Sedat Peker'in masasındaki sır! Suskunluk Yasası: Omerta nedir? Omerta kitap konusu..

İstanbul merkezli 5 ilde Sedat Peker'in elebaşı olduğu organize suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyon ile gündeme gelmesinden sonra Sedat Peker, sosyal medya hesabından sarsıcı iddialarda bulundu. Operasyonlardan önce 'yarım kalan eğitimini tamamlamak' gerekçesiyle yurtdışına çıkan Sedat Peker'in aslında uyarıldığı ve bu sebeple operasyonlar başlamadan öce yakalanmamak içi yurdışına kaçtığı iddia ediliyor. Yeraltı dünyasının önemli isimlerinden olan Sedat Peker, açıklamalarıyla olduğu kadar, açıklama yaparken önünde bulunan masadaki kitaplar da gündem oldu. İşte detaylar...

GÜNCEL

İstanbul merkezli 5 ilde, Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 63 kişiye yönelik "organize suç örgütü" operasyonu başlatıldı. 121 adrese eş zamanlı baskın düzenlenirken çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, Sedat Peker'in ise yurt dışında olduğu öğrenildi.

Sedat Peker kimdir?

Sedat Peker kaç yaşında, nereli?

Sedat Peker, 26 Haziran 1971 tarihinde Sakarya'ya doğdu.

Uzun süre Almanya'da yaşayan Peker'in "Turancı" olduğu dile getirilmektedir.

1990 yılında T. Bülent Kılıç ile kurduğu bir oto firmasının servisinin dolandırılmasından ve ortağından ayrıldıktan sonra yasa dışı örgüt kurarak birçok suça karışmıştır.

1997'de Rize'de kaçakçı Abdullah Topçu'yu öldürmek suçundan savcı karşısına çıkan ve serbest bırakılan Peker'in iki adamı, aynı davadan müebbet hapse mahkûm olmuştur.

24 Mayıs 1999'da tahliye edildi

Tehditle tahsilât yapmak, zorla alıkoymak, adam öldürmeye azmettirmek ve benzeri suçlardan yedi ay boyunca aranan Peker, teslim olacağını bildirerek 19 Ağustos 1998'de Romanya'dan Türkiye'ye getirildi.

Eylül 1998'de Peker ve adamları hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999'da tahliye edildi.

14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştı

Sekiz ay 29 gün cezaevinde bulundu.12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu ile tutuklanmış ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava 31 Ocak 2007 tarihinde karara bağlanarak 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştır.

2008'de Özge Yılmaz ile evlenmiştir. Bu evlilikten Serdar Han Peker, Boğaçhan Talha Peker, Celal Han Peker, Filiz Lina Peker isimli çocukları oldu.

Sedat Peker Hakkında yeni gelişme!

İstanbul merkezli 5 ilde, Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 63 kişiye yönelik "organize suç örgütü" operasyonu başlatıldı. 121 adrese eş zamanlı baskın düzenlenirken çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, Sedat Peker'in ise yurt dışında olduğu öğrenildi.

Sedat Peker, Mehmet Ağar'ı hadef aldı!

Sedat Peker, bugün yayımladığı videoyla Mehmet Ağar ve oğlu Tolga Ağar hakkında cinsel saldırı, cinayet, uyuşturucu ve gücünü kötüye kullanma ile ilgili ciddi iddialar ortaya attı ve daha önce ortaya atılan iddiaları yeniden gündeme getirdi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, geçtiğimiz gün bir video yayımlayarak iktidara, Mehmet Ağar'a ve Pelikancılara yüklenmişti. Bundan sonra videolarının devam edeceğini söyleyen Peker, 'her şeyi' anlatacağını ifade etmişti.

Peker, bugün bir video daha yayımladı. Peker'in videosunda geçen sefer masada olan Omerta (mafya sessizlik yemini) kitabı yerine, bu kez Troçki ve İktidar (Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası) kitapları olduğu görüldü. Üç mektup zarfı yine masada. Fakat bu kez dördüncü bir kağıt da mavi kapaklı bir defterin üzerinde duruyor.

Sedat Peker, Mehmet Ağar ve oğlu Tolga Ağar'ın Kırgızistanlı Gazeteci Yeldana Kahraman'ın ölümünde payı olduğu iddiasını, Altınbaşların emniyete talimat verdiği iddiasını, Tolga Ağar'ın uyuşturucu kullanıp Nusret Gökçe'yi tehdit ettiğini iddiasını gündeme getirdi. Evine narkotik polislerinin gelmesine de tepki gösteren Peker, "Uyuşturucunun nerede olduğunu herkes biliyor. Türkiye'ye 4 ton 900 kilo kokain geleceği ve bunun gideceği adres açıklandı. Adrese bir operasyon bile yapılmadı" diye konuştu.

Bir süre önce Makedonya'dan sınır dışı edilen ve Türkiye'de adamlarına operasyon başlatılan Sedat Peker, bir video yayınladı. Peker, yayınladığı videoda hakkında çıkan iddialara yanıt verdi. Daha sonra 12 video daha çekeceğini belirten Peker'in konuşma yaptığı sırada yanında duran kitap ise dikkat çekti.

VİDEODAKİ KİTAP

Peker'in yanında duran kitap, İtalyan yazar Mario Puzo'nun yazdığı "Omerta" isimli kitaptı. Efsane film Godfather'ın senaryonusunun esinlenildiği romanı yazan Puzo'nun bu kitabının adı mafyada "suskunluk yasası" anlamına da geliyor. Omerta kitabının konusu ise araştırılan konular arasında yerini aldı. Peki Suskunluk Yasası Omerta ne anlatıyor? İşte Omerta kitabının konusu..

OMERTA KİTAP KONUSU

Mario Puzo’nun son kitabı Omerta, adını örgüt üyelerinin onurunun simgesi olan ‘suskunluk yasası’ndan alıyor. New York’un Mafya liderlerinden Raymonde Aprile bir suikaste kurban gider. Aprile, "Merhamet kötü bir alışkanlıktır. Sahip olmadığımız güçler için hak iddia etmektir ve kurbana karşı işlenen affedilemez bir suçtur." düşüncesiyle hareket etmiştir yaşamı boyunca ve merhamet etmeme sırası, kendi yerine geçmesi için yetiştirdiği yeğeni Astorre’dadır şimdi.

Ama Baba Aprile’in katili kimdir? Mafya liderlerinin çoğunu hapse atan FBI ajanı Kurt Cilke mi? Bir türlü köşeye sıkıştırılamayan bir başka Mafya lideri Timmona Portella mı? Uluslararası karanlık ilişkilerin bir numaralı adamı diplomat Marriano Rubio mu? Yoksa bilinmeyen başka güçler mi?

Ne var ki, ‘Omerta Yasası’ yürürlüktedir. Hem de her yerde!.. Ama Astorre, okuru korkunun, gerilimin ve ölümün soğuk labirentlerinde dolaştırmaya çoktan karar vermiştir.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle