Paraşütçülerden 15 Temmuz Şehitleri Anısına Saygı Uçuşu

Mardin'de bir araya gelen yamaç paraşütçüleri, 15 Temmuz şehitleri için "saygı uçuşu" yaptı.

ETKİNLİKLER

Valilik, Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü ve Atlas Sportif Havacılık Derneğince 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, çevre illerden yamaç paraşütçüleri Mardin'e geldi.

İlk etapta Hamdaniler tarafından 10. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Artuklu döneminin en büyük eserlerinden biri olan, bin 200 metre yükseklikteki Mardin Kalesi'ne çıkan yamaç paraşütçüleri, hava muhalefeti nedeniyle uçuş gerçekleştiremedi.

Eski Kale mevkisine çıkan yamaç paraşütçüleri burada havanın uygun olmasıyla 15 Temmuz şehitleri için "saygı uçuşu" yaptı. Bazı yamaç paraşütçüleri havada Türk bayrağı açtı, şehitler için dua etti.

Bir yamaç paraşütçü, paraşütüne kurduğu kamera aracılığıyla "Allah'tan şehitlerimize rahmet gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Bu milletin vakur duruşu olduğu müddetçe Allah'ın izniyle bu din düşmanları amaçlarına ulaşamayacaklardır." mesajını iletti.
Bir yamaç paraşütçü de havadan karadaki arkadaşlarına telsizle yaptığı konuşmada, şehitleri rahmetle andıklarını ve hiçbir zaman unutulmayacaklarını aktardı.
Türkiye Hava Sporları Federasyon Mardin Temsilcisi Hüseyin Yıldız, uçuşların ardından yaptığı açıklamada, 15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yılında verilen 249 şehit ve bu vatan için canlarını feda eden bütün şehitler için saygı uçuşu gerçekleştirdiklerin kaydetti.

Mardin'in farklı etnik yapıların bir arada yaşadığı kardeş şehir olduğunu, bu etkinliğin burada yaparak birliktelik mesajı vermeyi amaçladıklarını aktaran Yıldız, "Bizim en iyi bildiğimiz iş yamaç paraşütü ile uçmak. Bu anlamda bir katkı sunmak istedik ve etkinliği gerçekleştirdik." dedi.

15 Temmuz'da kardeşliğin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti:

"15 Temmuz'da vatanımızın, milletimizin ne kadar değerli olduğunun farkına vardık. Millet olarak, göğsünde iman dolu bütün insanlar vatanlarını savundular. Bu bizim onur kaynağımızdır. Şehit olan bütün vatandaşlarımızın acısını içimizde hissettik. Şehitlerimizi her zaman yaşatacağız, onları hep hatırlayacağız. Gazilerimizi de unutmuyoruz, onlara da acil şifalar diliyoruz. Vatanımızın birlik ve beraberliğini onlar sayesinde pekiştirmiş oluyoruz. Allah o günleri bir daha yaşatmasın."

Yıldız, bölgenin terörle ve kötü olaylarla anılmasını istemediklerini aktararak, Türkiye'nin her köşesinde 15 Temmuz ruhunun hakim olmasını temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle