Mardin CHP’den itiraf ve özeleştiri: ‘Bırakın belediye başkanlığını, 1 tane meclis üyemiz bile yok’

CHP Mardin İl Başkanlığına geçici olarak atanan Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Prof. Dr. Hasan Eken, “Bırakın belediye başkanlığını, il genelinde 1 tane meclis üyemiz bile yok. Bu bizim hatamız. Vakti zamanında çalışmamışız, azmetmemişiz, halkla gerekli temasları kuramamışız, sadece kendi odalarımızda oturup, seçim zamanında sahaya çıkmışız ve halk da bize gerekli desteği vermemiş. Ama bu seçimdeki hedefimiz en az 5 belediye başkanlığını almak.”dedi.
  • 02.10.2023 13:54
Mardin CHP’den itiraf ve özeleştiri: ‘Bırakın belediye başkanlığını, 1 tane meclis üyemiz bile yok’

CHP Mardin İl Başkanlığına geçici olarak atanan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Prof. Dr. Hasan Eken, Mardin’de CHP Mardin İl Başkanlısına geçici olarak atanan ve il genelindeki teşkilatları yeniden oluşturan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Ekonomi Prof. Hasan Ekmen, il teşkilatı ile birlikte basın mensuplarının karşına çıktı, hedeflerini anlattı, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İl Başkanı Eken, Mardin İl Başkanlığını geçici olarak yürüttüğünü, 7 Ekim’de yapılacak il kongresine delegelerin yüzde 10 desteğini alan herkesin demokratik hakkını kullanarak aday olabileceğini söyledi.


‘VAKTİ ZAMANINDA BİZ KENDİ ODALARIMIZDA OTURMUŞUZ VE SADECE SEÇİM ZAMANINDA SAHAYA ÇIKMIŞIZ’

Yerel seçimlerde 5 belediye başkanlığını kazanma hedeflerinin olduğunu kaydeden Eken, “Artuklu, Yeşilli, Ömerli, Midyat ve Dargeçit ilçelerindeki belediyeleri kazanmayı hedefliyoruz. Mardin Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediyelerde 2-3 meclis üyeliği kazanmayı hedefliyoruz. Malumunuz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bırakın belediye başkanlığını, bir tane meclis üyemiz bile yok. Biz bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Bu bizim hatamız. Demek ki, vakti zamanında çalışmamışız, azmetmemişiz, halka gerekli temasları kuramamışız, halkın problemlerine çözüm önerilerimizi iletmemişiz, halkın problemlerinin çözülmesi için belediyeler üzerinde baskı unsuru olmamışız ve biz kendi odalarımızda oturmuşuz, seçim zamanında sahaya çıkmışız ve halk bize gerekli desteği vermemiş. Ama son 2 aydır halkın bütün sorunlarına temas ediyoruz, sorunları gündeme taşıyoruz. Doğru yerde doğru adaylarla yola çıktığımızda hissettiğimiz desteğin artacağını ve 5 ilçe belediye başkanlığını alacağımıza inanıyorum. Yolumuza bu düşünce ve inançla çıktık. Genel kongremizin ardından ülke genelinde, bölge ve Mardin’de çalışmalarımızı bu hedef inançla devam ettireceğiz.” dedi.


DEĞİŞİM TARTIŞMALARI: ‘SEÇİMİN FATURASI SADECE CHP’YE DEĞİL DİĞER SİYASİ PARTİLERE DE KESİLMELİDİR’

CHP’deki değişim tartışmalarına da değinen Eken, şöyle konuştu:

“Seçimlerden sonra fatura sadece CHP’ye ve onun lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na kesilmeye çalışılıyor. Bu gerçekten haksızlık, neden haksızlık? Çünkü, iktidar seçimlerinde iki tane blok vardı: Cumhur ve millet ittifakı bloğu. Millet İttifakı bloğu seçimi kaybetti, Cumhur İttifakı bloğu seçimi kazandı. Peki, bunun faturası kime kesilmeli, sadece CHP’ye değil diğer siyasi partilere de kesilmelidir. Ama konuşmalara bakıyoruz, diğer siyasi partiler sanki kendileri seçim sürecinde hiç yokmuşlar gibi, ‘belki de yoktular’ kendi özerlerine almıyorlar. Varsa yoksa CHP’ye ve onun lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na kesmeye çalışıyorlar. Bu doğru değildir.”

Toplantıya İl Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

 

Yorum Yaz