Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısı sona erdi

​İran ile P4+1 ülkeleri olan Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya heyetinin katılımıyla düzenlenen Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısı sona erdi.

DÜNYA

Avusturya'nın başkenti Viyana'da  İran ile P4+1 ülkeleri heyetinin katılımıyla Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısı düzenlendi.

Toplantı; İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri Keni, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora’nın ortak başkanlığında düzenlendi.

Toplantının ardından basına açıklama yapan Mora, ABD'yi nükleer anlaşmaya geri getirmek için Viyana görüşmelerini sürdürdüklerini söyledi.

İran ile ABD arasında doğrudan bir görüşme olmayacağını belirten Mora, ileride zor bir süreç beklediklerini vurguladı.

Mora, “Son günlerde müzakerelerin devamı için yeniden ortak bir çerçeve oluşturmak üzere çalıştık. Bu konuda başarılı olduğumuza inanıyorum. Şunu unutmamalıyız ki, anlaşmayı yeniden müzakere edip yazmıyoruz. Burada ABD ve İran'ın nükleer anlaşmaya geri dönmesi için atabilecekleri pratik adımlar tartışıldı. Bu adımlar, yaptırımların kaldırılması ve nükleer taahhütlere geri dönmeyi içeriyor. Nükleer mesele ve yaptırımlar konusunda zor siyasi kararlar alınması gereken bir durumdayız."

ABD yaptırımlarını kaldırmayı amaçlayan müzakereler turu geçen Perşembe günü başladı ve heyetler derhal metinler üzerinde çalışmaya ve farklılıkları azaltmaya çalışmaya başlamıştı.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle