Millî Eğitim Bakanlığı müfredatına 'iklim değişikliği'ni ekledi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "çevre eğitimi" dersinin, gelecek yıldan itibaren üç kademede, "çevre eğitimi ve iklim değişikliği" dersinin verilmesinin kararlaştırıldığını belirtti.

EĞİTİM

MEB tarafından ortaokullarda iki kademede uygulanan seçmeli "çevre eğitimi" dersi, gelecek yıldan itibaren üç kademede "çevre eğitimi ve iklim değişikliği" adı altında uygulanacak.

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı yazılı açıklamada, çevre eğitimi ve iklim değişikliği ile ilgili çok yönlü çalışmalar ve projeler yürüttüklerini söyledi.

İklim değişikliğini önlemek ve çevrenin korunması bilincini küçük yaşlardan itibaren öğrencilere aktarılması gerektiğini belirten Bakan Özer, Bakanlık olarak "çevre eğitimi ve iklim değişikliği" dersine müfredatta daha fazla yer ayırmak için adım attıkları vurguladı.

Bakan Özer, "Türkiye'nin Paris Anlaşması'na taraf olmasıyla iklim değişikliği ile mücadele için çalışmalar her alanda hız kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkiye'nin iklim değişikliği mücadelesinde genç nesillerimizin daha bilinçlenmesi için müfredatta da önemli bir değişikliğe gittik. Talim ve Terbiye Kurulu toplantısında alınan kararla, 2015'ten bu yana 7. veya 8. sınıflarda haftada 2 saat seçmeli olarak okutulan 'çevre eğitimi' dersi, 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren okutulmak üzere 6. ve 7. sınıflarda 1 saat, 8. sınıflarda ise 1 ya da 2 saat yine seçmeli olarak 'çevre eğitimi ve iklim değişikliği' adı altında uygulanacak." dedi.

Bakan Özer, sömestr tatilinde tüm öğretmenlere iklim değişikliği, çevre bilinci ve sıfır atık konularında bilgiler verileceğini kaydetti.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle