Namazında niyazındaydı gelip Mardin'de Papaz oldu

"İyi bir Müslümandım" diyen Ender Peker isminde bir vatandaş Mardin'de papaz oldu.

YAŞAM KÜLTÜR SANAT
PAYLAŞ:

Misyonerlik faaliyetleri kapsamında hergün Hristiyanlığı seçen Kürt Gençlerine bir yenisi daha ekleniyor. 

Müslüman bir ailede büyüyen ve sonrasında Hristiyanlığı benimseyip papaz olan Mardin Protestan Kilisesi Pastörü Ender Peker, Irak Bölgesel Kürt yönetiminde yayın yapan Rudaw’a konuştu. 

“Kutsal Kitap’ta Medler” kitabını yazan Papaz Ender Peker, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu. “İyi bir Müslümandım” diyen Ender Peker, nasıl Hristiyan bir papaz olduğunu şöyle anlattı:

“İsmim Ender Peker. Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Comelaş köyünde doğdum. Biz Zaza Kürtlerdeniz, Zazaca lehçesini konuşuyoruz, Kurmanci değil. Müslüman bir aileden dünyaya geldim, öyle büyüdüm. İlahiyat ve teolojiye her zaman ilgim oldu, okuyordum. Toplumumuz ağırlıkta Müslüman ama Hristiyan, Yahudi toplumlar var, Budistler ve daha birçok farklı topluluklar var. Birgün amcamla sohbet ediyorduk. Ona, Müslümanlığın tek gerçek din olduğunu nereden biliyoruz diye sordum. Birçok farklı din var ve herkes benim dinim doğru olandır diyor. O da okumadıkları için bunu bilmediklerini, atalarımız böyle inandığı için bizim de bu geleneği sürdürdüğümüzü söyledi. O zaman şunu düşündüm, eğer yanlış yapıyorsak cehenneme gideceğiz. Bir dine inanıyoruz ama ilmi olarak onun doğruluğunu, hakikatini bilemiyorsak bu kötü bir şeydir. Allah’ın huzuruna çıktığımızda artık bunun geri dönüşü yoktur.

Siz de bu düşünce üzerine araştırmaya başladınız...

Evet, bu düşünce üzerine araştırmaya ve okumaya başladım. Kur’an vardı Onu okuyorduk. Tevrat, Zebur, İncil’i ve yine Hint dinleri üzerine de kitaplar okudum. Böylece İsa Mesih’e inanmaya karar verdim.

Dindar bir Müslüman mıydınız? Namazında niyazında yani...

Evet. İyi bir Müslümandım. Şimdi de bizim köye giderseniz herkes benim din bilgimi bilir. Köy imamı benim için ‘Bu büyük bir alim olacak’ derdi. Arada bir köye ziyarete gidiyorum, bana ‘İmam büyük bir alim olacak demişti sen gidip papaz oldun’ diyorlar. Ben de ‘bu da alimlik değil mi, yani alimlik illa imam olmaktan mı geçiyor’ diye karşılık veriyorum. Alim olmanın birçok farklı çeşidi vardır.”

Gelelim “Kutsal Kitap’ta Medler” kitabınıza. Kitabın Kürtçe baskısı “Di Pirtuka Piroz De Med” ismi ile çıktı. Kitapta, Tevrat, İncil ve Zebur’da Kürtlerin ataları olan Medlerden bahsedilen bölümler derlenmiş. Bu kutsal kitaplarda Medlerden bahsedilmesinin önemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Kitabın öyküsünden bahsedebilir misiniz?

Tarih okuduğumda gördüm ki tarihte geçen birçok imparatorluk hakkında bilgi var fakat Medler hakkında çok az şey biliniyor. Özellikle de Medlerin ne zaman önemli olduğu dikkatimi çekti diye sorarsanız; Asur İmparatorluğunu yıkan Medlerdir. Asur İmparatorluğu o dönem dünyanın en büyük gücüne sahip imparatorluğuydu. Nasıl oldu da bu halk bu kadar güçlü bir imparatorluğu yıkmayı başardı? Onlardan önce Babiller vardı ki onlar da çok büyük bir coğrafyaya, tüm Ortadoğu’ya hükmediyordu. Yine Medlerin ataları onları da durdurmayı başarıyor. Ama neden tarih bu kadar az bahsediyor. Bu konuda Tevrat ve İncil haricindeki diğer kaynaklara baktım. Yunan tarihçi Heredot biraz bahsediyor fakat bilgiler sınırlıdır. Medlerden bahseden birçok kitap satın aldım , kalın kitaplar yazmışlar ama sadece 10-15 sayfası Medlerden bahsediyor, diğer kısımları ise farklı imparatorlukları anlatıyor. Kitabın ismi Med ama içeriği onlardan bahsetmiyor. Neden, çünkü yeterli bilgi yok. Sonra Tevrat ve İncil’i okudum ve Medlerden söz edildiğini gördüm. Birçok yerde Medler geçiyor.

Yani Kürtlerden bahsediliyor...

Hem Kürt ve hem de yabancı tarihçiler Medlerin Kürtlerin ataları olduğunu yazar.

Kutsal kitaplarda Kürtlerin atalarından nasıl bahsediliyor? Hangi peygamber veya kavimden geliyorlar?

Medler bu isimle değil, Meday ismi ile anılıyor. Nuh Peygamberin oğlu Yafet’in (ki Sam, Ham, Yafet isminde üç oğlu varmış) çocuklarından birinin isminin Meday olduğu belirtiliyor. Medler bu oğuldan, yani Meday’dan geliyorlar.

YORUMLAR

  • Rabim beni Müslüman yaşat Müslüman olarak canimi al ecmegin amin.bu beyinsizi gorurseniz deyinki incile bi baksin.peygamber efendimizin bahsi geçiyor geleceyini haber vermişti bu incil de tek deyil incilde Tevrat a zeburda da geciyor

    RABBİME HAMDOLSUN İYİKİ MÜSLÜMANIM . ALLAH BİZİ İSLAMDAN ŞÜPHE ETMEYEN AYIRMAYAN HAKKIYLA İSLAMIN ŞEREFİNE LAYIK OLAN KULLARINDAN EYLESİN.

    AMAÇ FARKLI, NİYET FARKLI ALLAH ISLAH ETSİN HİDAYET ETSİN SİZİN GİBİ ZİHNİYET FUKARALARINI ! DEMEKKİ ALLAH SANA O GÜZEL İSLAMI YAŞATMAYI NASİP ETMEMİŞ OTUR HALİNE AĞLA !

    Bre cahil toplumu cahil yapan inandıgı kuranın anlamını bilmeyen toplum yaptılar bizi. Bir gecede Latin alfabesi getiren senin inandıgı dinin emperyalistler. Müslümanları içerideki hainler aracılığı ile ele gecirdiler. Buyuk osmanlıyı yıktılar. Laikliği getirdiler. Müslümanları tarihinden benliğinden dininden koparmak için ellerinden geleni yaptılar. Sana acıyorum. Tahrif edilen bir incilin mensubu oldun. İslamiyet geldikten sonra diğer bütün dinler iptal olmuştur. İslam dinine inanmayanlar ebedi cehennemde kalacaklar. Senin için üzüldüm.

Yorum Ekle