Pentagon Microsoft’la yaptığı bilişim projesi sözleşmesini iptal etti

Microsoft’la yaptığı 10 milyar dolar değerindeki bulut bilişim projesi sözleşmesini iptal eden ABD Savunma Bakanlığı, bunun yerine Microsoft ve Amazon’la ortak bir anlaşmaya varmaya çalışacağını açıkladı.

DÜNYA
PAYLAŞ:

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan açıklamada, "Müşterek Savunma Altyapısı Girişimi Bulut ihalesinin iptal edildiği, sözleşme fesih prosedürlerinin başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Bakanlık, değişen gereksinimler, artan bulut iletişimi ve sektördeki ilerlemeler nedeniyle JEDI Bulut projesinin artık ihtiyaçlarını karşılamadığını belirledi." dedi.

Müşterek Muharip Bulut Kabiliyeti adında yeni bir bulut projesi için çok paydaşlı ve süresiz yeni bir ihale başlatılacağı belirtilen açıklamada, Pentagon'un, Microsoft ve Amazon Web Services (AWS) gibi sınırlı sayıda kaynaktan teklif almayı amaçladığı bildirildi.

Açıklamada, "Bakanlık, ABD merkezli başka herhangi bir hiper ölçekli bulut hizmeti sağlayıcısının Savunma Bakanlığının gereksinimlerini karşılayıp karşılayamayacağını belirlemek için derhal sektörle ilişki kuracak ve pazar araştırmasına devam edecektir. Başka bir sağlayıcının, bakanlığın gereksinimlerini karşılayabileceği değerlendirilirse, oradan da bir teklif alacaktır." denildi.

İptal edilen sözleşmenin nihayetinde 10 milyar dolar değerinde olduğu sanılıyor.

Bulut bilişim konusunda lider şirketlerden Amazon Web Hizmetleri, Pentagon’un ‘‘JEDI’’ adıyla bilinen ‘‘Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı’’ projesi için önde gelen adaylardan biri olarak değerlendiriliyordu.

Projeyle; büyük miktarda gizli verinin depolanması ve işlenmesiyle ABD ordusunun sahadaki askerlerle iletişiminin geliştirmesini ve yapay zeka kullanarak savaş kapasitesinin arttırılması amaçlanıyordu.

JEDI sözleşmesi, Microsoft’a verildiği 2019 yılının Ekim ayında ihaleyi kaybeden Amazon Web Hizmetleri tarafından mahkemeye taşınmıştı. Amazon, Pentagon’un yürüttüğü ihale sürecinin adil olmadığını ve Amazon ile COE’su Jeff Bezos’u sevmeyen dönemin başkanı Donald Trump’ın ihale sonucuna etki ettiğini öne sürmüştü. Bezos, Trump tarafından sık sık eleştirilen Washington Post gazetesinin de sahibi.

Nisan ayında bir federal yargıcın Pentagon’un Amazon davasının önemli bölümlerinin reddedilmesine yönelik bir hamlesini reddetmesinin ardından Pentagon Mayıs ayında, seçeneklerini yeniden gözden geçirmeye mecbur hissettiğini söyleyerek sözleşmeyi feshedebileceğine işaret etmişti.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle