Şanlıurfa'da aşırı sıcaklarla birlikte klima satışı arttı

Şanlıurfa'da aşırı sıcakların başlamasıyla birlikte klima satışlarının arttığını ifade eden beyaz eşyacılar, klima fiyatlarının artmasına rağmen halkın aşırı sıcaklardan dolayı klima aldığını ifade etti.

EKONOMİ

Salgın süreci ve doların artmasından dolayı olumsuz etkilenen beyaz eşyacılar, normalleşme süreci ile birlikte yoğunluk yaşamaya başladı.

Şanlıurfa'da beyaz eşyacılık yapan Mehmet Olgun, salgından ve dolar kurunun artmasından dolayı olumsuz etkilendiklerini ifade ederek önceki senelere göre yüzde 30 ile yüzde 35 arası bir fiyat artışı olduğunu belirtti.

Şanlıurfa'da sıcaklıkların artması ile birlikte halkın klima aldığını söyleyen Olgun, elektriğe gelen zam yüzünden en çok inventer ve A+ özelliğinde olan tasarruflu klimalar tercih ettiğini vurguladı.

Kurban Bayramı'na sayılı günler derin dondurucularda ciddi bir talep olduğunu belirten Olgun İLKHA'ya konuştu.

"Urfa'da sıcaklıkların başlamasıyla birlikte klima satışlarımız arttı"

Sıcak havaların başlamasıyla birlikte klima satışlarının arttığını ifade eden Olgun, "Beyaz eşya fiyatları salgın ve dolar kurunun artmasından dolayı etkilendi. Geçen yıllara göre yüzde 30 ile yüzde 35 arası bir fiyat artışı var. Urfa'da sıcaklıkların başlamasıyla birlikte klima satışlarımız arttı. Klima fiyatları artmasına rağmen sıcaklıklardan dayanamayan halk, klima almaya yöneldi. Ortalama günde 10-15 tane klima satıyoruz. Yüksek elektrik faturaları yüzünden en çok inventer ve A+ özelliği olan tasarruflu klimalar tercih ediliyor." dedi.

"Sıcak hava yüzünden klimalar soğuk yerine sıcak üflüyor"

Sıcak havanın klimaları olumsuz etkilendiğini belirten Olgun, "Sıcak havalar klimaları olumsuz derecede etkiliyor. Sıcak hava yüzünden klimalar soğuk yerine sıcak üflüyor. Klima sattığımız kişiler, bizleri sık sık arayıp klimaların sıcak hava verdiğini söylüyor. Klima servisleri ile görüşüp sıcağa karşı bir çözüm arıyoruz. Klimalar Urfa'da saat 13.00-16.00 arası sıcak havadan etkilenip arıza yapabiliyor." şeklinde konuştu.

"Kurban Bayramı öncesi derin dondurucular baya satılıyor"

Kurban Bayramı öncesi halkın derin dondurucu aldığını söyleyen Olgun, "Derin dondurucu satışlarında ciddi bir artış var. Vatandaşlar alış verişlerini son güne bırakıyor. Kurban Bayramı öncesi derin dondurucular baya satılıyor. Kurban Bayramı öncesi derin dondurucu alan halk, derin dondurucunun hemen eve gelip montaj edilmesini talep ediyor. Bizim de hemen montaj yapma imkânımız yok. Bayram arifesinde müşteri gelip derin dondurucu alıyor ve derin dondurucunun bugün eve gelmesini istiyor; çünkü yarın bayram, etleri derin dondurucuya koymak istiyor. Bu gibi durumlarda çok zorluk çekiyoruz." ifadelerini kullandı.

"2-3 ay içerisinde beyaz eşyaya yaklaşık bin lira artış geldi"

Dolar ve altının artmasının beyaz eşya fiyatlarını ciddi oranda etkilediğini belirten Olgun, "Dolar ve altının yükselmesi; beyaz eşya fiyatlarını çok etkiledi. 2-3 ay içerisinde beyaz eşyaya yaklaşık bin lira artış geldi. Vatandaş şu an zor durumda. 2-3 ay önce 5 bin liraya sattığım ürün; şu an fiyatı 6 bin lira olmuş." diye konuştu.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle