Necati Cumalı Mardin’de anılacak

Necati Cumalı doğumunun yüzüncü yılında Mardin Artuklu Üniversitesi’nde anılıyor. Anmanın logosu şöyle: ‘Türk Edebiyatının Yaşlanmaz Şair Çocuğu’.

Çevrimiçi düzenlenecek sempozyumun paydaşları: Türk Dil Kurumu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Urla  Kaymakamlığı, Urla Belediyesi

Kaleme aldığı şiir, hikâye, roman, oyun ve deneme türündeki eserleriyle Türk edebiyatına ve sanatına önemli katkılar sunan ve Metin Erksan tarafından sinemaya uyarlanan Susuz Yaz eseriyle 1964 yılında Türk sinemasına ilk önemli ödülü Altın Ayı’yı kazandıran Necati Cumalı için doğumunun yüzüncü yılında, üniversitenin Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü tarafından gerçekleştiriliyor bu sempozyum.

Sempozyum 13 Ocak Çarşamba günü, üniversitenin YouTube kanalı (müuniv) üzerinden canlı yayınlanacak.

Açılış konuşmaları ile başlayacak etkinlikte Cumalı’nın edebiyat, tiyatro ve sinema alanlarında yaptıkları farklı üniversitelerden öğretim üyelerinin katılacağı bilimsel toplantılarda tartışılacak.

Konuşmacılar: Hülya Nutku, Kurtuluş Kayalı, Ülkü Eliuz, Zeynep Çetin Erus, Abdullah Şengül, Songül Taş, Doğan Hızlan, Sefa Önal

Etkinlik kapsamında Necati Cumalı’nın yazdığı oyunlardan 2016–2017 sezonunda İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından oynanan Gömü 10 Ocak Pazar günü saat 20.00’de YouTube kanalından yayınlandı.

2013–2014 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından oynanan Nalınlar ise 13 Ocak Çarşamba günü üniversitenin YouTube kanalında gösterilecek.

TURHAN SELÇUK SEMPOZYUMU

İYİ karikatürist Turhan Selçuk’un ‘Siyasetin Göbeği’ seçkisinin yayınlanması nedeniyle Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu bir etkinlik düzenliyor.

Sempozyum platformun kurucu başkanı Dr. Halit Uygur’un moderatörlüğünde 20 Şubat Çarşamba günü 20.30’da yapılacak.

Necati Cumalı Mardin’de anılıyor

Yerli ve yabancı birçok kimse konuşma yapacak.

Konuşmacılar: Doğan Hızlan, Aslı Selçuk, Ayşegül Utku Günaydın, Semih Poroy, Behiç Ak, Musa Kart, Hicabi Demirci.

‘Siyasetin Göbeği’nde ilk sayfada Turhan Selçuk’un (1922–2010) biyografisi yer alıyor.

Dizi nasıl olacak? Önsöz’de anlatılıyor: “Turhan Selçuk seçkisi, sanatçının siyah-beyaz karikatürlerinin yer aldığı üç kitaptan oluşuyor: ‘Siyasetin Göbeği’, ‘Manzara-i Umumiye’ ve ‘İnsan Denen Garip Hayvan’. İlk kitap, genel olarak yerel siyaset ve dünya siyasetine odaklanıyor.

İkinci kitapta, patronlar, emekçiler ve ekonomik sistem ile bunun karşısında insan hakları, düşünce özgürlüğü, medya gibi birtakım direniş noktalarına yer veriliyor.

Üçüncü kitap ise kadın–erkek ilişkileri, insan doğası, kültür–sanat, bilim ve teknoloji gibi konular çerçevesinden genel olarak insana odaklanıyor.”

Yaşar Kemal, Turhan Selçuk için ne demişti?

“Turhan dünyamızın kötülüklerinin, karanlıklarının ortasında durmuş bir ışık gösterendir durmadan.”

Kardeşi İlhan Selçuk’un da değerlendirmesi: “Turhan’ın dünyası yaşadığımız gerçek dünyanın eleştirisiyle oluştu. Zaman, artık Turhan’a çalışıyor.”

KAYNAK: https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/dogan-hizlan/piano-duo-heranin-ilk-albumu-41710576

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle