Orhan Miroğlu Kimdir? Ak Partili Orhan Miroğlu Aslen Nerelidir? Kaç yaşındadır? Orhan Miroğlu Hangi Aşirettendir?

AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu kimdir? Aslen nerelidir? Kaç yaşındadır? Evli midir? Kaç yıl tutuklu kaldı? Hangi davalardan içeride yattı? Kitapları? Aşireti? işte bu soruların cevapları

POLİTİKA BİYOGRAFİ

Mardin'in Midyat ilçesinde doğan Orhan Miroğlu'nun gençliği Mardin, Batman ve Diyarbakır'da geçti. 

1970-1980 yılları arasında demokratik gençlik hareketi içinde bulundu.

TUTUKLULUK SÜRECİ

1980'de Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu. Bir yıl öğretmenlik yapmasının ardından 12 Eylül 1980 asker darbesinden sonra tutuklanarak Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne çıkartıldı.

Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi davasında 15 yıl mahkumiyet cezasına çarptırıldı. 

1988'de cezaevinden tahliye edilen Miroğlu, 1995'e kadar siyasi yasaklıydı. 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Kürt aydını Musa Anter'in yanında olan Miroğlu ağır yaralandı ve bir süre tedavi gördü.

SİYASİ KİMLİĞİ

1999'dan bu yana önce Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ve Demokratik Halk Partisi'nde (DEHAP) Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. Miroğlu, bağımsız milletvekili adayı olduğu 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri sırasında Mersin'deki seçmenlerine Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle mahkum oldu. 

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Demokratik Toplum Partisi (DTP) genel başkan yardımcısıyken yaptığı konuşmalarda "PKK örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle Orhan Miroğlu'nu iki yıl bir ay hapis cezasına mahkum etti. 

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkan Yardımcılığı da yapan Miroğlu parti hakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kapatma kararında siyaset yapması yasaklandı. Gerekçe olarak Miroğlu'nun DTP yöneticisiyken yaptığı konuşmalar gösterildi. 

Orhan Miroğlu 205 seçimlerinde AK Parti'den iki dönem üst üste Mardin Milletvekili seçildi. Miroğlu son iki dönemdir de AK Parti üst yönetimi olan MKYK'da yer alıyor.

YAZAR KİMLİĞİ

"Dijwar - Onlara Dair Her Şey" (Avesta Yayınları - 2004) ve "Çapraz Ateşte İki Halk: Türkler ve Kürtler - Yeni Jeopolitika ve Nasyonalizm" (Beybun - 2005) isimli iki kitabı bulunan Miroğlu Star, Akşam, Radikal İki, Ülkede Özgür Gündem, Özgür Politika ve BirGün gibi gazete ve dergilerde yazılar yazdı. 

Miroğlu, Canan Miroğlu ile evli ve Hiva ile Zerdest isimli iki çocuk babasıdır.

 

YORUMLAR

  • zerdeşt ne anlama geliyor

Yorum Ekle