Oduncular - Roy Jacobsen Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Oduncular kimin eseri? Oduncular kitabının yazarı kimdir? Oduncular konusu ve anafikri nedir? Oduncular kitabı ne anlatıyor? Oduncular PDF indirme linki var mı? Oduncular kitabının yazarı Roy Jacobsen kimdir? İşte Oduncular kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Roy Jacobsen

Çevirmen: Deniz Canefe

Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları

İSBN: 9789750847554

Sayfa Sayısı: 128

Oduncular Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

“Hiçbir kasaba böylesine sessiz olmamıştır.”

Fin kuvvetlerinin Ruslar gelmeden yakıp yıktığı Suomussalmi kasabasında bir kişi kalmıştı. Oduncu Timmo’nun oradan ayrılmaya hiç niyeti yoktu; hem kasabaya sahip çıkacak, hem de vahşi savaşın ortasında her zaman doğru olanı yapmaya çalışacaktı...

Norveç’in yaşayan en önemli yazarlarından Roy Jacobsen, yeri göğü kaplayan ölümcül kuzey kışının ve İkinci Dünya Savaşı’nın gölgesinde yaşananları göz alıcı bir üslupla anlatıyor: Timmo’nun taze karda bıraktığı derin ayak izleri, gürül gürül yanan odun sobaları, bir çift kadın ayakkabısı ve minnet duygusu üzerine kurulan incelikli bir hikâye.

Hiçbir yerde ışık yanmıyordu, kum gibi kuru karlarda tek bir ayak sesi duyulmuyordu, konuşmalar yoktu, köpek havlamaları yoktu, tepinen ya da burunlarından soluyan atlar yoktu, kasabanın sesleri sönüp gitmişti ve her şeyden önemlisi bacalardan duman çıkmıyordu; dört bin nüfusun ve en az bir o kadar hayvanın yaşadığı kasaba birkaç saat içinde, insanlarla hayvanların yaratılması düşünülmeden çok önceki zamanlardan beri buradaki ormanları kasıp kavuran buz gibi soğukta omuz omuza verip soluklarını tutarak bekleşen boş ağaç kabuklarına dönüşmüştü.

Oduncular Alıntıları - Sözleri

 • Her şey başka şeyleri andırır ama insan bunu ancak, bir şeylere bulduğunu sandığı çözümün daha önce düşündüğü başka bir şeyi andırdığını defalarca gördükten sonra anlar.
 • ...biçimsiz bir enkaz gibi hissediyordu kendini.
 • Dünyanın her yerinde böyledir, her zaman en az bir kişi ötekilerin tersine gider ve bunu niye yaptığını bilmesi gerekmez.
 • "Ruslar beyaz mı, kara mı?" diye sordum. Gülmeye başladı, anorakı gerisingeri arabaya attı ve bağırdı. "Kara ! Şeytan gibi kapkara!"
 • "Sokrates ve XII. Karl'ın karşısına geçtiğimizde, Sokrates, 'Benimle gel, bir saat felsefe konuşalım' derse ve Karl, 'Hayır, benimle gel, Rus Çarı'nı devirelim' derse, hepimiz Karl'ı izlemek isteriz ve bunun tek nedeni, çarı devirmenin cesaret istemesidir; oysa felsefe bizden hiçbir şey istemez."
 • "Donarak ölmenin can acıttığını bilmiyordum" dedi Leo.
 • Yaşamayı ya da ölmeyi umursamıyor olabilirdim, çünkü artık birini ötekinden ayıramaz olmuştum...
 • “ ,ellerimle yüzüme dokununca artık alev alev yanmadığını yalnızca keçe gibi, kupkuru ve uyuşmuş olduğunu anladım; insan korkunç bir şey yaşayıp buna alışmayı başarınca böyle olur.”
 • İnsan bir şeyi tam kavrayamadığında düşünceleri kendi başlarına koşuşturur.
 • Evinde ölmek yabancı bir ülkede yaşamaktan daha mı iyi?
 • ...bir insandan çok böceğe benziyordu.
 • "Evinde ölmek yabancı bir ülkede yaşamaktan daha mı iyi?"
 • Ayrıca zayıfların arasında güçlü olmanın yararı insanın güçlü kalması ve üstelik ötekileri de güçlendirebilmesiydi, olan buydu, her neydiyse bunu asla yalnız başına başaramazdım ve böyle bakıldığında - şimdi anlıyordum- benim onları kurtarmam kadar onlar da beni kurtarmıştı, onlara bunun için teşekkür borçluydum.
 • Ama dolu silahlardan daha iyidir kahkaha, ...

Oduncular İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Oduncular: oduncular #okudumbi̇tti̇ Kitap Fin ve  Rus Savaşı sırasında kasabasını terk etmeyi kabul etmeyen Timmo'nun hikayesi ile başlarken beni çok heyecanlandırmıştı. #beyazzambaklarülkesinde kitabı ile  finlilere olan sevgim bu heyecana sebep oldu sanırım ama ilerleyen sayfalarda bu kısacık kitaptaki ayrıntılar bilmiyorum ama bana tekdüzelik hissi verdi Oysa başlardı Oduncuyu #yaşarkemal 'in ada hikayelerindeki Poyraz'a benzetmem.. Oduncu da kar,soğuk  bembeyazı odama dolduran,havayı hissettiren Timmo'yu nasıl iyot kokusunu burnuma çektiren Poyraz'a benzetmiştim. Aynı tat devam etseydi belki şu an başka yazıyor olurdum oysa Norveçli ünlü yazar #royjacobsen i severim Bu kitaptan Bana Kalan kahramanımız Timmo'nun  insanlık örneği davranışları, insanlık ilişkilerine savaşın bile gölge düşürememesi ,kimi zaman Ajan ,kimi zaman saf denilen ama işe yaramadığı düşündükleri Rus askerleriyle  onun başarısı ...ilişkileri her şeye rağmen okuduğuma pişman etmedi beklentim daha yüksek olsa da #kitapcandır # okuyun * Dünyanın her yerinde böyledir her zaman en az 1 kişi ötekilerin tersine gider ve bunu niye yaptığını bilmesi bile gerekmez * insan özellikle sevdiği şeyleri ilgilendiren bir kargaşa görünce onu toparlanmayı döner * burnuma gelen koku bana insanın niye içindeyken durumunun ne kadar kötü olduğunu göremediğini sorduruyor ölümün çok içerilerinde iken bile insan neredeyse yaşadığını sanıyor bir zamanlar en güçlü bendim (Ece Ateşok)

Kitap Finliler ile Ruslar arasında geçen bir savaş öncesi, oduncu olan Timmo nun bütün köylülerin köyü terketmesi ama Timmo nun köyde kalmasıyla, başlarda çok güzel bir kurgu izlenimi verse de ilerleyen sayfalarda tek düzelikten kurtulamayan kitap, klasik kuzey soğukluğunda bir tat bıraktı bende. Norveç in en ünlü yazarı Roy Jacobsen bende çok ta aman aman bir kitap izlenimi uyandırmadı malesef. Ama okunur mu okunur, bende zaman kaybı izlenimi uyandırmadı. (Kitap.o.kurdu)

Norveçli yazar Roj Jacobsen'den okuduğum üçüncü kitap. Bu sefer Finli oduncu Timmo'nun hem işgalci Rus askerleriyle hem de doğanın zorlu koşullarıyla mücadelesinin hikayesi. II.Dünya Savaşı sırasında, Timmo'nun yaşadığı köyün sakinleri Rus tehlikesi karşısında evlerini terk ediyorlar. Bir tek Timmo doğup büyüdüğü köyü terk etmiyor ve gidenlere de onların evlerini koruyacağını söylüyor. Nitekim bir süre sonra Ruslar köyü işgal edip evlerin çoğunu yakıyorlar..Timmo Rus askelerine oduncu olduğunu ve kendisine ihtiyaçları olacağını söylüyor. Eksi kırk derece soğuğa karşı ısınma ihtiyaçlarını ormandan sağlanacak odunlarla karşılamak zorunda olan Rus subaylar Timmo'yu bu işle görevlendiriyorlar. Yanına da cephede ihtiyaç duymayacaklarıni düşündükleri birkaç asker veriyorlar. Her nekadar savaş ortamı beklense de, eser daha çok insani ilişkiler üzerine kurgulanmış. Timmo bir tercüman aracılığıyla, anlaştığı Rus askerlere komuta ediyor. Onlarla ateş altındaki ormana odun kesmeye gidiyor, aynı evde yaşıyor, onları doyuruyor, ısınmalarını sağlıyor. Aralarında duygusal bir bağ kuruluyor. Kimi zaman ajan olmakla suçlansa da, Rus işgali bitip, köyün sakinleri geri döndüğünde, sağ-salim kalması sebebiyle köylüler kendisine kuşkuyla baksa da Timmo'nun hikayesi okunmaya değer. Roy Jacobsen, soğuk iklimin bir başka yazarı ama onu okumak çok keyifli. #oduncular #royjacobsen #yapıkrediyayınları #çevirmen #denizcanefe #norveç #kitaptavsiyesi #okumaönerisi #2021okumalarım #izmirokumalarım (Seda Ediz)

Oduncular PDF indirme linki var mı?

Roy Jacobsen - Oduncular kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Oduncular PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Roy Jacobsen Kimdir?

Roy Jacobsen Kitapları - Eserleri

 • Görülmeyenler
 • Harika Çocuk
 • Oduncular
 • Beyaz Deniz

Roy Jacobsen Alıntıları - Sözleri

 • ..., çünkü hiçbir yaşam anlamsız değildir, yalnızca yaşıyor olmanın bile bir anlamı vardır... (Beyaz Deniz)
 • Bir düşe pişman olmak insanın yapabileceği en yıkıcı eylemdir. (Görülmeyenler)
 • , çünkü hiçbir yaşam anlamsız değildir, yalnızca yaşıyor olmanın bile bir anlamı vardır. (Beyaz Deniz)
 • Yaşamayı ya da ölmeyi umursamıyor olabilirdim, çünkü artık birini ötekinden ayıramaz olmuştum... (Oduncular)
 • ...bir insandan çok böceğe benziyordu. (Oduncular)
 • "Ruslar beyaz mı, kara mı?" diye sordum. Gülmeye başladı, anorakı gerisingeri arabaya attı ve bağırdı. "Kara ! Şeytan gibi kapkara!" (Oduncular)
 • Deyişiklik olan da şişirtmək çox asandır. (Harika Çocuk)
 • Evinde ölmek yabancı bir ülkede yaşamaktan daha mı iyi? (Oduncular)
 • Mutlaka doyurulması gereken iki kavram vardır derler; para ve savaş. (Görülmeyenler)
 • "Evinde ölmek yabancı bir ülkede yaşamaktan daha mı iyi?" (Oduncular)
 • "Təcrübəmizdə gördük ki,istedadlı uşaqlar asudə vaxtlarını televizor qabağında keçirməkdənsə kitab-jurnal oxumağa üstünlük verirlər,daha az istedadlılar isə,əksinə,televizora çox baxmağa meyillidirlər..." (Harika Çocuk)
 • Yalnızca budalalar boş inançların kendilerini yönetmesine izin verir . (Görülmeyenler)
 • "Sokrates ve XII. Karl'ın karşısına geçtiğimizde, Sokrates, 'Benimle gel, bir saat felsefe konuşalım' derse ve Karl, 'Hayır, benimle gel, Rus Çarı'nı devirelim' derse, hepimiz Karl'ı izlemek isteriz ve bunun tek nedeni, çarı devirmenin cesaret istemesidir; oysa felsefe bizden hiçbir şey istemez." (Oduncular)
 • “ ,ellerimle yüzüme dokununca artık alev alev yanmadığını yalnızca keçe gibi, kupkuru ve uyuşmuş olduğunu anladım; insan korkunç bir şey yaşayıp buna alışmayı başarınca böyle olur.” (Oduncular)
 • "Donarak ölmenin can acıttığını bilmiyordum" dedi Leo. (Oduncular)
 • Ama dolu silahlardan daha iyidir kahkaha, ... (Oduncular)
 • Əgər sən özünün yaxşı olduğuna şüphə edirsənsə özündən soruş ki, sən ürəyini deşən bu sirri, tutaq ki, lap başqasının sirrini saxlaya bilərsən ya yox. (Harika Çocuk)
 • Bu ölüm, yaşayanların yaşamlarına geri döndüklerini sanmalarına karşın aslında geri dönemedikleri türden bir ölüm, derin ve kişisel bir ölüm; karşılaştıkları hiçbir şeye benzemiyor. (Beyaz Deniz)
 • hiçbir yaşam anlamsız değildir,yalnızca yaşıyor olmanın bile bir anlamı vardır... (Beyaz Deniz)
 • Adalıların başkalarından daha sabırlı olması beklenir. (Görülmeyenler)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle