Midyat'ta 'İslami şahsiyet ve akademik başarı' konferansı

Midyat'ta faaliyetlerini sürdüren Secde Derneği tarafından Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine ‘İslami şahsiyet ve akademik başarı’ konulu konferans verildi.

EĞİTİM
PAYLAŞ:
Kocatepe İlkokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Anadolu İmam hatip Lisesi Müdürü İsamettin Aksoy, Secde Der Başkanı Abdurrahim Kaplan, dernek üyeleri ve öğrenciler hazır bulunurken, konuşmacı olarak Artuklu Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. M. Ali Akın katıldı.

Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan program, Secde Der Başkanı Abdurrahim Kaplan kısa bir konuşmasıyla devam etti. Kaplan, “Bizler kâinatın en şereflisi Hz. Muhammed (sav) gibi değerli bir şahsiyete ümmet olmamızdan dolayı Rabbimize ne kadar şükredersek inanın azdır. Ve yine bizler imam hatip camiası olarak 28 Şubat sürecinde yaşadığımız sıkıntılardan sonra bu güzel günlere eriştiğimiz için ayrıca Rabbimize şükretmemiz gerektiğini unutmayalım.” dedi.

Artuklu Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç M. Ali Akın ise konuşmasında üç dilde katılımcıları selamlayarak başladı. Akın, “Bu kadar genci, hocalarıyla birlikte görmek beni heyecanlandırıyor. Biz imam hatiplerin gerçek ruhunun, gerçek misyonunun bu ruh olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Konuşmasında medeniyetler arasındaki çatışmalara değinen Akın, “Medeniyetler çatışması ön görülüyor. Medeniyetin bir boyutunda İslam medeniyeti, bir boyutunda batı medeniyeti var. İslam medeniyetinin içerisinde alt kültürlerin farklılıkların çatışmasına dönük de bir gayret görüyorum. Bunun da önünde geçecek olan sizlersiniz.” ifadelerini kullandı.

Konferans soru cevap şeklinde son buldu.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle