Muhtarlık seçimi için sandık başına gidecekler

Mardin’e bağlı 18 köy ve mahallede düşen muhtarlıklar için seçmenler yarın sandık başına gidecek. Sandıkların kapanması ile seçilecek mahalle muhtarlarını ve seçim sonuçlarını burada öğrenebilirsiniz.

POLİTİKA

Görevden alınan veya ölüm gibi sebeplerden dolayı muhtarlıkları düşen mahalle ve köylerde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 6 Haziran Pazar günü, seçimlerin tekrarlanmasına ve ara seçim yapılmasına karar verildi.

18'i Mardin'de olmak üzere Türkiye genelinde 753 yerde sandığa gidecek. 

YSK tarafından bütün hazırlıkları yapılan ve yarın seçim yapılacak yerleşim yerleri şunlar:

  • Dargeçit ilçesinde; Çavuşlu,  (Zivinge) Karabayır (Zengân)
  • Derik ilçesinde Taşıt (Taşît), Adak (SIMAQÎ), Çağıl (QUBİK)
  • Kızıltepe ilçesinde; Akalın. Esenli, İkikuyu, Kırkkuyu, Körsu, Yeşiller, Mevlana, Zergan, Çetinkaya
  • Midyat ilçesinde Yunus Emre 
  • Ömerli ilçesinde; Fıstıklı, Tavuklu,
  • Savur ilçesinde; Kayacıklar,

Seçimler, ilçe seçim kurullarının belirlediği okul veya cami avlularında yapılacak. Seçimde oy kullanma işlemi sabah saat 08.00’de başlayacak akşam saat 17.00’da kadar sürecek.

Seçimler hafta sonu kısıtlamasına denk geldiği için İl Hıfzısıhha Kurulu hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına denk gelen muhtarlık seçiminde oy kullanacak seçmenler kısıtlamadan muaf tutulacağını açıkladı.

Seçimler sırasında da pandemi tedbirleri tam olarak uygulanacak, hijyene ve sosyal mesafeye dikkat edilecek. Ayrıca kırsal mahallelerde İl Jandarma ekipleri merkez mahallelerde ise İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri seçimlerde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için gerekli önlemi alacağı öğrenildi.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle