Murat Ülker kimdir? Murat Ülker kaç yaşında, nereli? Murat Ülker serveti ne kadar? Murat Ülker biyografisi...

Murat Ülker kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Forbes tarafından her yıl yayımlanan dünyanın en zengin iş insanları listesine Türkiye'den 10 isim katıldı. Türkiye'nin en zengin iş insanları listesinde 6,3 milyar dolarlık kişisel serveti ile ilk sırada yer alan Murat Ülker'in hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler araştırma konusu olmaya devam ediyor. Peki Murat Ülker kimdir, kaç yaşında? Murat Ülker serveti ne kadar? İşte hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler...

BİYOGRAFİ

Murat Ülker kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor.

Forbes dergisi tarafından yayımlanan 2021 Milyarderler listesinde yer alan isimlerden olan Murat Ülker konusunda araştırmalar devam ediyor.

6,3 milyar dolarlık serveti ile Türkiye'nin en zengin iş insanı olan Murat Ülker dünya sıralamasında ise 421'inci sırada yer alıyor.

Murat Ülker, yiyecek ve içecek sektöründe lider olan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı'dır.

Peki Murat Ülker kimdir? İşte hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler...

Murat Ülker Kimdir?

Murat Ülker, 21 Mart 1959 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi.

Türk sanayici ve iş insanı olan, Ülker, 2021 yılındaki 6.3 milyar dolar serveti ile dünyanın en zengin 421. kişisi, Türkiye'nin ise en zengin kişisi unvanına sahiptir.

Murat Ülker Eğitimi ve kariyeri

Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı ve Boğaziçi Üniversitesi'nden lisans derecesi ile mezun oldu.

1982 yılında iş hayatına atılan Murat Ülker, yurt dışında AIB College of Business ve ZDS gibi okullarda eğitim gördü.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Continental Baking şirketinde staj yaptı.

Yiyecek-içecek sektöründe faaliyet gösteren Yıldız Holding'te ilk görevine 1984 yılında kontrol koordinatörü olarak başladı.

İlerleyen yıllarda işletmelerden sorumlu genel müdür Yardımcılığı ve ardından genel müdürlük görevlerini üstlendi.

2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığını üstlenen Ülker, 2008-2020 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmış, 2020 yılında Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini ablası Ahsen Ülker Özokur'un büyük oğlu Ali Ülker'e devretmiştir.

Murat Ülker Ailesi ve özel hayatı

Murat Ülker, Kırım Aluşta asıllıdır. Ailesi "Devletler" adıyla bilinirdi. Dedesi Hacı İslam Efendi, Fatih Medresesi mezunu bir muallimdi. Trakya'da yine Kırımlı bir göçmenle evlenen Hacı İslam Efendi, Tekirdağ'ın Saray'da görev yaparken Balkan Savaşları dolayısıyla İstanbul'a, oradan da Kırımdaki yurtlarına geri döndü. Babası Sabri Ülker de 1920 yılında Aluşta'nın Korbek köyünde doğmuştur. Aile, Sovyetler Birliğinin kurulması ile birlikte Müslümanlara yapılan baskılar nedeniyle 1929'da İstanbula göç etmiştir.

1940'lı yıllarda babası Sabri ve amcası Asım'ın girişimciliği ile temelleri atılan şekerlemecilik işi, 1944'te ürettikleri bisküviye Ülker adını vermeleri ile gelişerek devam etmiş ve daha sonra Yıldız Holding'e dönüşmüştür. Bu arada, markaları "Ülker" namıyla iş çevrelerinde tanındıklarından dolayı iltibasları gidermek için 1954'te ailenin evvelce Berksan olan soyadı değiştirilmiştir.

Murat Ülker, Sabri Ülker'in 3 çocuğunun en küçüğüdür. Tıp doktoru Prof. Asaf Ataseven'in kızı Betül Ataseven ile evlidir. Yahya (d. 1993) ve ikiz Mustafa ile Fatih (d. 2000) adlı üç oğlu vardır. Yahya, Koç Üniversitesinde ekonomi-işletme tahsili yapmakta iken; Mustafa Özel Üsküdar Amerikan Lisesi'nde ve Fatih Özel Sev Amerikan Koleji'nde, eğitim görmektedir.

Ablası Ahsen, (d. 1950) Ülker yöneticisi Orhan Özokur ile evli olup; Ali, Ömer ve Ahmet adlı evlatlara sahiptir. Ağabeyi Ali, (d. 1954) henüz 9 yaşında geçirdiği bir ev kazasında ölmüştür. Ailenin tek erkek varisi olarak babasının yerine geçmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile liseden sınıf arkadaşıdır. Ayrıca yeğeni Ahmet Özokur ile eski başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kızı Sefure evlidir. Fakat 12 Mayıs 2015'te Ahmet Özokur ve Sefure Davutoğlu çifti tek celsede boşanmışlardır. Ahmet Özokur, 650 milyon dolarlık servetiyle Türkiye'nin 49'uncu en zengin kişisidir

Hobileri arasında ailesiyle seyahat etmek ve yelken olan Murat Ülker, sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanıyor. Ülker'in ayrıca hat sanatı ve modern resim de dahil olmak üzere geniş bir sanat koleksiyonu bulunuyor.

Spora, özellikle basketbola ilgi ve desteği ile tanınan Murat Ülker, 1993'te Ülkerspor Basketbol Kulübü'nün kurulmasında faal bir rol oynamıştır. Ülkerspor, 2006'da Fenerbahçe ile birleşinceye kadar pek çok genç yetenek yetiştirmiş; 4 şampiyonluk, 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 3 Türkiye Kupası, ayrıca Avrupa'da Şampiyon Kulüpler Kupası ve Koraç Kupasında çeyrek final gibi başarılara imza atmıştır.

Murat Ülker, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nun isim haklarını 10 yıllığına devralarak Fenerbahçe'ye; basketbol takımının yanında futbol takımına da desteğini sürdürürken; Beşiktaş ve Galatasaray'dan desteğini çekmiştir.

Murat Ülker İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Murat Ülker Serveti

2015 itibarıyla Forbes'in yaptığı araştırmaya göre Murat Ülker, $4.4 milyar servetiyle Türkiye'nin 1., dünyanın ise 369. zengin ismi olmuştur.

2017 itibarıyla Forbes'in açıkladığı "En Zengin 100 Türk" listesinde de 3.7 milyar dolar servetiyle Türkiye'nin 1. zengin kişisi olarak açıklanmıştır.

2018 itibarıyla Forbes'in açıkladığı "En Zengin Türkler" listesinde 4.8 milyar dolar servetiyle Türkiye'nin 1. zengin kişisi olarak açıklanmıştır.

2021 itibarıyla Forbes'in açıkladığı "En Zengin Türkler" listesinde 6.3 milyar dolar servetiyle Türkiye'nin en zengin kişisi olarak açıklandı.

Markalar

 • DiaSA Market
 • ŞOK
 • Superfresh
 • MİLFORD-YILDIZ
 • Aytaç Et
 • Adaşeker
 • Ülker

Sanat alanında gerçekleştirilen bazı projeler

 • İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Uluslararası İstanbul Müzik Festivali sponsorluğu (1995 - 2005)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (2000 - 2007)
 • Ülker Uluslararası Efes Klasik Müzik Günleri (2002 - 2003)
 • Ülker Mozart Günleri (2002 - 2005)
 • Ülker Klasik Türk müziği Günleri (2003 - 2005)
 • Ülker Müzik Günleri (2005 - 2006)
 • Ruhi Ayangil ile Ali Ufki ve XVII. Yüzyıl Makam Musikisi Konseri (2005)
 • Ruhi Ayangil ile Yunus Emre 10 Koro Süiti Konseri (2005)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle