matesis
dedas

Turunç: Çocukluk çağında yapılan aşılar, sağlık sorunlarının önüne geçer

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Halk Sağlığı Uzmanı Uzman Doktor Öykü Turunç, 'Dünya Aşı Haftası' dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Turunç, "çocukluk çağında yapılan aşılar, ilerleyen yaşlarda karşılaşılabilecek ciddi sağlık sorunlarının önüne geçer." dedi
  • 15.05.2024 11:13
Turunç: Çocukluk çağında yapılan aşılar, sağlık sorunlarının önüne geçer

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Halk Sağlığı Başkanlığında görev yapan Halk Sağlığı Uzmanı Uzman Doktor Öykü Turunç, 'Dünya Aşı Haftası' dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Turunç, Dünya Aşı Haftası'nın her yıl Nisan ayının son haftasında kutlanan küresel bir farkındalık haftası olduğunu söyledi.

Aşıların, virüs ve bakteri gibi mikropların hastalık yapma özelliklerinden arındırılarak ya da bu mikropların salgıladığı toksinlerin etkilerini ortadan kaldırılarak geliştirilen, uygulandığı kişinin vücudunda o mikroba karşı bağışıklık oluşturan biyolojik ürünler olduğunu kaydeden Turunç, "Aşılar, kızamık, difteri, tetanoz, çocuk felci gibi hastalıkların yayılmasını önemli ölçüde azaltarak dünya genelinde milyonlarca hayatı kurtarmıştır." dedi

Turunç, Çocukluk çağında yapılan aşıların, ilerleyen yaşlarda karşılaşılabilecek ciddi sağlık sorunlarının önüne geçtiğini kaydetti.

Turunç, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Aşılanmış çocuklar, bulaşıcı hastalıklar nedeniyle okuldan uzak kalmazlar. Bu durum, eğitimde sürekliliği sağlar ve çocukların akademik başarısını destekler. Aşıların olumlu etkilerinin devam etmesi için toplumsal bağışıklama oranının belirli bir düzeyin üzerinde seyretmesi gerekmektedir. Yeterli sayıda birey aşılandığında, toplumda hastalıkların yayılma riski azalır. Bu, özellikle çeşitli sebepler ile aşılanamayan bireyler için ek bir koruma sağlar. Yani aşılandığımız zaman sadece kendimizi değil ailemizde, okulumuzda, iş yerimizde, toplumumuzda, hastalık ya da sağlık hizmetine erişememe nedeniyle aşılanamamış olanları da korumuş oluruz."

Sağlıklı yaşamanın her çocuğun hakkı olduğunu ifade eden Turunç, çocukların sağlıklı olabilmesi için aşılanmalarının çok önemli olduğunu hatırlatarak sözlerini noktaladı.

Editör: Beşir Şavur

Yorum Yaz