Oy Cihan Bizum Cihan - Nuran Alptekin Kepenek Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Oy Cihan Bizum Cihan kimin eseri? Oy Cihan Bizum Cihan kitabının yazarı kimdir? Oy Cihan Bizum Cihan konusu ve anafikri nedir? Oy Cihan Bizum Cihan kitabı ne anlatıyor? Oy Cihan Bizum Cihan PDF indirme linki var mı? Oy Cihan Bizum Cihan kitabının yazarı Nuran Alptekin Kepenek kimdir? İşte Oy Cihan Bizum Cihan kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Nuran Alptekin Kepenek

Yayın Evi: Grifin Kitap

İSBN: 9786058688865

Sayfa Sayısı: 240

Oy Cihan Bizum Cihan Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

"Tek suçları, tam bağımsız bir Türkiye istemekti..."

68 Gençliğinin liderlerinden Cihan Alptekin, Maltepe Askeri Cezaevi'nden Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı ile birlikte tünel kazarak firar eder.

30 Mart 1972'de Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarını engellemek amacıyla Mahir Çayan ve arkadaşlarıyla birlikte üç İngiliz'i kaçırarak, Tokat'ın Niksar ilçesi Kızıldere köyü muhtarının evine gizlenirler. Rehinelere karşılık idamların durdurulması talepleri kabul edilmez. Kızıldere'de güvenlik güçleri tarafından ablukaya alınan 10 genç, korkunç bir şekilde katledilir.

Kayıtlara "Kızıldere Katliamı" olarak geçen bu olayda, sadece Ertuğrul Kürkçü sağ kalmıştır.

Cihan Alptekin'in ablası Nuran Alptekin Kepenek, kardeşinin kısa ama onurlu, acı ama yürekli, kimseye boyun eğmeden, daha güzel bir dünya için canını ortaya koyarak noktaladığı yaşamını kitaplaştırdı.

Bu kitap 68'li yılların, Türkiye'de nasıl bir adaletsizlikle yaşandığına dair belgedir.

Oy Cihan Bizum Cihan Alıntıları - Sözleri

 • .. Biliyorum razıyım cezama Çalmadım öldürmedim ama Daha kötüsünü yaptım Ne yaptım biliyor musunuz Reis Bey Tuttum insanları sevdim
 • "68 Gençliği yok edilmeye çalışılmıştır veya yok edilmiştir. Çünkü onlar, gerçekleri görüp, sorumlulara ileterek, gerçekten, Anayasa'ya ve Atatürk devrimlerine sahip çıkmaya çalışmışlardır. Yöntemleri tartışılabilir fakat hiçbir zaman kötü niyetli veya ikiyüzlü olmamışlardır. "
 • "Hainlere karşı baş kaldırmaktan başka çare kalmadı. Korkmayalım. Vatanın kurtuluşu uğruna mücadele bir namus borcudur. Ve zaten kaybedilecek bir canımız kalmıştı."
 • Can Yücel bir şiirinde şöyle diyor: Kuzu gibi olun diyorlar Büyüyüp ortaya çıkınca Koyun gibi gütmek için sizi...
 • Milliyetçilik diye diye, ülke insanını koyun yerine koyarak, susturarak, en yetkin insanlarını bir yol edilgin kılarak, ülkenin geleceğiyle hiç umursamadan oynayanlar kimlerdir?
 • "Milliyetçiliğin arkasına sığınarak, paralarını kendi ülkelerinin bankalarına güvenmeyip başka ülkelerin bankalarında saklayanlar kimlerdir ?"
 • Yaşamanın en güzeli bizde biçimlenmiştir. Eğilmeden yaşamak, sıkılı bir yumruk gibi. Zalimlere ve uşaklara karşı yalvarmadan. Emperyalizme ve onun uşaklarına korku salarak yaşamak. Soyguncusuna rahat bir uyku çektirmeden yaşamak. Bizim için hayatın yaşamanın en güzeli bu. Sevgili anneciğim, bizden sonrakilere örnek bir hayat, kutsal bir mücedele. Zaten, ana, bana hep öğütlerin arasında "oğlum namuslu ve dürüst ol" dememiş miydin! Ben o öğüdünü yerine getirdim. Gelecek bizimdir. O gelecek çile istiyor, işkence, ölüm istiyor. Buna katlanmak gerek.
 • Güzel günler göreceğiz çocuklar Güneşli günler göreceğiz, Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar Işıklı maviliklere süreceğiz ... Nazım Hikmet
 • 1968, Türkiye'de irticanın örgütlendiği, faşist komando kamplarının hızla çoğaldığı ve sağcı, faşist saldırıların en yoğunlaştığı yıldır.

Oy Cihan Bizum Cihan İncelemesi - Şahsi Yorumlar

HESABI SORULUR BİR GÜN...: Civan Alptekin. Bağımsızlık ve demokrasi adına o ve arkadaşları ölümü göze aldılar. Onlar Türk halkının, Türk işçi ve köylüsünün mutlu olması ve yoksulluktan kurtulması için savaş verdiler .Hem Atatürk'ün gençliğe seslenişini hem de Bursa Nutku'nu özümsemişlerdir. O seslenişlerden aldıkları güçle bağımsızlık ve demokrasi mücadelesi işin yola çıkmışlardır. Bu gençlerin dün ve ya bugün savaşına karşı çıkanlar neden mi karşı çıkıyor? Cevabı Atatürk’ün Bursa Nutku'nda. Bu savaşları uğruna bazılarının umudu Kizildere'de bazılarının ise darağcında son bulmuş olsa da ; Deniz'ler, Hüseyin'ler, Yusuf'lar, Cihan'lar, Mahir'ler, Ulaş'lar, Sinanlar vs. kör karanlığa meşale tutmaya devam edeceklerdir. Onları öldürerek fikirlerini yok edeceklerini sananlar yanılıyorlar . Bu nesil insana çok şey anlatır anlatmasina da, bana göre en net ifade Deniz Gezmiş'e aittir: "Beni ayaklarımdan asın,çünkü peşimden gelecek çok insan olacaktır!" Onların idamları için mecliste sırıta sırıta iki ellerini birden kaldıran ve kurşun yağmuruna dizilmeleri için emir verenlerin bugünlerde uzanan güruhları 3 şeyi unutmasınlar: 1. Vatan, onu parsel parsel satanların değil; uğrunda darağacına gidenlerin vatanıdır. 2. İnsanlar doğar, büyür, yaşar, ölürler. Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir. 3. Bedenler ölür, fikirler ölmez! Yolumuz Atatürk ,cesaretimiz Gezmiş , 68 kuşağa selam olsun. O gençleri anlamak adına mutlaka okunması gereken kitaplardan . (Kitabı okumama vesile olan Fastbreak'a çok çok teşekkür ederim) (Lina Лина)

Oy Cihan Bizum Cihan: Ben ayrıntı yayınlarından daha kapsamlı bir şekilde basılan Bizum Cihan’ı okudum ama o olmadığı için bunu ekledim. 68 gençlik liderlerinden sevgili Cihan Alptekinin hayatı ablası tarafından anlatılıyor. Sadece hayatı değil o dönemki önemli olaylara da ışık tutuluyor. Bir Karadenizli olarak çok severek ve bir o kadar da hüzünlenerek okudum. Deniz gezmişin yakın dostu en az onun kadar önemli bir kişi keşke onun kadar tanınır ve bilinir olsaydı. Çünkü denizlerin idamını engellemek için Mahirlerle beraber kızlıderede vahşice katledildi. Duygudan kitap/kitap--45282 (Books and Cats)

Oy Cihan Bizum Cihan PDF indirme linki var mı?

Nuran Alptekin Kepenek - Oy Cihan Bizum Cihan kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Oy Cihan Bizum Cihan PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Nuran Alptekin Kepenek Kimdir?

Nuran Beşikdüzü Öğretmen Okulu’nu bitirdi. Evlilik nedeniyle ABD’ye yerleşti. ABD’den döndükten sonra eğitimini devam ettirdi. Öğretmenlik yaparken ve çocuklarını büyütürken, önce Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü’nü bitirdi ardından Hacettepe Dil Bilimi Bölümü’ne girdi. ODTÜ İngilizce Dili Eğitimi Bölümü’nde master yaptı.

Evli ve iki çocukludur.

Nuran Alptekin Kepenek Kitapları - Eserleri

 • Oy Cihan Bizum Cihan

Nuran Alptekin Kepenek Alıntıları - Sözleri

 • Yaşamanın en güzeli bizde biçimlenmiştir. Eğilmeden yaşamak, sıkılı bir yumruk gibi. Zalimlere ve uşaklara karşı yalvarmadan. Emperyalizme ve onun uşaklarına korku salarak yaşamak. Soyguncusuna rahat bir uyku çektirmeden yaşamak. Bizim için hayatın yaşamanın en güzeli bu. Sevgili anneciğim, bizden sonrakilere örnek bir hayat, kutsal bir mücedele. Zaten, ana, bana hep öğütlerin arasında "oğlum namuslu ve dürüst ol" dememiş miydin! Ben o öğüdünü yerine getirdim. Gelecek bizimdir. O gelecek çile istiyor, işkence, ölüm istiyor. Buna katlanmak gerek. (Oy Cihan Bizum Cihan)
 • "68 Gençliği yok edilmeye çalışılmıştır veya yok edilmiştir. Çünkü onlar, gerçekleri görüp, sorumlulara ileterek, gerçekten, Anayasa'ya ve Atatürk devrimlerine sahip çıkmaya çalışmışlardır. Yöntemleri tartışılabilir fakat hiçbir zaman kötü niyetli veya ikiyüzlü olmamışlardır. " (Oy Cihan Bizum Cihan)
 • .. Biliyorum razıyım cezama Çalmadım öldürmedim ama Daha kötüsünü yaptım Ne yaptım biliyor musunuz Reis Bey Tuttum insanları sevdim (Oy Cihan Bizum Cihan)
 • Güzel günler göreceğiz çocuklar Güneşli günler göreceğiz, Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar Işıklı maviliklere süreceğiz ... Nazım Hikmet (Oy Cihan Bizum Cihan)
 • Milliyetçilik diye diye, ülke insanını koyun yerine koyarak, susturarak, en yetkin insanlarını bir yol edilgin kılarak, ülkenin geleceğiyle hiç umursamadan oynayanlar kimlerdir? (Oy Cihan Bizum Cihan)
 • 1968, Türkiye'de irticanın örgütlendiği, faşist komando kamplarının hızla çoğaldığı ve sağcı, faşist saldırıların en yoğunlaştığı yıldır. (Oy Cihan Bizum Cihan)
 • "Milliyetçiliğin arkasına sığınarak, paralarını kendi ülkelerinin bankalarına güvenmeyip başka ülkelerin bankalarında saklayanlar kimlerdir ?" (Oy Cihan Bizum Cihan)
 • Can Yücel bir şiirinde şöyle diyor: Kuzu gibi olun diyorlar Büyüyüp ortaya çıkınca Koyun gibi gütmek için sizi... (Oy Cihan Bizum Cihan)
 • "Hainlere karşı baş kaldırmaktan başka çare kalmadı. Korkmayalım. Vatanın kurtuluşu uğruna mücadele bir namus borcudur. Ve zaten kaybedilecek bir canımız kalmıştı." (Oy Cihan Bizum Cihan)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle