Ortak Payda

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Herkesin hemfikir olduğu konuları bir araya gelerek kendilerine anlam bulduğu, kendilerine yaşanılacak bir ortam bulduğunun göstergesidir. Emeğiniz var ise ve ortam yarattıysanız neden yaşamayasınız ki siz bu merhalelere geldikten sonra ise ortak yaşam başlamış demektir.

Bir benim çaba sarf ederek bir senin çaba sarf ederek geliştirdiğimiz tüm şeylerin yaşama daha farklı anlam katmak için göreve hazır olduğu yer. Bu görevlerin ortaklaştırdığı alanda ki yaşam değişikliği ise dikkat çekici olur.

Ortak paydalar arkadaşlarımızdır. Bizim beraber ürettiklerimizin bir araya geldiği paydalar, bir aradayken güçlenen çeperimizdir. Biz bu çeperlerde daha anlamlı oluruz ve bu çeperler bizim kendi yol arkadaşımız olur.

Bizler güçlüysek bizler kelimesinin taşıdığı anlam ve içeriğin gereğini yerine getirenlerin ortak çalışmalarına borçluyuz. Şu an da ortak paydalarımızla bu borcu geri bildirimle iade ediyoruz.

Müziği çok sesli bir koroya çevirip korodaki zenginliği, korodaki muhteşemliği tüm dünyanın fark edebileceği bir hale getirmektir. Burada şefi kendi saflarına çekip şaheserliğe imza atmaktır.

Ortak payda kötü alışkanlıkları bırakıp doğru alışkanlıklarda bir araya gelmek için bütün hünerleri ortaya döken elementlerin oluşturduğu güçtür. Artık bundan sonrası dünya daha temiz ve dünya daha güvenilir demektir.

Üretilenlerin sınıf atladığı, güç halinde yaratıcılıklara başladığı ve bundan faydalananların sayısındaki artıştan da anlaşılacağı gibi ortak payda; insanları, sayıları bir araya getirir. Bir araya gelenlerin ürettikleri ise üremeye devam eder.

Yeteneklerini ortaya dökenlerin öne çıktığı kendinden renklerle yaşamı renklendirenlerin buluşma arenasına dâhil olanların birbirlerini anladığı yerdir. Bundan sonrası ise ilerlemelerin kaydedildiği istendiğinde nelerin elde edilebileceğini gösteren bir tablo oluşumu devam eder.

Daima süper star olanların kendilerini öne çıkararak fark edildikleri arenadan çekindikleri bir şey yoktur ve bu öne çıkmayı yeni görevlere hazır olduklarını göstermeleri bakımından önemli. Eserlerin sergilendiği alana gelene kadar harcadıkları emek onları sıradanlığın dışına itip yeni yaşam yerlerinde çalışmalarına imkân doğurmuştur.

Yaşamı daha fazla nasıl renklendirebilirim diye kendine yüklenenlerin arayışı ve ürettiklerinin daha başkaları da vardır deyip peşine taktığı, çoğulun bir araya geldiği alanda üretkenliğe başlayan amelelerin iş arzuları ve işten beklentileri gibi ortak bir duygu alanıdır.

Rüzgârı arkalarına alan gemilerin varmak istedikleri limanlar için yarıştıkları ve yarışmadan galip gelenlerin göğsünü gere gere yaşadıkları alanlardır ortak payda. Buralarda kurulu pazarların müdavimleri olurlar ve ortalıkta görünmediklerinde ise gözlerin aradıkları müdavimlerdirler artık.

Neyin ne olduğunu bilen bir emeğin kendini kanıtladığı ortamda yorumların hayranlık dolu sözlerle süslü olması belki abartı görünebilir ama olması gereken tavırları olağan karşılanır. Çünkü geride muazzam bir emek ve kanıtlanmış bir pozisyon vardır.

Dünyaya ve her şeye, gidişata olması gerekenlerin geç kalmışlığına bu kadar öfkeli olan yılları geride bırakıp daha sakin ve daha reel bir ortama çekilen yaşam alanı. Ciddiye alınan yaşam alanından uzaklaşanların gerçek yaşam öykülerini dinleyip geri gelip yaşamı daha yaşanır kılanların renklerinden oluşan gökkuşağına şahitlik edilen alan.

Üretenlerin ürettiklerinin ortaya çıkardıkları en büyük eserleri kendilerinden sonraki jenerasyonun varıp orada ortaklaştıkları çocuksuvari bir deyişle işi tıkırında olanların yaşam bulduğu yer. Kendileri iyi durumda, kendinden sonraki jenerasyon aynı durumda, işte böyle bir yaşama işi tıkırında deniyor ise öyle bir şey vardır.

Hastalıkları geride bırakıp başarı öykülerindeki ödüllendirme arenalarında kürsüye çıkanların başarıdaki ödülü almaya gelen, birincilerin bir arada bulundukları alandır ortak payda. Bu bir umut ve bir bağlılıkta geliştirir.

Mahzenlere gizlenmiş yılların birikimlerinden çıkacak harika etkileşim ve hazinelerin bir araya gelişlerine izin verenlerin emeği olan ortak payda dahasına gebe ve çalışmalarına devam ediyor. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrası için de umut dağıtmayı sürdürürler.

Şans değil, umut edilen ama analitik ortaklaşmalardaki hakikat gibi gerçeğin ta kendisi diyenlerin bir araya gelerek ortak renk çıkardıkları gösteriden bir alan. Sanat sergilenmesi gibi daha anlaşılır daha yalın bir alana dönüşmüştür.

Nice savaşlar ve didişmelerin geride bıraktığı nice yaşamların içinden sıyrılarak yaşam şansı bulanların bir arada bulundukları tanıtım bilbordudur. Her geçen veya her gelenin gördüğü, durup bir soluk aldığı, kimine daha farklı yaşam şansı tanıdığı bir alandır.

Nice emeklerden sonra kendi üretimlerinin arkasında duran, kendi eserlerini sergileyen onurlu insanların, onurlu emeklerin bir araya geldiği ortak alana ortak payda deniyor. Biliyoruz! Ama ortak paydada buluşmanın özveriyle mutluluk yaratmak olduğunu da unutmamak gerekiyor. Daha fazla ortak paydada buluşmak için çalışmaya, üretmeye devam.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle