PTT İŞ BAŞVURU FORMU! 2023 Nisan PTT Personel alımı yapacak mı? PTT Personel-Memur Alımı ne zaman?

İş arayışında olan milyonlarca kişi, gişe personeli, postacı, mühendis ve uzman gibi Personel kadrolarına yapılacak PTT personel alımı başvurularını yakından takip ediyor. PTT başvuru formunu doldurarak kamu personeli olmak isteyenler için pandeminin, PTT personel alımı ilanlarına ne derece yansıyacağını önem taşıyor. Lise, ön lisans ve lisans mezunu öğrenim düzeyindeki işsiz birçok vatandaş PTT iş başvurusu nasıl yapılır?, 2023 PTT alımı olacak mı? 2023 PTT personel alımı ne zaman? PTT kaç memur ve personel alımı yapılacak? PTT yazılı sınavda neler soruluyor? gibi soruların yanıtlarını araştırıyor. İşte merak ettiğiniz tüm detaylar…

İŞ İLANLARI

Geçtiğimiz yıl iddia edilen PTT personel alımının 2023 yılına yansıyacağı düşünülüyor. Her yıl yapılan personel alımının bazı şartları doğrultusunda adaylar, kurumun personel almak için uyguladıkları yöntemlere göre sınava alınacaklar. Ancak kurumun pandemi süreci sebebiyle alımlarını bir süreliğine ertelemesi üzerine PTT memur alımı ilanlarının 2023 ilkbahar dönemine erteleneceği iddia ediliyor. Bu süreçte PTT personel alımı başvurularını kaçırmak istemeyenler PTT iş ilanlarını yakından takip etmek istiyor. Peki, PTT iş başvurusu nasıl yapılır? PTT 2023 personel alımı başvuruları ne zaman? İşte bu gibi tüm sorularınızın yanıtları ile sizlerleyiz…

PTT İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kişiler gerekli şartları taşıdığı takdirde kurumların uygulayacağı sınav veya mülakatlara katılım sağlayarak, başarı sağlanması halinde belli bir kadroda işe alınacaklar. Aynı zamanda her yıl PTT kendi web sitesi üzerinden ya da konuyla alakalı farklı sitelerinde alım yapılacak personel sayısı ile vatandaşları bilgilendirmektedir. PTT iş başvurusunda bulunmak isteyen adaylar için gerekli detaylar şöyle;

PTT iş başvurusunda bulunmak isteyenlerin takip etmesi gereken ilk adım PTT resmi web sitesinden başvuru alanlarını tercih etmektir.

Başvuru sırasında adaylar, seçecekleri alana göre tek bir seçimde bulunurken, kazandıkları puanlara göre değerlendirilmeye alınacakları belirtiliyor.

Öte yandan sınava katılmak isteyenler sınav için yatıracakları bir miktar parayı Ziraat Bankası veya PTT web sitesi üzerinden yatırabilirler.

PTT PERSONEL ALIMI NE ZAMAN 2023?

Güncel PTT Personel alımları ile ilgili henüz yeni bir duyuru yayınlamadı. PTT personel-memur alımı ilanı yayınlandığında haberimize eklenecektir.

PTT İŞ BAŞVURU FORMU

PTT personel alımlarına katılmak isteyenler PTT'nin kendi web sitesi üzerinden iş başvuru formunu doldurabilirler. Formu dolduran kişiler mülakatın ardından sözlü ve yazılı sınava tabi tutulabilir ve sınavların sonuçları göz önünde bulundurularak iş başvuruları onaylanabilir.

PTT PERSONEL-MEMUR BAŞVURU ŞARTLARI 2023

PTT iş başvurusunda bulunmak isteyen adaylar için gerekli detaylar şöyle;

a) 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT'nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.

b) On sekiz yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz altı yaşından gün almamış olmak.

c) Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.

ç) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak.

d) Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak, işe alınmadan önce kullandığı tespit edilmiş ise işe başvuru yaptığı tarih itibarıyla tedavisinin tamamlanmış olduğunu belgelendirmiş olmak.

e) Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak.

f) Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

g) Başka kurum ve kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.

PTT PERSONEL ALIMI VE İŞ İLANLARI

Açık olan tüm pozisyonlar ve gerek görülen tüm departmanlara personel alımı yapan PTT şirketi, personel alacağı yönünde duyurularını Ptt.gov.tr adresi üzerinden sürdürmektedir. Aynı zamanda öğrenciler için staj imkanı sunan PTT kargo son duyurularına göre Staj Seferberliği Projesi ile kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden staj başvurularını da kabul etmektedir.

PTT YAZILI SINAVDA NELER SORULUYOR?

PTT yazılı sınavda vatandaşlar hangi konular ve ne tür sorularla karşılaşacağını merak ediyor. İşte PTT Genel Müdürlüğünün sınav kılavuzunda yayınladığı konu başlıklarına ilişkin detaylar şöyle;

 • Türkçe Paragraf, Dil Bilgisi ve Yazım Kuralları
 • Sözel Akıl Yürütme
 • Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme
 • Temel Yurttaşlık Bilgisi
 • Türkiye Coğrafyası
 • Genel Kültürel ve Güncel Sosyo Ekonomik konular
 • Ölçme becerisi

YORUMLAR

 • PTT ye gidiyorum iş kura gidiyorum böyle bir alım yok diyor

  Yalan haber Ptt nin memur alacağı falan yok Ben posta hizmetleri mezunuyum işsizim

  Üniversite Halkla ilişkiler mezunuyum Gaziantep'te yaşıyorum iş bulmam lazım yardımcı olur musunuz

  Kpss şartsız 2022 PTT alımı ne zaman olacak? Biz bi tarih duymak istiyoruz artık.

  Boyle yalan haber verip insanlari neden unutlandiriryorsunuz

  Ben nehir karakule Antalya muratpaşa da ptt personeli olarak çalışmak istiyorum 44 engelli olarak bana yardımcı olun lütfen

  İstanbul Üsküdar engelli ve dört çocuk babası olduğum için biran önce iş bulmam lazım bana yardımcı olursanız çok memnun olurum

  Mrb Ptt iş başvurusu yapmak için Linki varmı ben bulamadım ama

  • Merhaba bu başvuru yapmak istiyorum ptt ye link varmi

   • Böyle birşey varmı birde okul ne mezunu istiyor

  PTT çalışmak istiyorum

  Lise düzeyi alım olacak mı?

  Benim engeli rapor var acil iş istiyorum

  Lise mezunu basvurabiliyormu

  PTT Formu nasıl ne zaman dolduracaz

  • Yalan haber

  Ne zaman başvuru formu doldurabilirim

  başvuru formunu siteden görüntüleyemiyorum nereden bulabilirim

  Ptt memur alımı sınavı yapılacak diye neden yalan haber yapıyorsunuz?Şu mübarek ramazanda da gişe için bekleyen lisans mezunlarını ne olur kandırmayın

  Nereden nasıl başvuruyoruz bilen varmı

  Neden net bir tarih yok biran önce olsum

  2022 sivas ptt işçi alımı olacak mı?

  Sayın devlet büyüklerim lütfen ne olur 2 yıldır işsizim iktisat mezunuyum ptt memur alımı ne zaman olacak sınav olacak mı duyun sesimizi allah rızası için

  PTT 2021 personel ve gişe memuru alımları ne zaman yapılacak acaba, bilgisi olan var mı

  PTT iş başvurusu Formu doldur 2021 linki var mı

Yorum Ekle