Ömerli Yerel Kalkınma Çalıştayı Düzenlendi

Mardin Valiliği, Ömerli Kaymakamlığı, Ömerli Belediyesi ve Artuklu Üniversitesi'nin işbirliği ile ilçenin sahip olduğu sorun, ihtiyaç ve potansiyelinin bilimsel temelli bir yöntem ile tespiti için “Ömerli Yerel Kalkınma Çalıştayı” gerçekleştirildi.

GÜNCEL

Belediye Kapalı Sor Salonunda gerçekleştirilen programa, Ömerli Kaymakamı Abdullah Huzeyfe Çakmak, Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mardin İl Başkanı Erdal Çelik, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Zeki İpekşen, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Kahraman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Adnan Çiftçi, İlçe Müftüsü Seyfullah Demir, Süryani ruhani lideri Hori Gabriel Akyüz, kamu kurum müdürleri, akademisyenler, sektör temsilcileri, STK temsilcileri ve sektörde farklı iş kollarında faaliyet gösteren işletme sahipleri, belediye personelleri ve davetliler katıldı.

Gün boyu devam eden olan çalıştay, ilçenin tarihi, inanç turizmi, somut olmayan kültürel miras, kadın, çocuk, engelli bireyler, tarım, orman, çevre, ekonomi, istihdam, gençlik, eğitim, teknoloji, kültür, spor ve sağlık gibi sekiz ana başlıkta yürütüldü.

İlçe Kaymakamı Çakmak ve Belediye Başkanı Altındağ da çalışma masalarını tek tek dolaşarak komisyonlarca tartışılan konular ve çözüm önerileri ile ilgili  fikir alışverişinde bulundular.

Çalıştay da sektör paydaşları ile fikir alışverişinde bulundu, kentin avantajları ve dezavantajları konuları ele alındı ve çözüm geliştirildi.

Çalıştayda tüm paydaşların tespit ettikleri sorunlar ve çözüm önerilerinin yer aldığı bilimsel analiz raporu Artuklu Üniversite'nce hazırlanarak ilgili kurumlara teslim edilip yapılacak çalışmalarda yol haritası şeklinde sektörlere ışık tutacağı belirtiliyor.

"ÖMERLİ'NİN RÖNTGENİNİ ÇEKECEĞİZ"

Çalıştay ile ilgili açıklama yapan Ömerli Kaymakamı Abdullah Huzeyfe Çakmak, Ömerli için yeni bir kalkınma programını hazırlamak için bu çalıştayı düzenlediklerini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:"Sekiz farklı masada kamu kurum temsilcilerimiz, sivil toplum kuruluş temsilcilerimiz, alanında bilgi sahibi, tecrübeli vatandaşlarımızla beraber çalıştayımızı gerçekleştiriyoruz. Çalıştayın bize somut katkısı olarak inşallah Ömerli'mizin bu masalardaki konu başlıkları itibariyle güçlü yönlerini, zayıf yönlerini ele alacağız. Bunları görme fırsatını yakalayacağız. Ömerli'nin inşallah bir röntgenini, resmini çekme fırsatı bulacağız. Bundan sonraki süreçte de tüm yatırımcı kurum ve kuruluşlarımızla, özel sektör yatırımcılarımızla beraber aslında bir yol haritasına bu çalıştayın katkısı olacak. Bu noktada önceliklerimiz, kamu kaynaklarımız özel sektörümüzün kaynaklarını buralara kanalize etme, öncelikleri belirleme noktasında daha iyi bir Ömerli, kamu kaynaklarının etkin kullanıldığı, stratejik alanlara yatırımların yapılarak Ömerli'nin potansiyeli yönün de büyüme ve bu noktalardaki etkinliğini daha ileriye taşıma noktasında daha iyi bir Ömerli'ye ilerleme noktasında bu çalıştayın katkısı olacağını düşünüyorum." 

 "TÜRKİYE'NİN KALKINAN İLÇESİ OLACAĞIZ"

Çalıştayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ ise, " Belediyelerin asli görevleri arasında, bulunduğu şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine öncülük etmek de vardır. Biz de bu anlayışla çeşitli bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenliyoruz. İlçemiz için tarihi bir günümüz, tarihi anlar yaşıyoruz. Ömerli'de 2019 yerel seçimleriyle başlayan değişim ve dönüşüm her alanda hızla devam ediyor. Bir yandan alt yapı gibi temel sorunlarımızı çözerken bir yandan da kalkınmışlık ve gelişmişlik üzerine Ömerli'mizin bir röntgenini çekmeye çalışıyoruz. Burada artılarımız ve eksilerimiz, avantajlı ve dezavantajlı yönlerimiz neler onları masaya yatırıyoruz. Yol haritası şeklinde gelecek Ömerli'mizin planını buradan çıkarmaya çalışıyoruz. Ömerli'nin geleceğinin şekillenmesine yönelik çalışmaların adımlarını atıyoruz. Biz bu çalıştayı çok önemsiyoruz. Çünkü buradan çıkacak rapor bize yol haritası olacak. Bundan sonra artık Ömerli her alanda gelişmiş, kalkınmış ve artık bölgenin, Türkiye'nin kalkınan ilçesi olacak. Bu çalıştayın Ömerli'nin kalkınmasına ve ekonomik hayatının canlanmasına ciddi bir katkısı olacağını düşünüyorum. Bu vesile ile çalıştayın gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutluyor, sunumları ile çalıştaya destek veren bütün katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle