Öykülerle Duygusal Zeka - Hakan Büyükdere Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Öykülerle Duygusal Zeka kimin eseri? Öykülerle Duygusal Zeka kitabının yazarı kimdir? Öykülerle Duygusal Zeka konusu ve anafikri nedir? Öykülerle Duygusal Zeka kitabı ne anlatıyor? Öykülerle Duygusal Zeka PDF indirme linki var mı? Öykülerle Duygusal Zeka kitabının yazarı Hakan Büyükdere kimdir? İşte Öykülerle Duygusal Zeka kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Hakan Büyükdere

Yayın Evi: Neden? Kitap

İSBN: 9789752544697

Sayfa Sayısı: 304

Öykülerle Duygusal Zeka Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

O gün suçlunun idam edilmesi gerekiyordu. Kral kendisinin doğum gününe rastladığı çin suçluyu cezalandırmak istemiyordu. Bir yılda bağışladığı mahkum sayısı da yasalrın koyduğu sınıra gelmişti. Bu yüzden mahkumu bağışlayamıyordu. Danışmanlarından birisi bir fikir ortaya attı: "İki kağıt hazırlayalım. Birisine ölüm diğerine hayat yazalım. Mahkum hangisini seçerse kaderi o olsun."

Bu fikir kralın hoşuna gitti. Kağıtları hazırlamak için görevlendirilen vezir, çok katı kalpliydi ve suçluların bağışlanmasından nefret ederdi. Her iki kağıda da "Ölüm" kelimesini yazdı. Mahkum vezirin yaptıklarını gördü. Önce çok şaşırdı, fakat sonra ne düşündüyse itiraz etmedi. Ölüm yazılı kağıtlar masanın üstüne bırakıldı. Vezir pis pis alay eder gibi gülüyordu. Mahkum sessizliğini korudu. Kağıtlardan birini aldı.

Mahkum özgür bir şekilde evinin yolunu tutarken vezirin yüzü simsiyah kesildi. 

Sizce mahkum ölümden nasıl kurtulmuştu?

Bu hikayenin sonundaki soruyu önce kendiniz cevaplayın ve ardından kitaptaki hikayenin sonuna bakın, belki siz de duygusal zekanızı kullanarak bu hikayenin sonunu yazdabilirdiniz. Bu hikayede olduğu gibi onlarca hikaye ve sorularla kendi duygusal zekanızı ölçerek, hikayelerin içinde kendinizi bulmanızı sağlayacak olağanüstü bir kitap...

(Arka Kapak)

Öykülerle Duygusal Zeka Alıntıları - Sözleri

 • Hoca vaaz vermek istediği camiye gitmiş. Fakat hasat mevsimi olduğu için bütün köylü tarlada çalışıyormuş. Vaazi dinlemeye sadece bir seyis gelmiş. Hoca seyise sormuş:"Burada yalnız sen varsın, sana göre ben vaaz vermeli miyim?" Seyis cevap vermiş :" Vallahi hoca ben basit bir adamım, bu konulardan anlamam. Ancak Ahira gelseydim ve atlarımın hepsinin kaçıp sadece birinin kaldığını gorseydim yine de onu beslerdim. " Hoca bu sözlerden vaaz vermesi gerektiğini anlamış ve Adem aleyhisselam dan başlamış muhammed aleyhissalâtu Vesselâma kadar bütün peygamberleri anlatmış. Hoca coştukça coşuyormuş, seyis nerdeyse uyuyacakmış sonunda vaaz bitmiş. Hoca seyise sormuş : " Nasıl vaazımı Beğendin mi?" Seyis cevap vermiş : " Hoca sana basit bir insan olduğumu, bu konulardan anlamadığımı söylemiştim. Ama yine de ben ahırıma gelseydim ve birisinin dışında bütün atlarımın hepsinin kaçtığını gorseydim. Evet o kalanı yine de beslerdim ancak bütün atlarımın yemini de o ata yedirmezdim. " demiş
 • Kendını kanıtlama uğrasında istediğini elde ettiğinde ve dunya senı baş tacı yaptıgında, aynaya gidip kendıne bir bak.
 • Geçen yılkinden bir mil daha uzaktayız.
 • İnsanların kirpiler gibi dikenleri olmadıgı için tam olarak ne zman o insanın kişisel dokunulmazlık alanına müdahale ettiğimizi fark edemıyoruz.
 • Denizde yüzenleri seyretmekle yüzmeyi ne kadar öğrenebilirseniz, roman okumakla da aşkı ancak o kadar öğrenebilirsiniz.

Öykülerle Duygusal Zeka İncelemesi - Şahsi Yorumlar

merhaba,Hikayeler mükemmel fakat hikayelerin sonunun yada cevaplarının kitap 'ın sonunda olması okurken çok zorluyor. okuduğunuz hikayenin numarasına göre arkadan arayıp bulmak gerekiyor o yüzden de sürekli arka sayfaları parmağınızla ayırıp tutmak lazım. ders veren öyküler kitap'ın da ki bir çok hikayenin de aynısı olması biraz hayal kırıklığı. arka arkaya okursanız can sıkıcı olabilir. (dilek bozkurt)

Artık Hakan Büyükdere kitaplarından uzaklaşmak bu kitapla şart oldu. Büyükdere tamamen kendini tekrar eden, yazdığı kitaplarında bile kendi kitaplarını referans veren bir yazar hatta derlemeci durumunda. Bu kitabı farklı bir şekilde hazırlamış ama hazırlama tekniği gerçekten de kötü. Hikayeleri okuyorsunuz ama sonlarını göremiyorsunuz. Sİze soruyor sonu ne olmalı diye merak ederseniz de kitap sonuna bakmak zorunda kalıyorsunuz sonunu görmek için. Kitaba koyduğu hikayelerin çoğu zaten kendi derleme kitaplarından alınmış. Yani hikayeler zaten bilinen hikayeler yaptığı tamamen bir işkenceden ibaret. Hikayelern sonunu biliyoruz ama hikayeyei okurken o lezzet bu kötü hazırlanıştan dolayı tamamen gidiyor. Bununla birlikte her hikayeden sonra birden fazla soru var. İsterseniz cevaplandırabilirsiniz bu size kalmış. Bu iyi bir düşünce ama hikayelerin sonunu yazmamak hem hikayeye hem de okura büyük bir haksızlıktır. Hani hikayeleri yazan Büyükdere olsa neyse diyeceğim ama zaten hikayelerin hepsi başka yazarlara ait.bir de bu tarz bir yapıya gidiyor. Tek kelimeyle yazık. (Emre Şeyda)

HAYAT; okuyup, düşünerek, değişerek ve tutarlı davranarak ileriye, asla ulaşilmayan mükemmele doğru özgürce yol almaktır.Hakan Büyükdere Kitap gayet güzel okumaya yeni başlayanlar için mükemmel ama bana tekrarin tekrarı gibi oldu.cogu konuları defalarca okumuştum. (AtillaKağan)

Öykülerle Duygusal Zeka PDF indirme linki var mı?

Hakan Büyükdere - Öykülerle Duygusal Zeka kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Öykülerle Duygusal Zeka PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Hakan Büyükdere Kimdir?

28 Ocak 1964 yılında Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokulu Poyralı'da, orta okulu da Pınarhisar ilçesinde bitirdikten sonra lise öğrenimine önce Edirne Erkek Öğretmen Lisesi'nde başlamış ve 1980 yılında Sakarya Arifiye Öğretmen Lisesi'nden mezun olmuştur. 1986 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan yazarımız; 1987 yılında öğretmenlik mesleğine Artvin'in Ardanuç ilçesinde başlamış ve daha sonra 1992 yılında doğum yeri olan Kırklareli'ne görevle gelmiştir. 1996'dan bu yana Atatürk Lisesi'nde mesleğini sürdürmektedir. Kendisinin yayınlanmış iki kitabı dışında halen üzerinde çalıştığı; Tiyatro oyunları ve özgün hikayeleri bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Hakan Büyükdere Kitapları - Eserleri

 • Hayatınızı Değiştirecek Öyküler
 • Ders Veren 201 Öykü
 • Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 1
 • Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2
 • Öykülerle Duygusal Zeka
 • Mevlana'dan Altın Öyküler
 • Büyük Düşün Küçük Adımlarla Başla
 • Aslında Herkesin Bir Öyküsü Var

Hakan Büyükdere Alıntıları - Sözleri

 • Konuşmayı çok süslersen, amacından uzaklaşırsın. (Mevlana'dan Altın Öyküler)
 • AYAKKABININ TEKİ  Bir bilge bir gün tam trene biniyordu ki, ayakkabılardan biri ayağından çıktı ve yere düştü. Aşağı inip onu alması imkânsızdı; çünkü tren çoktan harekete geçmişti. Yanındaki arkadaşları ne yapacağını bekliyorlardı.  O gayet sakin bir şekilde, diğer ayağındaki ayakkabıyı da çıkardı ve az önce düşürdüğü ayakkabıya yakın bir yere fırlattı. Talebelerinden birisi dayanamayıp sordu: “Neden böyle yaptınız?” Bilge adam gülümseyerek yanıtladı:  “Demiryolunun üzerindeki tek ayakkabı bir işe yaramaz, ama bir çift ayakkabı her zaman için ısıtılan bir çift ayak demektir.” (Ders Veren 201 Öykü)
 • HERKES, BİRİSİ, HERHANGİ BİRİSİ ve HİÇ KİMSE yola çıktılar. Yapılması gereken bir iş vardı. HERKES, BİRİSİNİN bu işi yapacağından emindi. Ama HİÇ KİMSE yapmadı. BİRİSİ bu duruma öfkelendi. Çünkü o HERKES’in işiydi. HERKES, HERHANGİ BİRİ’nin bu işi yapacağını düşünüyordu. Fakat HİÇ KİMSE, HERKES’in bunu yapamayacağını düşünmüyordu. Sonunda HERHANGİ BİRİ’nin yapacağı işi HİÇ KİMSE yapmadığı için HERKES, BİRİSİ’ni suçladı. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 1)
 • "Pek çok kişi sizin limuzininize binmek için can atıyor. Ama sizin istediğiniz, arabanız bozulduğu zaman sizinle birlikte otobüse binebilecek birisi." Oprah Winfrey (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler)
 • ZENGİNİM ÇÜNKÜ (...) Bana şah damarımdan daha yakın olan, Bu güzel dünyayı hizmetime sunan, İçime huzur verip, sıkıntımı atan, Ellerimi açtığım yüce Allah'ım var... (Ders Veren 201 Öykü)
 • “Tanrıya dua edin; ama, kıyıya doğru kürek çekmeyi ihmal etmeyin.” (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 1)
 • Bir insanın yanında dertlerin azalıyor,daha fazla gülüyor,daha fazla mutlu oluyorsan o insan ( biofili ) bir insandır.Sakın ondan ayrılma. Eğer bir insanın yanında dertlerin artıyor,canın sıkılıyor,moralin bozuluyor,o insandan yabani hayvandan kaçar gibi kaç.( negrofili ) (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • Okyanusların diplerini delik deşik ettik, keşfetmediğimiz yeryüzü köşesi kalmadı; gözlerimizi yukarılara çevirdik ve orada ne olup bittiğini de anladık. Bir tek biz kaldık çözemediğimiz... Ne kendimizi anladık ne de tam manasıyla diğer insanları. (Ders Veren 201 Öykü)
 • Okyanusların dipleri delik deşik ettik,keşfetmediğimiz yeryüzü köşesi kalmadı; ve gözlerimizi yukarılara çevirdik ve orada ne olup bittiğini de anladık. Bir tek biz kaldık çözemediğimiz... Ne kendimizi anladık ne de tam manasıyla diğer insanları (Ders Veren 201 Öykü)
 • Yaşam kendiliğinden iyi veya kötü değildir.Ona iyiliğini- kötülüğünü veren bizim düşüncelerimizdir. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • Mutluluğu zaman gelir kral sofrasında bulamazken, kuru ekmeğe katık ettiğimiz bir zeytinde buluruz. Çevremizdeki yapmacık tavırlar içindeki kalabalıkta değil, duvar dibine çökmüş, üşüyen yoksul bir çocuğun ürkek bakışlarının gölgelediği dudaklarında, güçlükle duyumsanan gülümseyişinde yaşarız. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler)
 • 'Her engel bir fırsattır aslında...Önemli olan çukura düşmek değil, umutsuzluğa düşmemektir...' (Ders Veren 201 Öykü)
 • Eğer bir saat mutluluk istiyorsanız,UYKUYA YATIN. Eğer bir günlük mutluluk istiyorsanız,BALIĞA GİDİN. Eğer bir aylık mutluluk istiyorsanız,EVLENİN. Eğer bir yıllık mutluluk istiyorsanız,MİRASA KONUN. Eğer ömür boyu mutluluk istiyorsanız,BİRİNE YARDIM EDİN. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • " Ne zaman yerden kalkacak gücü kendimizde bulamasak her zaman bizi kaldıracak bir el olmuştur." (Büyük Düşün Küçük Adımlarla Başla)
 • Mutluluğu içinizde ararsanız zor bulursunuz.Fakat dışarıda ararsanız hiç bulamazsınız. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • Yaşlılar yaşlılarla konuşmayı tercih etmezler.Zira kendilerine ancak hastalık ve ölümü hatırlatırlar.Onlar daima gençleri ararlar.Çünkü yaşama bağlanmayı isterler. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • "Hiçbir çaba sarf etmeden geldiğin şu dünyada yaşaman, hem de insan olarak yaşaman büyük zenginlik değil midir? Gözlerinin bir tanesini kaç dolara değişirsin? Güneşi doğarken ve batarken izleyebilmen, çiçeklerin kokusunu alabilmen, çocukların saçlarını okşaman, sevdiklerine sarılabilmen, insanlara iyilik yapabilmen, kimseyi kırmadan yaşayabilmen, hiçbir cana kıymaman, helal kazanabilmen, insanları sevebilmen, Allah'a şükredebilmen, arkadaşlarınla yaptığın sohbet, göbeğin hoplayana kadar gülebilmen, demli bir çaydan bir yudum aldıktan sonra bir oh! diyebilmen, zenginlik değil midir? Şimdi söyler misin? Sen fakir misin?" (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler)
 • Pencereden bakan iki kişiden biri gökteki martıyı görür; diğeri yerdeki çamuru. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • Engeller sıradan insanlara,onları sıradışı yapmaları için verilmiştir. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • "Yaşayan herkes için mutlaka bir umut vardır". (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle