Memurlara asgari ücret oranında zam talebi

Memur-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, asgari ücretle çalışanlara yapılan yüzde 50.54 oranındaki zammın memurlara yapılmasını istediklerini söyledi.

GÜNCEL

Asgari ücrete yapılan zamma ilişkin yazılı bir basın açıklaması yapan Gök, kamu görevlileri için yapılacak ek zam, ilave ödeme ve gelir dağılım ile gelir vergisi yükünün hafifletilmesi konusunun da göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

“Asgari ücretteki artış gerçek verilerin dikkate alındığını göstermektedir”

Asgari ücrete yapılan zammın yüzleri güldürdüğünü aktaran Gök, “2022 yılı asgari ücreti, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 4 bin 250 lira olarak açıklandı. 2 bin 825 lira olan mevcut asgari ücret, yüzde 50,4 oranında ve bin 425 lira artırılarak belirlenmiş oldu. Asgari ücretteki artış, enflasyon hedefi yerine gerçek verilerin dikkate alındığını göstermektedir. Ayrıca, yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisi de kaldırıldı. Yapılan artış ve yıllardır dile getirdiğimiz vergi muafiyeti düzenlemesi emekçinin yüzünü güldürmüş ve memnuniyet üretmiştir. Atılan adım; ekonomideki hareketliliğin görüldüğünü, gereğini yerine getirme konusunda kararlı davranıldığını gösteriyor.” dedi.

“Gelir vergisi yükünün hafifletilmesi konusu göz ardı edilmemelidir”

Aynı kararlılığın, 6’ıncı Dönem Toplu Sözleşme sonrası oluşan ekonomik dalgalanmanın dikkate alma konusunda da kendini göstermesinin şart olduğunu belirten Gök, “Kamu görevlileri için yapılacak ek zam, ilave ödeme ve gelir dağılımında adaleti sağlamaya yönelik düzenlemelerde, gelir vergisi yükünün hafifletilmesi konusu da göz ardı edilmemelidir. Bu çerçevede hükümet ‘ek protokol” başta olmak üzere 3600 ek gösterge ve sözleşmeliler konusu için zaman kaybetmeden yetkili sendika Memur-Sen ile bir araya gelerek, müzakere etmeli ve kamuoyuna deklare edildiği gibi ek zammın 15 ocak maaşlarına yansıması için çalışmalar derhal başlatmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“Asgari ücrete yapılan zam oranında tüm memurlara da zam yapılsın”

Bir öğretmenin kendisine yolladığı mesajı da paylaşan Gök, “Ben bir öğretmenim bu ayki maaşım 4 bin 639 TL yani asgari ücret ile neredeyse aynı. Benim sendikama tekliflerim; milletvekili, doktor, mimar, mühendis, öğretmen vesaire hepsinin maaşı asgari ücrette sabitlensin. Asgari ücrete yapılan zam oranında tüm memurlara da zam yapılsın.” diye konuştu.

“Emekçilerimiz daha iyisini de hak etmektedirler”

Asgari ücrete yapılan zammın kendilerini de mutlu ettiğini belirten Gök, “Emekçilerimiz daha iyisini de hak etmektedirler. Tekrar hayırlı olsun diyor, kamu emekçilerinin hükümetten aynı oranda bir zammın tüm memurlara da yapılmasını beklediğini ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle