Rusya: Türkiye ile ilişkilerimiz NATO üyeleriyle ortaklığın mümkün olduğunu gösteriyor

​Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, NATO'nun bir "istikrarsızlık unsuru" olduğuna dikkat çekti ancak Rusya'nın Türkiye ile ilişkilerinin NATO üyeleriyle bile ortaklığın kurulabileceğine kanıt olduğunu belirtti.

DÜNYA

Peskov, bugün bir Rus kanalına yaptığı açıklamada, "NATO kıtada istikrarsızlaştırıcı bir güçtür. Ülkeleri karşı karşıya getirmek için oluşturuldu. NATO bloğu, çatışma ve çıkmazlar oluşturmak için oluşturuldu." dedi.

NATO üyesi Türkiye ile olan ilişkilerine dikkat çeken Peskov, "Türkiye bir NATO ülkesidir ancak aynı zamanda Türkiye ile ilişkilerimiz NATO üyeleriyle bile ortaklığın mümkün ve gerekli olduğunun bir örneğidir." dedi.

Peskov, "Rusya her zaman NATO ile yapıcı ilişkiler kurmakla ilgilendi. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ile bile konuşmak mümkün ve gereklidir. Çünkü yalnızca diyalog yoluyla kendi kaygılarınızı muhatabınıza doğru bir şekilde iletebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ilişkilerin bu bağlamda çok önemli olduğunu düşündüklerini belirten Peskov, NATO üyeleriyle bu tür ilişkilerinin bölge için istikrar kazandırdığını söyledi.

Almanya ve Fransa'nın da Rusya ile diyaloglarında yeni bir ton belirlemeye çalıştıklarına işaret eden Peskov, ancak bazı AB ülkelerinin bu girişimi engellediğini kaydetti.

"Baltık ülkeleri gerginliği tırmandırıyor"

Mevcut koşullarda Avrupa ile diyalog kurmanın zor olduğunu söyleyen Peskov, çünkü AB'ye yeni katılan ülkelerin aslında gerginlik yarattığını belirtti.

Peskov, "Bakın Baltık ülkelerini ele alalım. Bunlar Amerikan askerlerine ev sahipliği yapan, aslında yabancı askerleri oraya davet eden, sınırlarımıza yakınlaştırmak için ellerinden gelen her şeyi yapan ülkeler. Rusya'da bir tehlike görüyorlar ve oraya Amerikan birliklerini konuşlandırarak aslında durumu daha da tırmandırıyorlar, yani ilişkilerde daha fazla gerginliğe yol açıyorlar." dedi.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle