Noterler saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? 2021 Noter çalışma saatleri

Tasdikleme, alım ve satım gibi alanlarda çok önemli bir yere sahip olan noterler cumartesi günü çalışıp çalışmadığı ile gündemde yer alıyor. Noterler cumartesi günü çalışıyor mu sorusuna alacakları cevaba göre hareket edecek olan vatandaşlar, işlemlerini gerçekleştirmek için hafta başını beklemeyecek. Peki, noterler cumartesi günü çalışıyor mu? İşte, alınan resmi bilgilere göre cumartesi günü noter açık mı sorusunun cevabı...

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Hemen hemen herkesin en az bir kere işi düştüğü noterler hakkında en çok merak edilen konuların başında 2021 çalışma saatleri geliyor. Tapu, alım satım, onay ve protesto göndermek için gerekli olan bütün işlemlerin gerçekleştirildiği bu devlet kurumunun hafta içi ve hafta sonu çalışma günleri-saatleri bilgisi, yolu buraya düşecek olan yurttaşların araştırdığı başlıklardan biri durumunda. Bunun nedeni ise, öğle arası molasına denk gelmeden noterlerin mesai saatleri içerisinde işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor olmasıdır.

Haberimizden, noter mesai saatleri hakkında bilgi edinebilir; kurumun kaçta açılıp kaçta kapandığını ve hafta sonu ile resmi tatil günlerinde çalışıp çalışmadığını öğrenebilirsiniz. Öte yandan, nöbetçi noter sorgulama sayfası ile acil durumlarda size en yakın kurumun nerede bulunduğunu hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. İşte, 2021 noter açılış ve kapanış saati!

NOTER NEDİR?

Noteri hukuki anlamda güvenliğin sağlanması ve şahıslar arasındaki anlaşmazlıkların önlenmesi maksadıyla, yapılan işlemleri belgeler ile somutlaştıran ve kanunlara uygun olarak gerçekleştirilmesini sağlayan kişi ve kurumlar olarak ifade edilmektedir. Yapılan işlemlerin resmileşmesi için noterlerin onayından geçmesi gerekmektedir.

NOTER ÇALIŞMA SAATLERİ 2021! KAÇTA AÇILIYOR?

Noterler saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor ve kaça kadar açık sorularının cevabı için doğru adrestesiniz!

Noterler sabah 09.00'da açılıyor ve mesaiye başlıyor.

Ülkemizin her yerinde bu saatte işleme başlanmış olsa da, yoğunluktan dolayı işlemlerin aksadığı durumlar olabiliyor. Bilindiği gibi, bazı işlemler devlet kurumlarına gitmeye gerek kalmadan E Devlet üzerinden halledilebiliyor. Yoğunluğa girmeden, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e Devlet üzerinden de işlemlerinizin bir kısmını gerçekleştirebilirsiniz. Eğer, yapacağınız işlem e-Devlet üzerinden gerçekleşmiyorsa erkenden kuruma gitmenizi tavsiye ederiz.

E DEVLET GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

NOTERLERİN ÖĞLE ARASI TATİLİ SAAT KAÇTA?

Kurum bünyesinde çalışanları ilgilendiren öğle arası tatili genellikle 12.30 ile 13.30 arasında yapılıyor. Yaşanan yoğunluğa göre bu durum erkene çekilip 12.00 ile 13.00 arasında öğle molası da yapılabilmektedir. Bu zaman aralığında noterler işlem kabul etmiyor.

NOTER SAAT KAÇTA KAPANIYOR?

Öğle tatili arasından sonra başlayan mesai, 17.00'ye (duruma göre 17.30) kadar sürüyor.

RESMİ TATİL GÜNLERİ NOTERLER ÇALIŞIYOR MU?

Noterler, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı ve Arefe günü gibi dini bayramlarda ve ayrıca 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde de hizmet vermemektedir.

NOTERLER CUMARTESİ GÜNÜ AÇIK MI?

Normal şartlar altında hafta sonları hizmet vermeyen noterler, 2019 yılı itibariyle nöbetçilik sistemine geçti. Böylece cumartesi ve pazar günleri nöbetçi noterler üzerinden işlemler gerçekleştirilebilecek.

Hafta sonu 10.00-16.00 saatleri arasında hizmet veren nöbetçi noterler, kurumun resmi internet sitesi üzerinden il ve tarih seçimi ile kolayca sorgulanabiliyor.

İL VE İLÇENİZDEKİ NÖBETÇİ NOTER SORGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

NOTERLER CUMARTESİ VE PAZAR GÜNÜ AÇIK MI? NÖBETÇİ NOTERLER KAÇA KADAR AÇIK?

Devlet daireleri oldukları için hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri çalışmamaktadır; ancak getirilen nöbetçi noter sistemi ile bu durumun önüne geçilmiştir. Nöbetçi Noterlikler Cumartesi ve Pazar Günleri saat 10.00 - 16.00 aralığında hizmet vermektedir.

NÖBETÇİ NOTER SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye Noterler Birliği, Söğütözü Mahallesi, Söğütözü Caddesi No:4, 06510 Çankaya/Ankara adresinde bulunmaktadır.

Türkiye Noterler Birliği Telefon Numarası: 0 312 218 80 00

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle