Şahin: En kapsamlı yapılandırma için son günü beklemeyin!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Mardin İl Müdürü Abdulkerim Şahin, 7326 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında kurum alacaklarının yapılandırılmasıyla ilgili Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetini ziyaret ederek, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

ÖNE ÇIKANLAR

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Mardin İl Müdürü Abdulkerim Şahin, 7326 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında kurum alacaklarının yapılandırılmasıyla ilgili Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetini ziyaret ederek, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İl Müdür Yardımcısı Ümit Unat ile birlikte Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetini ziyaret eden SGK Mardin İl Müdürü Abdulkerim Şahin, 9 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe giren 7326 sayılı yapılandırma kanununa başvuracak vatandaşlarımıza son günü beklememeleri uyarısında bulunarak, son 30 yılın en kapsamlı yapılandırma programından vatandaşların mutlaka yararlanması gerektiğinin altını çizerek, başvuru süresinin ve ödeme şekillerinin nasıl yapılacağı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

"vatandaşlarımızı ziyaret ederek yapılandırmanın avantajlarını anlatıyoruz"
Prim borçlarına ilişkin yapılandırmanın 31 Ağustos 2021 günü sona ereceğini belirten SGK Mardin İl Müdürü Abdulkerim Şahin, Son 30 yılın en kapsamlı ve en avantajlı yapılandırması için vatandaşa sağlanan bu kolaylığı anlatmak için sahada çalıştıklarını, ilgili mükellefleri ziyaret ederek, uygulamaya konulan yapılandırmayı bütün ayrıntılarıyla anlatmaya çalıştıklarını, yapılandırmadan yararlanmayan mükelleflerin daha sonra yaşayacakları olası ve kaçınılmaz sıkıntıları bütün ayrıntıları gerek yaptıkları saha çalışmaları ziyaretlerinde gerekse de telefon görüşmeleriyle kendilerine ulaşarak anlatmaya çalıştıklarını söyledi.
 
7326 sayılı yasayla yürürlüğe giren yapılandırmanın vatandaşa çok büyük kolaylıklar getirdiğini aktaran İl Müdürü Şahin, Söz konusu yapılandırmayla vatandaşlar, işveren ve sigortalılara çok büyük bir ödeme kolaylığı getirildiğini. Son başvuru tarihi olan 31 Ağustos 2021 tarihi olarak belirlenen yapılandırmadan; sosyal güvenlik kurumunu prim alacakları, sigorta primleri, işveren sigorta işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, genel sağlık sigortası prim borçları gibi kalemlerde yasa kapsamında yeniden yapılandırmaya gidebileceklerini söyledi.

İl Müdürü Şahin, "Kurumumuza yapılandırma için yapılacak başvurularda yoğunluk yaşanmaması için işverenlerimizin “e-sigorta” yoluyla, 4/b (BAĞ-KUR) sigortalarımız ile primini kendi ödeyen ek-5 ve ek-6 sigortalılarımızın ise “e-devlet” üzerinden başvuru yapmalarının daha sağlıklı olacaktır. “2021/Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait, kesinleşmiş; Sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, 30.04.2021'den önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar, kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler yapılandırma kapsamına alınmıştır."

Peşin veya Taksitli Ödeme Kolaylığı

Yapılandırma ile vatandaşlarımıza borçlarını peşin veya ikişer aylık periyodlarla; 6, 9, 12, 18 taksit seçeneği ile ödeyebilme imkânı sunulduğunun altını çizen İl Müdürü Şahin, Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı, iki taksitte ödemede ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silindiğini, Borçlarını taksitle ödemek isteyen vatandaşların ise Kanundaki vade farkını ödemek suretiyle; 6, 9, 12, 18 gibi taksit seçeneğinden birini tercih edebileceklerini, 18 ay taksit seçeneğini tercih eden herhangi bir vatandaşın ise bu borcu 36 ayda ödeme kolaylığı getirildiğini anlattı.

İl Müdürü Şahin, büyük kolaylıklar sağlayan yapılandırmayla ilgili değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: 

BAĞ-KUR Borçları Yapılandırması

4/b (Bağ-Kur) sigortalıları, ihya (daha önce durdurulan) borçları için 01.11.2021 tarihine kadar başvuru yapabileceklerdir. Daha önce durdurulan süreler dışında prim borcu bulunan Bağ-Kur sigortalılarının borçlarını 31.10.2021 tarihine kadar ödeyememeleri veya yapılandırma kanunu kapsamında yapılandırmamaları halinde; 30 Nisan 2021 (Nisan ayı dahil) tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri durdurularak, prim borçları silinecektir. Faaliyetlerine devam edenlerin ise sigortalılıkları 1 Mayıs 2021 tarihi itibariyle yeniden başlatılacaktır.

İdari Para Cezaları

Yapılandırma kapsamında idari para cezalarının %50’si ile bugüne kadar uygulanan gecikme cezası ve zammı tamamen silinecek, kalan %50'lik kısma sadece Yİ-ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyatları Endeksi) uygulanacaktır.

Genel Sağlık Sigortası Borçları (GSS)

Vatandaşlarımızın Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları, başvuru yapmalarına gerek kalmaksızın otomatik olarak yapılandırılacaktır. GSS ana para borcunun tamamının 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammı silinecektir. Ayrıca, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlarımız borcunu ödeyemeyecek durumda ise 30 Kasım 2021’e kadar gelir testi için başvuru yapması durumunda, geliri asgari ücretin üçte birinin altında çıkan vatandaşlarımızın borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir. Vatandaşlarımız, otomatik olarak yapılandırılan GSS borçlarını e-devlet üzerinden veya bankalar aracılığıyla öğrenebilir ve takip edebilirler.” dedi

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle