Mustafa Yaman'a 40 milyon TL'lik yeni suçlama

HDP Mardin Milletvekili Pero Dundar, 2016-2019 yılları arasında Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı olan ve hali hazırda Mülkiye Müfettişi olarak görev yapan Mustafa Yaman’ın kayyımlığı döneminde gerçekleşen yolsuzluklara dair yapılan incelemelerde 40 milyon liralık yeni usulsüzlüklerin açığa çıktığını belirterek bu konuyu meclise taşıdı.

GÜNCEL

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen HDP'li Pero Dundar dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"2016-2019 yılları arasında Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı olan ve hali hazırda Mülkiye Müfettişi olarak görev yapan Mustafa Yaman dönemindeki belediye yönetiminin tamamlanmayan birçok yol yapım projesine tam ödeme yaptığına dair tespitler açıkça ifade edilmiştir.

“Mardin Muhtelif Kırsal Mahalle Yollarının Yapım İşi” başlığında belirtilen yapım işlerinin yüzde 30’luk kısmı yapılmamasına rağmen proje tamamlanmış gibi gösterilip 20 milyon 227 bin 545 TL fazla ödeme yapıldığı tespit edilmiştir. Artuklu, Mazıdağı, Kızıltepe, Yeşilli, Nusaybin ve Midyat ilçelerindeki kırsal yollara dair bir başka yol yapım işinde de yolların yarıdan fazlası yapılmamış ancak yine proje tamamlanmış gibi gösterilip 19 milyon 796 bin 757 TL değerinde fazla ödeme gerçekleştirilmiştir.

Bu bağlamda;

  • Mustafa Yaman hakkında açılan soruşturmaların akıbeti nedir?
  • Hakkındaki onca yolsuzluk soruşturmasına rağmen Mustafa Yaman’ın Mülkiye Müfettişi olarak görevine devam etmesinin nedeni nedir?
  • Tamamlanmamasına rağmen tam ödeme yapılan projeler hangi şirketlere ihale edilmiştir? Kimler zengin edilmiştir?
  • 2016 yılından beri belediyelere atanan kayyımlara dair bakanlığınızca açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır? Varsa kaç tanedir ve isimleri nelerdir? "

YORUMLAR

  • Yazıklar olsun nereye götürecek insanlar bu parayı ölüm var ölüm

    İşin enteresan tarafı köy konaklarının havlularına yapılan park taşı döşemesi de işleme alınmamış yolların yolu tamamlanmıştır denilmiş çok garib değilmi köy konaklarında yapılan parke döşemede en az bir önceki zat kadar suçlu ve düzenbazdırlar hep beraber aynı suçu işlemişlerdir çünkü ortak hareket ediyorlardı ve halen geri getirmek için çırpınıyorlar

Yorum Ekle