Ahmet Türk, Kandil’e de İmrali’ya da devlet bizi gönderdi

  • 12.09.2023 19:10
Ahmet Türk, Kandil’e de İmrali’ya da devlet bizi gönderdi

Kobane Davası’nda savunma yapan Ahmet Türk, çözüm sürecine dikkat çekerek, "İmralı’ya Kobane’ye, Kandile gitmişsek, bunlar devletin bilgisi dahilinde yapıldı" dedi.

Kobane Davasında söz alan siyasetçi AhmetTürk, "Kobane ve Kandil’e gitmişsek, bunlar devletin bilgisi dahilinde yapıldı. Bizi yargılıyorsanız bizi gönderenleri de yargılayın, bu süreci başlatanları yargılayın.” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP MYK üyelerinin de aralarında bulunduğu 108 kişinin yargılandığı Kobane davası, Sincan Cezaevi Kampüsündeki Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. 3 bin 530 sayfa ve 324 klasörden oluşan iddianamede 108 siyasetçi için “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” ile 37 kez “insan öldürme” başta olmak üzere pek çok suçtan ceza isteniyor.


Duruşma, kimlik tespiti ve dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başladı.

"IŞİD ÇETELERİNİ Mİ SAVUNACAĞIZ?"

Duruşmada söz alan siyasetçi Ahmet Türk, bu davanın siyasi olduğunu ve talimat üzerine açıldığını belirtti. İddianameyi “Andersen’den Masallar” olarak değerlendiren Türk, “12 Eylül’de de Diyarbakır Zindanını yaşadık. Bizler, toplumun bir araya gelmesi için çaba gösterdik. Legal fikirlerimizi, eylemlerimizi illegal olarak gösteren bir anlayış ile karşı karşıyayız. Bu nasıl bir demokrasi olabilir? Yargının siyasallaştığı bir süreci yaşıyoruz. Bundan üzüntü duyuyoruz. Kobane’de her insanımız yardımlar yaptı. Yardımları suç sayan bir anlayış! Biz bu yardımların konvoyunu Mardin Valisi ile yolcu ettik. Kobane’de yapılanlara ses çıkarılmasına dair yaptığım bir konuşma, bu iddianamede yer almış. Peki, IŞİD çetelerini mi savunacağız?” diye sordu.

"BİZİ GÖNDERENLERİ YARGILAYIN"

50 yıldır bir siyasetin içinde yer aldığını belirten Türk, iddianamede halkın kendisine değer vermesinin “örgüt üyeliği” olarak değerlendirildiğini belirtti. Barışın sağlanması çabalarını bugünden sonra da sürdüreceklerini belirten Türk, şunları söyledi: “Yine çözüm sürecinde ilk görüşmeyi biz yaptık. Peki, nasıl yaptık? Cezaevi müdürü İstanbul'da bizi feribota götürdü. Kimin talimatı üzerine? Başbakanın, Cumhurbaşkanının talimatı üzerine bu görevi yaptık ve çözüm sürecinde rol aldık. Kobane ve Kandil’e gitmişsek, bunlar devletin bilgisi dahilinde yapıldı. Bizi yargılıyorsanız bizi gönderenleri de yargılayın, bu süreci başlatanları yargılayın."dedi. 

Yorum Yaz