tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Kış aylarının koruyucu kalkanı “kış çayı”na yoğun ilgi artı. İŞTE faydaları

Kış mevsiminin kendini iyice hissettirdiği şu günlerde aktarlar, soğuk algınlığına kalkan olacak kış çayı karışımları hazırlamaya başladı.
 • 03.11.2023 14:58
Kış aylarının koruyucu kalkanı “kış çayı”na yoğun ilgi artı. İŞTE faydaları

Mardin'de, havaların iyice soğumasıyla birlikte her yıl aktarlar tarafından özel olarak hazırlanmaya başlayan kış çayı karışımları, aktarlardaki yerini aldı.

Soğuklardan etkilenmemek ve uzun geçen kış aylarında hasta olmamak için yaptıkları özel kış çayı karışımının vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı kalkan görevi gördüğünü belirten aktarlar, kış çayının soğuk algınlığı dışında solunum yolu hastalıklarına da iyi geldiğini vurguladı.

Kış Çayı

Günümüzde, vücudumuzda oluşan pek çok olumsuz durum için veya vücut direncini arttırmak için bitki karışımlarıyla hazırlanan birçok çay bulunmaktadır. Bu çaylardan biri de kış çayıdır. Kış çayının içindekiler sabit malzemeler değildir. Aktarların ve bazı markaların hazırladıkları kış çayı karışımları farklılık gösterebilmektedir. Fakat kış çaylar ortak olarak vücuda pek çok fayda sağlamaktadır

Kışa hazırlıksız yakalanmadan 15 çeşit şifalı bitkinin bulunduğu kış çayının içinde  bulundukları : Ihlamur (yaprak-çiçek), zencefil, zerdeçal, havlıcan, tarçın, hibiskus, limon kabuğu, portakal kabuğu, kuşburnu, hatmi çiçeği, papatya, adaçayı, kekik, okaliptüs yaprağı, elma kurusu   karışımdan oluşuyor.

Hazır kış çayı hazırlanışı ise ise çoğu bitki çayında olduğu gibi sıcak suyun içine malzemeler atılır ve demlenmeye bırakılır. Bu demlenme süresi genelde 5-6 dakika sürmektedir. Demlendikten sonra içine isteğe göre  bal atarak tatlandırabilirsiniz.

 

KIŞ ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı kalkan görevi gördüğünü belirten aktarlar, kış çayının soğuk algınlığı dışında solunum yolu hastalıklarına iyi geldiğini vurguladı. Bunun yanında faydası saymakla bitimiyor. İŞTE kış çayın faydaları.

 • Gaz söktürücü özelliğe sahip olan kış çayı hazımsızlık, şişkinlik gibi mide bağırsak problemlerini gidermek için tüketilebilir.
 • Kan basıncını arttırarak tansiyonu düzenler.
 • Toksin maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran kış çayı, ayrıca vücutta biriken fazla suyu da dışarı atarak ödem gibi bazı rahatsızlıkları ortadan kaldırır.
 • Doğal bir ağrı kesicidir ve boğaz, baş ve göğüs ağrısına iyi gelmektedir.
 • Kışın ve soğuğun olumsuz etkilerinden korunmak ve hem kışın hem de özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan rahatsızlıkların belirtilerini hafifletmek için tüketilen faydalı bir çaydır.
 • Antioksidan içeriği ile vücut hücrelerine oksijen gidişini arttırır ve yorgunluğu önleyerek canlılık ve zindelik sağlamaktadır.
 • Balgam söktürücü özelliğe sahip olan kış çayı akciğerlerdeki balgamı sökerek öksürüğü önler. Aynı zamanda burun akıntısı gibi olumsuzlukları da önlemektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır ve hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmeye çalışır.
 • İltihap kurutucu etkisinden dolayı soğuk algınlığı sonucu oluşan bademcik iltihabına iyi gelmektedir.
 • Sakinleştirici etkiye sahiptir, stresi engelleyerek depresyonun tedavisinde önemli rol oynar.
 • Ses tellerini güçlendirici etkiye sahip olan kış çayı soğuk algınlığı sonucu oluşan ses çatallaşmalarını düzeltme özelliği de bulunmaktadır.

 

Editör: Gülten Akgül

Yorum Yaz