrü boyunca taşıyacağı izlerle yaralandı. Bunların çoğunluğu çocuk ve kadındı.

Dünya tarihinin en büyük katliamlarından biri olan bu vahşete ne yazık ki kendini insan hakları savunucusu olarak gösteren batılı ülkelerden ve Amerika’dan yeterli bir tepki almamıştır. Daha üzücü olan ise silahların yukarıda ismi zikredilen devletlerden temin edilmiş olmasıdır.

Halepçe’de çoğunluğu Kürt binlerce kişinin ölümüne sebep olan Saddam Hüseyin ve Kimyasal Ali’ye zamanında tepki göstermeyen güçler, çok daha basit gerekçelerle Irak’ı işgal etmiş ve Saddam Hüseyin ile Kimyasal Ali’yi asmışlardır. Ancak bu idamlar çok aceleye getirilmiş ve Halepçe katliamının gerçek sebepleri tüm boyutlarıyla aydınlatılamamıştır. 

Trajik olan genç, yaşlı, kadın, erkek, çoluk çocuk demeden 70 bin nüfuslu bir kentin üzerine kin ve nefretini kusan silahlarla soykırım yapmak isteyen zalimlerin bu operasyona Kur’an-ı Kerimde geçen bir surenin ismini vermeleridir.  “Enfal” operasyonuyla güya kendini İslam’ın temsilcisi, Müslüman Kürt halkını da kafir olarak göstermeye çalışmıştır.

Memur-Sen olarak çoğunluğu Müslüman Kürt olan insanlara yönelik bu olayı bir kez daha kınıyor, zamanı ve yeri ne olursa olsun, şiddetin zulmün her türlüsüne karşı olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle