Mustafa Varank kimdir, nerelidir? Mustafa Varank'ın görevi nedir? Mustafa Varank'ın biyografisi

9 Temmuz 2018'de Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, 2005 yılında Başbakanlık'ta görev yapmaya başladı. Varank, daha sonra sırasıyla, 2011'de Başbakan Başdanışmanlığına, 2014'te ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına getirildi. 2016 yılında Büyükelçi unvanı alan Mustafa Varank çeşitli görevlerde yer aldı. Peki, Mustafa Varank kimdir, nerelidir? Mustafa Varank kaç yaşındadır? Mustafa Varank eşi kimdir? İşte, Mustafa Varank'ın biyografisi.

BİYOGRAFİ

Mustafa Varank Kimdir?

Mustafa Varank
Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı
Görevde
Makama geliş
10 Temmuz 2018
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Yerine geldiği Faruk Özlü
Kişisel bilgiler
Doğum 1 Ocak 1976 (45 yaşında)
Of, Trabzon, Türkiye
Partisi Bağımsız
Bitirdiği okul Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Florida Üniversitesi
Indiana Üniversitesi
Mesleği Akademisyen  • Bürokrat  • Siyasetçi

İlk yılları ve eğitimi

Mustafa Varank 1976 yılında Trabzon'un Of ilçesinde doğdu. İlköğrenimini İstanbul'daki Yedikule İlkokulu'nda, lise eğitimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1999 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden mezun oldu. Aynı yıl eğitimine devam etmek için Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Yüksek lisansını İndiana Üniversitesi bilgisayar bilimleri bölümünde yaptı. Ayrıca bu dönemde Florida Üniversitesinde uzman, İndiana Üniversitesi Pervasive Teknoloji Enstitüsünde araştırma görevlisi ve sistem yöneticisi olarak çalıştı. Florida Eyaletindeki Tallahassee Community College'da ağ hizmetleri teknolojileri konusunda eğitim aldı.

Siyasî Kariyeri

2005 yılında ABD'de eğitimini tamamlayan Varank, Türkiye’ye döndü ve Başbakanlıkta göreve başladı. Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 2014 yılında Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine getirildi. 2016 yılında Varank'a büyükelçi ünvânı verildi. 2018 genel seçimleri sonrasında Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulan 66. hükümette sanayi ve teknoloji bakanı olarak görev aldı. 10 Temmuz 2018'de görevi Faruk Özlü'den devraldı.

Kişisel hayatı

İyi derecede İngilizce bilen Varank, TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyesidir.

Mustafa Varank evli ve iki çocuk babasıdır.

Mustafa Varank Kariyeri ve Görevleri

Siyasi görevi
Önce gelen:
Faruk Özlü
Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı
10 Temmuz 2018 - günümüz
Sonra gelen:
Görevde

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle