Midyatlılar Teoloji Fakültesi için Rektör Omayı ziyaret etti

"Midyat Temsilciler Meclisi" Artuklu Üniversitesi Rektörü Serdar Bedii Omay'a nezaket ziyaretinde bulundu.

EĞİTİM
PAYLAŞ:

Midyat’ta yapılacak Uluslararası Teoloji Fakültesi (Din bilimi) ve ilçede ilk kez yapılacak olan Yükseköğretim Geçiş Sınavı (YGS) ile ilgili ‘Midyat Temsilciler Meclisi’ Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Serdar Bedii Omay’a teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Midyat’ta eğitim konusunda yapılan çalışmalar ve Dünya çapında marka olabilecek düzeyde olan Teoloji Fakültesi ile ilgili bilgi almak için giden meclis Rektör Omay’dan bilgi adlı.

YGS’nin Midyat’ta yapılmasıyla ilgili konuşan Rektör Omay “ Gayet güveli, objektif, sosyal adalete uygun bir sınav yapabileceğimiz kanaatinde olduğum bir yer” Bu yüzden sınavın Midyat’ta yapıldığını işaret etti. Omay “ Mardin merkezle birlikte bizim bu bölgemizde Midyat Medine olan, hakikaten şehir olan dünyada yaşanılacak en güzel yerlerden bir tanesi. Emekli olsam orada yaşamak isterim” dedi.

Teoloji Fakültesiyle ilgili bilgi veren Omay “ Mardin Artuklu Üniversitesi olarak Midyat’ımıza elimizden gelen her şeyi yapacağız. Normalde hiçbir ilçemize fakülte sözü vermedik. Bunun tek istisnası var Midyat. Bu yüzden çok ciddi eleştiri yaşıyoruz, olsun. Ona Midyat layıktır” şeklinde konuştu.

Fakültenin yapım aşamaları hakkında bilgi verdi. Omay “ İlk önce150 dönümlük tarihi Midyat’a bakan yamaçta bir arazi tescili yapılmıştı. Sonra ekibimiz daha yoğun araştırmaları neticesinde bu 300 dönüme dönüştürüldü. Bunun sebebi de orada aslında Allah nasip ederse ilerde bir bağımsız Midyat Üniversitesine dönüşmesi hayali sebebiyle 300 dönümlük bir ayrı yerleşke oluşturalım, kafamdaki hayalde bu aslında. İnşallah ilerde oluşur.” Diye konuştu. Şuanda üniversitenin kendi bütçesinden Midyat’a para harca imkânlarının olmadığına değinen Omay “ Bütün Midyatlıların katkısı var bu işte.  Kaymakamlık, Belediye ve Sivil tolum temsilcilerinin katkısı gelinen noktada arazi tahsisleri, milli emlaktan üniversiteye devri bütün bu iller bitti ve hazırlama aşamasına girildi. Projenin hazırlık sürecinin devam ettiğini sözlerine ekledi.

2012 Yılında işadamı Mithat Yenigün’de katkılarıyla temel atayı hedeflediklerini vurgulayan Omay, ‘Midyat meclisi’nin gerçekleştirdiği ziyaretten dolayı teşekkür etti.

Midyat belediye başkan yardımcısı Metin Kutlu yapılacak fakülte ile ilgili “ Midyat’ta yapılacak en güzel devrim” olarak değerlendirirken İlçe milli eğitim müdürü M. Salih Aslan ise “ YGS sınavlarının Midyat’ta yapılması imkânlı olmayan öğrenci velileri ve öğrenciler açısından memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

Öte yandan Midyat’ta bulunan STK’lar ilçede ilk kez yapılacak YGS sınavına gelecek öğrenciler için; otel, pastane, lokanta ve toplu taşıma araçlarında indirim uygulanması için çalışma başlatacakları öğrenildi.

Rektör Omayı ziyaret eden ‘Midyat Temsilciler Meclisinde’ Nisan Yağmuru Kadınlar Derneği’nin yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, milli eğitim müdürü M. Salih Deniz, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yusuf Demirdağ, Ziraat Odası Başkanı M. Beşir Evsen ve eğitimle ilgili STK’lar hazır bulundu.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle