Ruslar, tarihi kenti keşfetmeye geldi!

Türkiye'de deniz-kum-güneş üçlüsünün yanına tarih ve kültür turizmini da ekleyen Rus turistlerin yeni gözdesi Mardin oldu. Mardin’e gelen turistler Mardin’de Vali Birkan Tatlıses tarafından çiçeklerle karşılandı.

KÜLTÜR SANAT TURİZM
PAYLAŞ:

Türkiye'de daha önce İstanbul ve Kapadokya turlarına başlayan Rusların yeni rotası Güneydoğu oldu. Daha önce Moskova-İstanbul seferlerine başlayan Pegas Touristik'in iştiraki Nordwind Havayolları, Türkiye uçuş programına İstanbul aktarmalı Mardin'i de ekledi. Bu yıl 20 bin Rus, Güneydoğu'yu gezecek.

Kente gelen 65 kişilik turist kafilesini, Vali Vekili Birkan Tatlıses, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabahattin Genç ile Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Gürgör ve diğer yetkililer karşıladı.

Rus turistleri Mardin’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Vekili Birkan Tatlıses, grup adına doğum gününü Mardin’de kutlamak üzere gelen Kulbarshın Omarova, Mardin'de adeta büyülendiğini söyledi.

Buradaki geziyi ve gözlemlerini ülkesinde anlatacağını ifade eden Omarova, "Daha önce Mardin ile alakalı oldukça fazla bilgi almıştık. Mardin'i çok merak ediyorduk. Çok zengin bir tarihinin olduğunu biliyoruz. Gezeceğiz ve göreceğiz. Mardin'e gelmeyi çok uzun zamandır planlıyordum. Doğum günümde buraya gelince ödül oldu benim için." şeklinde konuştu.

Rusların Türkiye'de farklı destinasyonlara ilgisinin oluşmaya başladığını belirten Pegas Touristik BDT Ülkeleri Koordinatörü Orhan Sancar, "Geçen yıl kasımda İstanbul- Kapadokya-Pamukkale turlarına başladık. Bu turlar çok ilgi gördü. Buna ilave alternatif aradık. Güneydoğu'ya ilgi oldukça yüksek oldu. Ruslar artık deniz-kum-güneş kıskacından çıkmaya başladı" dedi.

Bu yıl 30 bin Kapadokya, 20 bin de Mardin olmak üzere 50 bin Rus'a Anadolu'yu gezdireceklerini aktaran Sancar, Pandemiyle 4-5 yıldızlı otellerde konaklayan, orta gelir grubu Rusların gelmeye başladığını söyledi.

ESNAFA KATKI SUNACAKLAR

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör, ilk kez kafile halinde Rus turist ağırladıklarını söyledi.

"Bu bir başlangıç. Bölgemizin güzelliklerini görünce daha çok geleceklerini düşünüyoruz" diyen Güngör, Rus turistin harcama potansiyelinin de yüksek olduğuna dikkat çekerek, "Rusların özellikle el sanatlarına merakı var. Bu hareket şehir esnafına da ciddi bir katkı sunacak" ifadelerini kullandı.

Rus turistler de Mardin'in tarihinin çok eski olduğunu, turistleri burada rahatlıkla ağırlayabilmeleri gerektiğini kaydetti.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle