PKK Dağ Mitingleri

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Darbe girişimine karşı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan çağrısı ile 1 ay boyunca meydanlarda sabahlayan Türkiye halkı değişik fikir ve partililer; darbeci teröre karşı tek yürek, tek güç canlarını ortaya koydular. Bu alanlarda halkın önemsediği asıl konu Türkiye in toplumsal birlik ve beraberlik ruhunun pekişmesi görülüyor. Kenetlenme ve kaynaşma, Şer ittifaklara, teröre dur deme zamanı olduğu yaşanarak Dünya ya mesaj veriliyor. Başta kim olursa olsun, darbeci emperyalist uşaklarına ve teröre karşı Toplumsal birliktelik, ortak direniş ruhu canlı yaşanıyor. Darbecilere karşı birlik olup dik duran halk terör patlamalarına karşı da aynı duyarlılıkla Diyarbakır, Siirt, Batman, Van da başlayan tepkiler yayılıyor. Patlamalar oldukça kenetlenme ve kaynaşma derinleşiyor.

Tüm ülkede yaşlısından bebeğine kadar tüm bireyleri ile meydanları şenlendiren halkın çevreye zarar vermeden, yakıp yıkmadan kaynaşması güzel hatıralar bıraktı. Buluşmaların sosyal önemli bir boyutu da evlenme çağında gençlerin görüşme ve kız isteme merasimleri vb hayırlı girişimler de gözlenmiştir. Aciller biraz rahatladı!

Tüm görüş ve partilerden toplumsal birliktelik ruhuna PKK de yandaşlarını kaptırmamak için karşı dağ mitingler ile boy göstermeye başladı!

15 Ağustos Akşam Diyarbakır Bingöl karayolunu kesen PKK, Okunan mesaja bakılırsa Reise gösterilen ilgiye, isyan edilerek Serok’un daha dindar, daha bilgili daha üstün vasıfları olduğu iddia edilmiş;

Terörist olmadıklarını halkın yanında olduklarını, zarar vermediklerini iddia ederek;

Erdoğan size ne veriyor, onda ne buluyorsunuz? Din bilgisi, ahlak mı veriyor? Din ve ahlak öğrenmek istiyorsanız gidin Abdullah Öcalan size Hz Muhammed’in, de, Hz İsa’nın da, Hz Musa’nın da dinlerini öğretebileceğini, Serok’un bilgi ve liderliğini överek, Kürt Sorunu çözülmezse darbe olacağını 1 yıl önce açıkladığını belirtmişler.

Uyuşturucu tacirlerine de uyarı gönderen PKK; uyuşturucu üretici ve tacirlerinin meydana çıkarak  ilişkilerinin olmadıklarını açıklamayı istemişlerdir.

Şiddetsiz mesaj ve sloganlarına alkış tutan aileler; daha birkaç gün öncesinden aynı yoldan geçerlerken aynı PKK sivil araçları ateşe verdiklerine korku içerisinde çocukları ile birlikte izlemişler. yaşlı Kürt bir şoförün ekmek tekneme dokunmayın yalvarışına karşılık emekçi şoförün de ateşe atılması unutulur mu?

21 Ağustos Gündüz saatlerinde Midyat-Nusaybin yolu kesilmiş. Jandarmanın müdahalesi ile çatışma çıkmış. Sivil yolcular çatışma ortasında kalmışlar.

PKK son yaptığı patlatmalar da çok sayıda sivil insan kaybına sebep olduğundan halk artık yeter deme noktasına gelmiştir. Halk açık ve net bizim içinse, öldürmeden çözüme istiyor. Eğer halkı için var olduğunu iddia ediyorsa öncelikle halkını öldürmemelidir. Halkı Suriye örneğini canlı izliyorken Suriyelilerin bize gelebildiğini ancak kendilerinin gidecek yerleri olmadığını da hendek mağdurlarında; Şırnak, Cizre, Nusaybin vb.. uygulamalı öğrendi.

"çözüm süreci"ne dönebileceğini açıklayan PKK, acilen eylemsizlik kararı alarak halkının takdirini alabilir. Eylemsizlik kararından sonra arabulucu olarak geldiği umulan Başkan Mesut Barzani ve diğer aktörlerinde eli güçlenecek, Hükümet yetkilileri de olumlu adım atabilecektir.

Dua ve temennimiz; Tuzaklar ve işbirlikçiler deşifre olurken, birlik ruhu pekişmişken, gelişmeler bir an önce barışla sonuçlanır. Savaş Tellallarına ve silah tüccarlarına defol deriz. Selahattin’in torunları ; Haçlı ruhu ve emperyalizme teslim olmadan  kardeşlik ruhu ile ilim, irfan, ve bilimsel gelişmelere yoğunlaşarak  iyi bir gelecek inşa ederler.Bu kadim mekanlarda; Barış içerisinde, kardeşçe yaşam herkesin hakkıdır.

Her zaman, Her yerde, Sürekli, Israrla, Kalbimizde, gönlümüzde, Dilimizde;

Ya BARIŞ, Devamlı BARIŞ,Mutlaka BARIŞ BİJİ BARIŞ..YAŞASIN BARIŞŞŞŞŞ…

Abdurrahim Güneş

1974 Gercüş ulaş Köy İlk okul Ulaş Köyde Birleştirilmiş sınıf. Orta Mardin İmam Hatip Lisesi, Mardin Lisesi, Kamu yönetimi Mezunu. Mazlum-der Genel Merkez Yönetim Kurulu GYK üyesi.

YORUMLAR

  • ataistler zerdüştler allah sizi helak etsin inşallah kürtlerin 1 numaralı düşmanı sizsiniz

Yorum Ekle