Müze mevzusu üzerine...

Dillerin, dinlerin ve hoşgörünün dünyadaki yegane adresi Mardin…
Azınlığına, çoğunluğuna bakılmaksızın her Mardinlinin, ama her Mardinlinin övüncü olan kardeşliğin vücut bulduğu şehir…
Mardin!...

Dil, din farkı gözetmeksizin her Mardinli için, ama her Mardinli için Mardin!..
Değerli okurlarım, bu hatırlatmaları yaparak yazmaya başlamamın temelinde her Her Mardinlinin iyiden iyiye rahatsızlık duyduğu bir konu var.


Mardin Müzesi!..
Açıkçası nereden ve nasıl verildiğini net olarak bilmediğim bir kararla Mardinimizin sahip olduğu değerlerin somutlaştırılarak tanıtıldığı Mardin Müzesi'nin bir kesime devredilerek boşaltılacağı haberini ilk aldığım anda duyduğum üzüntü ve bu üzüntüye paralel olarak hissettiğim öfkeme dayanarak konuyu araştırmaya başladım.


Araştırma neticesinde aldığım bilgilere güler misiniz, ağlar mısınız, öfkelenir misiniz bilmiyorum. Bilmiyorum çünkü ben de karşılaştığım duruma hangi bir duyguyla karşılık vereceğimi kestiremedim doğrusu.


Hakkın, hukukun azınlığa, çoğunluğa ve kısacası farklılıklara bakılmaksızın yüzyıllardır yürütüldüğü bir coğrafyanın insanlarıyız!
Kim olursa olsun hakkın hakkedene teslim edilmesi vazgeçemeyeceğimiz bir önceliğimizdir.


Ancak söz konusu olan müzemizin boşaltılarak bir kesime devredilmesi kararının haktan uzak olduğu gerçeğini de dillendirmemek de olmaz tabi ki.


Müze üzerinde hak iddia eden ailenin 199 metrekarelik bir hakkı olduğunu, bu hakkını alabilmesi için ilgili bütün sıralı mahkemelere bir dizi dava açtıklarını, açılan davalar da red edilince bir şekilde Cumhurbaşkanımıza ulaşmayı hedef edinirler.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her yıl ramazan ayında geleneksel olarak düzenlediği azınlık cemaatlerin temsilcileriyle buluştuğu iftar programında; ilgili talebe muhattab kalır ve mübarek ayın ruh ikliminin getirdiği bereketten talep sahibi aile de fazlasıyla yararlanmış olur.
Cumhurbaşkanımızın adalet duyarlılığı ile ilgililere talimat vermesinin neticesinde 199 metrekarelik hak yerine 3 dönümlük alanın bu aileye verileceği kararının ortaya çıkmış olması benim gibi her Mardinlinin, ama her Mardinlinin rahatsız olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde.


Bu haksız kararın uygulanması durumunda ortaya çıkacak ve adeta bir domino etkisi oluşturacak bir sorun da Mimarlık Fakültemizle ilgilidir! Kararın uygulanması durumunda müzenin taşınabileceği tek bir bina var ki o da mimarlık fakültesinin yaşayacağı mağduriyettir.


Mimarlık Fakültesinde okumakta olup, binanın mimari atmosferinden ilham alarak derslerine yoğunlaşan gençlerimizin, binalarından ayrılmak istemediklerine dair yaptıkları açıklamalar, sosyal medya üzerinden duyurmaya çalıştıkları seslerine elbetteki kulak kabartmaya devam edeceğiz.


Mardin'de faaliyetlerini sürdürmekte olan ve Türkiye'nin en köklü sivil toplum örgütlerinin de aralarında bulunduğu 61 STK'dan müteşekkil Mardin STK Platformu'nun konuyla alakalı hazırladığı rapor, yayımladığı bildiri ve söz konusu metne oy birliğiyle atılan imzalar Ankara'daki ilgili makamlara ulaştırıldı. Mardin Mimarlar ve Mühendisler Odası, genç mimar ve mühendis adaylarıyla birlikte konuya olan duyarlılıklarını göstererek duruma sessiz kalmadılar.


Bir de bu yaşananlarlarla alakalı olarak, vücud gösteren aktörlerin yanında sessiz sedasız etkili ve aktif çalışmalarıyla yol yürüyen gayret gösterip mevzuyu dert edinenlerin yerinin de gönüllerin tahtı olduğunu şuraya not olarak düşelim.


Gencinden yaşlısına hemen herkesin tepkili olduğu bu durum karşısında her Mardinlinin ama her Mardinlinin ses yükseltmesi gerektiğine inanıyorum ki bu ses mutlak suretle yükseltilecektir.

Tekrar ederek söylüyorum.


Farklılıklara bakılmaksızın hakkın haklıya teslim edildiği bir geleneğin yaşatıldığı bu kadim topraklarda olabilecek haksızlığa top yekun karşı durmayı görev bilen bir ecdadın torunları olarak bu haksızlığı kabul etmemiz mümkün değildir. Kaldı ki ucunda Mardinimizin zarar göreceği bu haksızlığı, hiçbir Mardinlinin ve tekraren söylüyorum farklılıklara bakılmaksızın hiç bir Mardinlinin kabul etmeyeceği düşüncesiyle saygılar sunuyorum.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle