Öğrenciler ücretsiz dağıtılan tabletleri satışa çıkardı

Fatih Projesi kapsamında okullara ücretsiz dağıtılan tablet bilgisayarları öğrenciler 'bir işe yaramadığını' iddia ederek internetten satıyor. Öğrencilerin eğitimi için ücretsiz dağıttılan tablet bilgisayar satışa çıkarıldı. MEB tabletlerin satışını tespit ederse veli veya öğrenci hakkında soruşturma açacak.

EĞİTİM
PAYLAŞ:
MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nce okullarda ücretsiz dağıtılan tablet bilgisayarlar, İstanbul'dan Diyarbakır'a yurdun dört bir yanında satışa çıktı. Öğrenciler, “MEB'in dağıttığı tablet. Logoyu silin. Çok güzel. Alana hayırlı olsun” diye internette pazarlıyor.

Bu arada bakanlık, emniyetle işbirliği yaptı. Tabletlerin, IP'leri yakın takibe alındı. Öğrenci satıyorsa disiplin, velisi satıyorsa adli soruşturma açılacak.

Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) kapsamında öğrenci ve öğretmenlere şimdiye kadar 1 milyon 438 bin 700 adet tablet bilgisayar dağıtıldı.

Öğrenciler, tabletleri internetteki satış sitelerinde birçok yönden çekilmiş fotoğrafı ve özelliklerini anlatan notlarla satıyor. Markası, modeli, ekran boyutu, dahili hafızası, işletim sistemi gibi özellikleriyle ilgili bilgilendirme de yapıyorlar. Öğrencilerin alıcılara, ‘Garantisi yok, ama temiz' uyarısı yaptığı da görüldü.

Öğrencilerden, tabletleri alan ikinci el bilgisayar dükkanları ise MEB logosunu siliyor. Diyarbakır'dan V.K, “MEB'in dağıttığı General Mobile e-5 tablet. Daha bir yılı bile dolmadı. Tabletin, MEB'le hiçbir bağlantısı kalmadı. 32 GB hafızalı. Her şeyi indirebilirsiniz. Gorilla Glass çizilmez ekrana sahip. Android 4.4.2 sürümlü. Tabletteki, MEB ve FATİH yazısını, silebilirsiniz. Sadece elden ve Diyarbakır içi satılıktır” dedi.

AÇMAK İÇİN FORMAT ATILMALI

Öte yandan, öğrencilerden tabletleri alan ikinci el bilgisayar dükkanları da yeniden satışa çıkarıyor. Ankara'da P. Teknik adlı firma, bakanlık tabletini 199 TL' ye satıyor. Bakanlığın olduğunu ilanda gizlemeyerek, “FATİH projesinden okullara verilen tablettir. Kesinlikle, sorunsuz çalışmaktadır. Açılınca, öğrenci numarası isteniyor. Format atılması gerekiyor. Formatı bilen varsa alıp, kullansın” diyor.

BAKANLIK ADLİ TAKİP BAŞLATTI

MEB'den üst düzey bir yetkili tablet satışlarıyla ilgili; “Okullarımızda, 1 milyon 438 bin 700 tablet dağıttık. 900 bin uç takıldı. 432 bin etkileşimli tahta sınıflara takıldı. Ortaya çıkan sorunlar, kişisel ve istisna. Tabletler, öğrencilere devlet tarafından kullanması için verildi. Okulun sırası gibi görülmeli. Öğrenci, satamaz. Satarsa, Disiplin Yönetmeliği'ne göre cezalandırılır.

Kişiler, araçları iyi niyetle veya kötü niyetle kullanılabilir. Kötüye kullanımın, Fatih Projesi'yle ilgisi yok. Bakanlık olarak, emniyet üzerinden takip ediyoruz. Cihazların, hangisine ne yapıldığını görüyoruz. Bu işin sivillerle ilgili adli boyutları da olabilir. Adli makamlarla ilişki içerisinde takipteyiz” diye konuştu.

YORUMLAR

 • Tabiki tabletler satışa çıkar ihtiyacı olan satmaz çünkü sadece o ders kaynağı bizim gibiler vermezler çocuğum başarılı ama TLF olmadığından internet evde olmadığından komşudan internet TLF babanın benim TLF iptal oldu dersler yüzünden durumum iyi olsa hiç düşünmez alırım zaten fırsatcilar fiyatı iki katı yaptı rabbim yavrumun yar ve yardımcısı olsun rabbim bizleri bu hastalıktan kurtarsın inşallah çocuklar da okuluna başlasa çok üzülüyorum eğitim alamadıklarına

  3 kardeşiz yalnız 1 telefondan girebiliyoruz aman zaman yetmiyor

  3 kardeşiz yalnız sadece bir telefona girebiliyoruz her üçümüze zaman yetmiyor

  Bizde 5 kardesiz bir telefonla olmuyor

  5 kardesiz bir telefonla sadece birimiz derse katiliyoruz otekiler katilamiyor

  Biz 5 kardeşiz internette gidemiyoruz canlı derse giremiyoruz lütfen yardım edin

  Rica ediyorum banada yardım edin lütfen sesimi duyun gerçekten tablete çok ihtiyacım var

  biz 4 kardeşiz hepimiz aynı telefondan canlı derslere girmeye çalışıyoruz

  5kisi aynı telefon dan giriyoruz lütfen bize de verin

  Lütfen bana da tablet verin.3 kişi aynı telefondan ebaya giriyoruz lütfen tablet yada laptop verebilirmisiniz?

  Kardeşimle aynı telefondan canlı derse giriyorum bazen kardeşim canlı derste oluyor ben giremiyorum

Yorum Ekle