Ramazan’da Ne İçmeli?

İnsan vücudu açlığa biraz daha uzun süreli dayanabilir. Fakat susuzluk söz konusu olunca insanın direnci çok daha çabuk kırılır. Su ihtiyacımız, yemek ihtiyacımızdan çok daha acil ve önemlidir. Ramazanda en az yemek kadar, su içmeyi önemsemeli ve ihmal etmemeliyiz.

İnsan vücudunun ve hücrelerinin büyük kısmı sudan oluşmuştur. Önerdiğimiz sağlıklı beslenme modelinde, vücuttaki ve hücredeki içeriği ve dağılımı dikkate almak gerekir. Hücrelerimizin büyük kısmı su ise beslenmemizde alınan su miktarı da yeterli miktarda olmalıdır. Mutlaka temiz içerikte ve düzenli su içmeliyiz.

Su vücudumuzdaki işleyişin devamı için oldukça önemlidir. Enerji üretimi, sindirim, dolaşım, boşaltım gibi hayati faaliyetler su sayesinde aksamadan devam ederler.

Su ihtiyacı süreklidir. Yaz, kış, sıcak, soğuk demeden vücudun ihtiyacını görecek miktarda su alımı gereklidir. Ramazan döneminde uzun süreli açlık ve susuzluğu dengelemek için iftar ile imsak arasında iyi beslenmek gerekir. Havaların serinliği sebebiyle su alımı ihmal edilirse bu durumda sağlık sorunları karşımıza çıkabilir. Bağışıklığın güçlenmesi, enfeksiyon ve benzeri durumlarla mücadele açısından yeterli su içimi destekleyici öneme sahiptir. Diğer içeceklerin tüketilmesi su ihtiyacını ortadan kaldırmaz.

Beslenme geleneğimizde ve geçmişimizde suyun ayrı bir önemi vardır. Midenin yemeklerle tıka basa doldurulmaması, mutlaka su içmek için de yer ayrılması tavsiye edilmiştir. Tıp dâhisi İbni Sina eserlerinde yemekte mutlaka su içilmesinin önemini ısrarla vurgulamıştır.

Günümüzde yeterli miktarda su içiminin, inme riskini azalttığı, böbreğe fayda verdiği, birçok ciddi hastalığı önlediği bilinmektedir. İnsan metabolizmasında beslenme ve sindirim sonrasında çok sayıda atık madde oluşur. Bu zararlı ve tehlikeli atıklar su içerisinde dışarıya atılırlar.

Günde en az 1,5 - 2 litre, yani 8-10 bardak su içmeliyiz. Ağır fiziksel aktivite, aşırı sıcak maruziyeti ve benzeri su ihtiyacını arttıran durumlarda su alımı da arttırılmalıdır.

Uluslararası nitelikli Akademisyen Kitabevi tarafından 2018 yılında basılan ‘Her Yönüyle Mavi Güç Su’ kitabımızda bu konuyu daha detaylı yazmıştık. Merak edenler oraya başvurabilirler. Bu kitabın önsözünü yazan dört değerli profesörden birisi olan merhum Orhan Kural hocamız; ‘Su yaşamın ta kendisidir’ diyordu. Unutmayalım. İyi iftarlar. Sağlıkla kalın.

Doç. Dr. Hasan Basri Savaş

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) mezunudur.Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) asli Üyesi Prof. Dr. Fatih Gültekin hocanın danışmanlığında Tıbbi Biyokimya Doktorası yapmıştır. 130 civ

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle