Ruhları kardeş şehirler: Mardin, Sassi di Matera ve Kudüs

Mardin'in Kudüs'ten sonra ruh ikizi diyebileceğimiz bir şehir daha var. Mardin gibi kadim bir kültüre sahip olan Sassi di Matera şehri mistik havası ve mimarisiyle Mardin'den ayırt edilemeyecek kadar benziyor.

YAŞAM KÜLTÜR SANAT
PAYLAŞ:

Konumu, tarihi yapıları ve eserleriyle de adından söz ettiren İtalya’da öyle bir yer var ki, gidenler kendini Mardin’de hissediyor. 

İtalya’nın özerk Basilicata eyaletinin başkenti konumunda olan 60 bin nüfuslu Sassi di Matera kenti, Mardin gibi ortaçağ görüntüsü ile her sokağı tarih kokuyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girme ve Kültür başkenti ilan edilme konusunda bu güne kadar bir gelişmenin yaşanmadığı Mardin'e göre Sassi di Matera çok şanslı.

Mardin'in görüntüsüne çok benzeyen Matera, bir tepenin üstünde kalenin eteğinde yer alan mağara kiliseleri, yer altı şehirleri ve taş evleriyle 1993'te UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmeye hak kazandı ve 2019 yılında da Avrupa'nın Kültür Başkenti unvanını aldı.

Çok az insanın haberdar olduğu 12 bin yıllık Matera, İtalya seyahat turlarında yer alan Roma, Venedik, Floransa, Milano ve Napoli gibi adını sıkça duyduğumuz popüler bir şehir değil. Turistlerin istilasına uğramamış ve mistik havasını sonuna kadar korumuş bir şehirden bahsediyoruz. İtalya'ya seyahat planınız varsa Matera'yı muhakkak gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

DOĞAL PLATO

Sassi di Matera kenti de Mardin gibi kültürel ve mimari yapısı ile adeta doğal plato konumunda. Mel Gibson'ın çok ses getiren The Passion of the Christ'in çekildiği Matera; mağara ve taş evleri ile kültürel yapıları ile yaşayan bir tarih müzesini anımsatır.
Gravina Nehri'nin oyduğu iki kanyon bölgesinde yer alan Sassi Matera tarihi boyunca Yunanlılar, Romalılar, Longobardlar, Bizanslılar, Sarazenler, Svabyalılar, Angevinler, Aragonlar ve Burbonların istilasına uğramış.

Altyapı eksiklikleri yüzünden 1952'de boşaltılan antik şehir, modern konutlara taşındı ve Sassi (İtalyanca "taşlar" için) 1980'lere kadar terk edildi. Yenilenen vizyon ve yatırım, mağara evlerin otelleri, küçük müzeleri ve restoranları ve canlı bir sanat topluluğu ile önemli bir tarihi turizm destinasyonu haline gelmesine yol açtı.

MARDİN'İN İKİZİ MATERA


Sassi di Matera'yı çok merak ediyorsunuz ama şimdi kim vize alacak, uçak biletleri de pahalı zaten diye düşünüyorsanız İtalya'ya kadar gitmenize gerek yok. Çünkü Matera'nın ikizi olan bir şehir var. Üstelik öyle pasaporta ve vizeye ihtiyacınız da yok. Çünkü bu şehir Mezopotamya'nın masalsı şehir Mardin'den başkası değil. Bu iki şehir birbirine o kadar benziyor ki, karşınıza iki şehrin fotoğrafını alın hangisi Mardin, hangisi Matera ayırt edemezsiniz. Tıpkı Mardin gibi taş evlerden oluşan ve kahverengi bir görünüme sahip bu şehir, ziyaretçilerine Mardin’i hatırlatıyor.

Mardin ve Matera'nın birbirine bu kadar benzemesinin belki de en önemli nedeni çok sayıda medeniyete ev sahiplik yapmış olması. Her iki şehir de Bizans ve Arap medeniyetlerin etkisi altında kalmıştır. Bu iki medeniyet şehri, mistik havasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Mardin ve Matera birbirlerinden binlerce kilometre uzaklıkta olsa da etkilendiği medeniyetlerin kültürüyle aynı izleri taşıyor.

Kudüs'le birlikte bu tarihi kentlerin kardeş şehir ilan edilmesi dileğiyle...

 

Nezir Güneş

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle