Merkeziyetsiz Cüzdan Nedir?

EKONOMİ

Dijitalleşen dünyada var olmak adına uyum sağlamaya çalıştığımız blok zincir teknolojisinde öğrenmemiz gereken birçok terim bulunuyor. Bu dünyaya gerçek anlamda girmiş olmak için kişilerin kendilerine ait dijital cüzdan edinmeleri önemli bir adım olarak görülüyor.

Son zamanlarda ülkemizde de konuşulan dijitalleşme çağrıları tüm dünya genelinde var olmaya devam edecek. Merkeziyetsiz Finans olarak bildiğimiz DeFi teknolojisi, dünyanın hızla dijitalleşmesinden dolayı merkeziyetsiz yapılara ve finans dışında diğer sektörlere göre hızla ayak uyduruyor. Merkeziyetsiz Finans alanında ortaya koyulan ürünlerin yalnızca bir kısmını görmekteyiz, ancak önümüzde daha çok zaman var gibi görünüyor.

Kripto para birimlerinin hatta ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in asıl ortaya çıkış nedeni merkeziyetsizlik kavramdır. Merkeziyetsiz finans dünyasını gelenekselden ayıran en belirgin özellik, dijital dünyadaki varlığınıza tamamen sahip olmanızdır. Herhangi bir aracı olmadan kendi paranızı veya varlığınızı tutmak hem sorumluluk bilincini artırıyor hem de otoritelerin denetimlerine uğramadan ya da size karşı yaptırımlarına maruz kalmadan bu dünyada var olabiliyoruz.

Tüm bunların yanı sıra özel kişiler yani bireysel kullanıcılar için erken bir süreç gibi görünmektedir. Kripto paralara yatırım yapan yatırımcıların çok büyük bir kısmının varlıklarını merkezi borsalarda tuttuğunu biliyoruz.

Merkezi borsalarda tutmanın yanı sıra bir de dijital cüzdanın önemini de son yaşadığımız FTX olayından sonra daha da iyi kavradığımıza inanıyoruz. Kişilerin kendilerine ait bir dijital cüzdanı olması gerektiğini de vurguluyoruz.

Sıcak ve soğuk cüzdan olarak adlandırılan bu dijital cüzdan adreslerinde bizi ilgilendiren ve uzun vadeli yatırımlarımızı bulundurduğumuz soğuk cüzdanlar yer alıyor.

Bunun yanı sıra yalnızca uzun vadeli işlemlerimiz için değil kısa vadeli işlemler, herhangi bir ödeme veya transfer işlemleri için de dijital cüzdanınızın var olması büyük bir önem arz ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle