Rıza Kayaalp kimdir? 10'uncu Avrupa şampiyonluğunu elde eden Rıza Kayaalp nereli, kaç yaşında? | 2020 Tokyo Olimpiyatları

4 kez dünya güreş şampiyonu olan Rıza Kayaalp, Türk spor tarihinde büyük bir rekora imza attı. Yıllardır dünya arenasında Türkiye'yi temsil eden Rıza Kayaalp, güreşteki başarısını 4 altın madalya ile tescilledi. Peki, Rıza Kayaalp kimdir ve nereli? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler.

BİYOGRAFİ

Avrupa ve dünya şampiyonu grekoromen güreşçi Rıza Kayaalp katıldığı her turnuvada ülkemiz adına önemli sonuçlar almaya devam ediyor. Kariyeri boyunca pek çok başarı elde eden Milli güreşçi Rıza Kayaalp, son olarak 10'uncu kez Avrupa Şampiyonu oldu. Peki, Rıza Kayaalp kimdir? Rıza Kayaalp kaç yaşında ve nereli?

RIZA KAYAALP KİMDİR?

Rıza Kayaalp kimdir nereli kaç yaşında? Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Müşaviri Rıza Kayaalp oldu

 • 10 Ekim 1989 tarihinde doğdu.
 • Yozgat’ın Kavurgalı köyünde dünyaya geldi.

İlkokul eğitiminin ardından 2000 yılında Yozgat Güreş Eğitim Merkezi’nde (GEM) Aydın Dal, Mustafa Doğan ve Mustafa Başer gözetiminde Grekoromen Stilde güreşe başladı.

İlk uluslararası madalyasını Yıldızlar kategorisinde 2005 Yılında Arnavutluk Tiran şehrinde 100 kiloda tüm rakiplerini yenerek Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olarak kazandı. Aynı yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübüne transfer olarak Olimpiyat Şampiyonu olan Mehmet Akif Pirim’in gözetimde hem sporda hem de eğitim alanında hızla basamakları tırmanan Kayaalp, 2006 yılında liseden mezun olduktan sonra, Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazanarak bu okuldan da mezun oldu.

İlk Uluslar arası madalyasını Yozgat Güreş Eğitim Merkezi'nde (GEM) alan Kayaalp, Lise yıllarında ASKİ Güreş kulübüne transfer oldu. ASKİ’de, Teknik direktörlük yapan Mehmet Akif Pirim’in elinde yetişti. Çocukluğundan beri güreşin içinde büyüyen Kayaalp, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında sayısız madalya aldı. Dünya Güreş Birliği tarafından dünyanın en iyi güreşçisi seçildi.

Kariyeri

Pekin'de yapılan 2007 Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda gümüş madalya aldı. 2008 Yaz Olimpiyatları'nda birinci turu bay geçen Kayaalp, 2. turda Litvanyalı rakibi Mindaugas Mizgaitis'le olan müsabakasından 3-1 yenik ayrılarak Olimpiyat Oyunları'na veda etti. Pescara'daki 2009 Akdeniz Oyunları'nda grekoromen stil 120 kg.da Akdeniz Şampiyonu oldu. Tiflis'te yapılan 2009 Gençler Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda birinci oldu. Ankara'da düzenlenen 2009 Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 120 kg.da Dünya Gençler Şampiyonu oldu. Herning'de düzenlenen 2009 Dünya Güreş Şampiyonası'nda bronz madalyayla Türkiye'ye döndü. 28. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası'nda 110 kg'da altın madalya kazandı.

İstanbul'da düzenlenen 2011 Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoremen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu. Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen 2012 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu. İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen 2012 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda grekoromen stil 120 kiloda bronz madalyanın sahibi oldu. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 2015 Avrupa Oyunları'nda grekoromen stil 130 kiloda altın madalyanın sahibi oldu. Letonya'nın başkenti Riga'da süren şampiyonada final maçında Ukraynalı Oleksandr Chernetskyy ile karşılaşan Türk güreşçi, skor 2-2 berabereyken rakibini tuşla yenerek, altın madalyaya ulaştı. Ukraynalı Chernetskyy ise gümüş madalyada kaldı.

Kayaalp, 2013 yılında Gezi Parkı eylemcilerine yönelik söylemleriyle tartışmalara yol açmıştı ve Olimpiyat öncesi bu konu yeniden tartışmalara yol açtı.

Brezilya' nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda grekoromen stil 130 kiloda gümüş madalyanın sahibi oldu.

Başarıları

 •  Pekin'de yapılan 2007 Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda gümüş madalya aldı.
 • 2008 Yaz Olimpiyatları'nda birinci turu bay geçen Kayaalp, 2. turda Litvanyalı rakibi Mindaugas Mizgaitis'le olan müsabakasından 3-1 yenik ayrılarak Olimpiyat Oyunları'na veda etti.
 • Pescara'daki 2009 Akdeniz Oyunları'nda grekoromen stil 120 kg.da Akdeniz Şampiyonu oldu.
 • Tiflis'te yapılan 2009 Gençler Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda birinci oldu.
 • Ankara'da düzenlenen 2009 Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda, grekoromen stil 120 kg.da Dünya Gençler Şampiyonu oldu.
 • Herning'de düzenlenen 2009 Dünya Güreş Şampiyonası'nda bronz madalyayla Türkiye'ye döndü.
 • 28. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası'nda 110 kg'da altın madalya kazandı.
 • İstanbul'da düzenlenen 2011 Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.
 • Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta düzenlenen 2012 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.
 • 2012 yazında yapılan Londra Yaz Olimpiyatlarında 120 kiloda bronz madalyanın sahibi olarak Türkiye'nin olimpiyatlardaki ilk madalyasını kazandı.
 •  2013 yılı Avrupa Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 120 kiloda Rıza Kayaalp altın madalya kazandı.
 • 2013 yılı Akdeniz Oyunlarında grekoromen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.
 • Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 2015 Avrupa Oyunları'nda grekoromen stil 130 kiloda altın madalyanın sahibi oldu. Letonya'nın başkenti Riga'da süren şampiyonada final maçında Ukraynalı Oleksandr Chernetskyy ile karşılaşan Türk güreşçi, skor 2-2 berabereyken rakibini tuşla yenerek, altın madalyaya ulaştı. Ukraynalı Chernetskyy ise gümüş madalyada kaldı.
 • Brezilya'nın başkenti Rio de Janeiro'da düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda grekoromen stil 130 kiloda gümüş madalyanın sahibi oldu.
 • Polonya'nın başkenti Varşova'da gerçekleştirilen şampiyonanın 6. gününde milli güreşçi Rıza Kayaalp, grekoromen stil 130 kilo finalinde Gürcü Iakobi Kajaia ile karşılaştı. Günün son müsabakasında Gürcü rakibini 3-1 mağlup eden Rıza Kayaalp, kariyerindeki 10. Avrupa şampiyonluğunu kazandı.

KENDİNE AİT REKORU GELİŞTİRDİ

En fazla Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Türk sporcu unvanının sahibi olan Rıza, kendisine ait rekoru geliştirdi.

Kariyerinde ayrıca 4 dünya şampiyonluğu ile olimpiyat ikinciliği ve üçüncülüğü bulunan milli güreşçi, Polonya'nın başkenti Varşova'daki şampiyonada elemelerde Ukraynalı Oleksandr Chernetskyy, çeyrek finalde de Rumen Alin Alexuc'u sayı tuşuyla mağlup etmişti.

Rıza Kayaalp, yarı finalde Alman Eduard Popp'u 5-0 öndeyken tuşla yenmiş ve Avrupa şampiyonalarında 11. kez finale yükselmişti.

Avrupa Güreş Şampiyonası, yarın grekoromen stilde yapılacak müsabakalarla sona erecek. Milli sporculardan Kerem Kamal altın, Murat Fırat bronz madalya maçına çıkacak.

Rıza Kayaalp, Gürcü Iakobi Kajaia'yı yenerek kariyerindeki 10'uncu Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Rıza Kayaalp, olimpiyatta altın haricindeki madalyaları başarı saymayacak

Rıza Kayaalp, olimpiyatta altın haricindeki madalyaları başarı saymayacak

Grekoromen Güreş Milli Takımı'nın Sarıyer'deki Mersinli Ahmet Tesisleri'nde Azerbaycan Milli Takımı ile yaptığı ikili kampta yer alan başarılı sporcu, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

2012 Londra Olimpiyatları'nda bronz, 2016 Rio Olimpiyatları'nda gümüş madalya alan Rıza Kayaalp, kariyerinde 4 kez dünya, 9 kez Avrupa, 2 kez de Akdeniz Oyunları şampiyonluğu yaşadı. Ayrıca ikişer dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile 1 kez de Avrupa ikinciliği yaşayan Rıza, kariyerinin tek eksik başarısı olan olimpiyat altın madalyasını almayı hedefliyor.             

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle geçen yıl yapılamayan ve bu yıla ertelenen Tokyo Olimpiyatları'na 130 kiloda kota alan 31 yaşındaki milli güreşçi, altın madalya haricindeki diğer sonuçların kendisinde hayal kırıklığına neden olacağını belirtti.

Tokyo Olimpiyatları'nda altın madalya alabilmek için elinden geleni yapacağını anlatan Rıza, şu ifadeleri kullandı:

"Dünya ve Avrupa şampiyonalarında madalya kazanmış her sporcunun hayali olimpiyatta altın madalya almaktır. Benim de eksiğim olimpiyat altını. Bazı sporcular olimpiyata katılmayı hedef koyar ve onu başarı sayar. Bazıları katılıp madalya almayı başarı sayar. Basın da bu konuda sporcuların rehavet yaşamasına neden oluyor. 'Olimpiyata katılmak da önemlidir.' cümlesi bence çok yanlış. Bence 'Olimpiyata katılmak değil, madalya alabilmek için çalışmak önemli.' diye söylememiz gerek. Bu durum sporcularda ters etki yaratıyor. Herkesin hedefi madalya kazanmak olmalı. Benim hedefim de olimpiyatlardaki gümüş ve bronz madalyalarımın yanına altın madalyayı koyabilmek. Allah nasip ederse tek hedefim o. İkincilik veya üçüncülük benim için hayal kırıklığı olur. Çünkü kariyerimin son zamanlarındayım. Benim için tek başarı altın madalya kazanmak. İnşallah onun için elimden geleni yapacağım."

"Hedefim nisan ayında 10. Avrupa şampiyonluğumu almak"

Milli güreşçi, nisan ayında Polonya'da gerçekleştirilecek Avrupa Şampiyonası'nda bu organizasyondaki 10. altın madalyasını almak istediğini dile getirdi.

Geçen yılın kendisi için iyi geçmediğini aktaran Rıza Kayaalp, şunları kaydetti:

"2020'nin sonunda Dünya Kupası vardı. Koronavirüse yakalandığım için katılamadım. Çok da iyi hazırlanmıştım. Dünya Şampiyonası olsaydı çok üzülürdüm. Hedefim 5. kez dünya şampiyonu olmaktı. Ancak Dünya Şampiyonası, Dünya Kupası'na çevrildi. Bu sene de kamplarımız başladı. Önümüzde arkadaşların vize maçları var. Nisan ayında da Avrupa Şampiyonası var. Oradaki hedefim 10. Avrupa şampiyonluğumu almak. Bu sayede olimpiyata daha moralli ve motive bir şekilde gitmek istiyorum. Eksiğim olan olimpiyat şampiyonluğunu da elde etmek için önümüzdeki 6-7 ayı çok iyi kullanmak istiyorum. İnşallah sakatlıksız, kazasız ve belasız bir dönem geçiririm. 21 yıldır güreş yapıyorum. Bu süreçte hayalim olan olimpiyat şampiyonluğu da inşallah bana nasip olur."

Olimpiyatların geçen yıl yapılması durumunda sakatlığı nedeniyle sıkıntı yaşayabileceğine değinen Rıza, "Sırtımda sıkıntılar vardı. Bazı kaslar diğerlerine göre güçsüzdü. Ondan dolayı kitleme oluyordu ve gücümü çok etkiliyordu. Bunu fark ettikten sonra üzerine gittik ve o bölgeyi çalıştım. Son 6-7 aydır o bölge üzerine düzenli antrenmanlar yaptım. Şu an çok iyiyim. Eski ağrılarım yok. Sürekli güçlendirmeye devam ediyorum. Geçen senelere göre kendimi daha iyi hissediyorum. Artık hücum ederken ağrıyan bir yerim yok. Bunu da avantaja çevireceğim. Gücümü daha da artırmak istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüse yakalanması

Rıza Kayaalp, geçen yılın sonunda kendisinin de koronavirüse yakalandığını hatırlattı.

Hastalık sürecinin ağrılı geçtiğini aktaran şampiyon güreşçi, "Dünya Kupası'na hazırlanıyorduk. Ağır antrenmanlarımız vardı. Bizim antrenmanlar şiddetli ve yorucu geçer. Biraz da bu yorgunluk dönemine denk geldi. Sırt ağrısı, baş dönmesi ve bacaklarda ağrıyla geçirdim. Yaklaşık 1,5 hafta bu süreç devam etti. Sonrasında da ciğerlerle ilgili bir sorun yaşamadım ama bana Dünya Kupası'na mal oldu." ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Milli Takımı ile yaptıkları ikili kampla ilgili de değerlendirmede bulunan Rıza Kayaalp, "Artık alttan gelen genç arkadaşlar var. Antrenman partneri konusunda çok fazla sıkıntım yok. Azerbaycan Milli Takımı ile kamp yapmamız da iyi oldu. Değişik bir güreş yapıyoruz. Bize de faydası var ama daha çok onlar için faydalı oluyor. Benim agresif bir tarzım olduğu için Azerbaycanlı rakiplerimiz bu yönlerini geliştiriyor. Önemli olan kendimizi güçlendirebilmek, birbirimizden faydalanmak ve yeni arkadaşlarla çalışmak." diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle