Sen ceza çekme

Sen ceza çekme bırak ceza seni çeksin, yaşama sen ağırlığını koymazsan birileri sırtına ağırlığını koyacak ve ömür boyu o ağırlığı çekersin.

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Senin kendine yettiğin durumlarda bir sorun teşkil etmeyebilir ama senin kendine yetmediğin durumlarda ise ağırlık her geçen gün daha ağırlaşıp altında ezilirsin.
Kendini öyle geliştir ki kimin işine yarayacağını; senin emeğin, senin gidişatını belirlesin ve senin aranılan bir eleman olduğunu dost düşman kabul etsin. Sen olmadığında yaşamda bir şey eksiktir dedirtecek gerekliliktir, bu gereklilik arabanın altındaki tekerlekler, araba için neyi ifade ediyor ise senin yaşama etkin öyle görünsün.


Kendini geliştirdiğin zaman sorunları çözme gücünü artar ve birilerine umut olabilirsin, onların beklentilerine cevap olabilirsin. Çalışan insan yerinde durmadığı gibi oluşturduğu etki her geçen gün genişleyip yayılacağı için insanların ve çevrenin senin görünen halinden beklentileri ortaya çıkacaktır, işte yaşama anlam katmanın tam zamanı, işte ölümsüzlüğü yakalamanın tam zamanı diye paylaşımcılığı öne çıkar ki senden bilgi, beceri isteyenlerle hünerlerini paylaşabilecek biri var deyip kapını çalsınlar.
Mutluluğuna sebep olduğun insanların senin için hazırladıkların olduğu gibi mutluluğu hak etmeyip işgal düzeyinde bir yerleri elinde bulunduran veya sahte cennet yaratarak birilerine umut olduğunu söylediği insanların yapıların sana yönelmeleri ise sıradan bir iş halini alabilir.
Mutluluk dağıtırken veya mutluluk kaynağı olduysan; birilerinin görevi ise mutsuzluk yaratmaksa; elbette ki onların seni tehlike görüp yönelebileceğini hesap etmen lazım, bir yandan mutluluk kaynağı diğer yandan mutsuzluk timsali kişilerin saldırıları yaşamın böyle cilvesine de hazırlıklı ol.
Siz kendinizi geliştirdiğinizde kendiniz için bile değişik ve donanımlı süreçler başlatabilir veya imkânlar yaratabilirsiniz. Yani gelişirken aslında imkânları da geliştiriyorsunuz ve birincil elden siz bu imkânların yanındayken bu imkânları kullanmamanız mümkün değildir. Siz birilerine imkân yaratırken aslında yaratılan imkanlarda siz yaşıyorsunuzdur ki başkalarını da aynı imkanlarda yaşamaya davet edebiliyorsunuzdur.
Böyle bir durumda size tahsis edilen imkânların olanakları geniş veya dar fark etmez, rahat veya zor fark etmez, her halükarda yaşamına devam ettirirsiniz ama daha gelişkin ve atılımlara sebep ortamlar elbette ki geniş imkânlar ve her türlü olanağa sahipliktir. Sen kendini hazırladıysan, verilecek imkanların en asgarisini, en azami bir şekilde kullanmayı da becerirsen, yaşamın kolaylaşmasına sebep ve gerekçesi olursun.


Böyle bir ortamda ise alabildiğince ve umut verici bir düzeyde gelişirsiniz. Geliştiğiniz ortamların gelişmesine de etkiniz olduğunu fark ettiğiniz de ise daha farklı bir motivasyonla sağlıklı sonuçları elde etmek için yüklenirsiniz.
Böyle gelişkin olduğunuz bir tabloda, sistemden kaynaklı veya herhangi bir gerekçeyle size ceza verilse dahi siz cezayı çekmemiş olursunuz, cezanın sizden korkusu olduğu için bir süre sonra yenik bir halde size karşı cılız bir konuma düşer. Sürekli çalışmadan kaynaklı gelişmenizin düzeyi böyle bir sonuca sebep olur, sizin gelişmenizi hesap edemeyen ceza mantığı orantısız olacağı için sonuçtan sis daha farklı etkilenirsiniz.
Siz kendinizi psikolojik anlamda hazırladığınızda karşınızdakileri doğru değerlendirip doğru sonuca gittiğinizde sizin yaşam imkânlarınız kendini genelin yaşadığı zeminler üzerine değil, sizin kendi imkânlarınızla yarattığınız zeminler üzerine oturulmuş olur ki sizin bildiğiniz bir şehirde yaşam daha rahat olur. Sizin bakışınız, sizin düşünceniz, sizin yaşadığınız şehir olur ve şehirdeki rahatlığınız sizin eseriniz olan sokakları, dinlenme yerleri ve yardımsever insanların oluşturduğu kombine bir yaşam olmuş olur.
Size ceza çektirmek isteyenlerin yaklaşım sıklıkları, yaklaşım yöntemleri ve kalitesi sizi daha güçlendirebilir veya sizin kendinizi aşmanıza sebep olur. Size yöneldikçe sizde direnç kazanırsınız, yönelimlerden dersler çıkardığınızda ise çözüme yönelmiş olursunuz ki buda eğitim için toplanan müthiş veri demektir.


Yani siz cezaya verdiğiniz cevap aynı zamanda ceza sahiplerine de cevap vermiş olursunuz. Cezayı bir yıpratma veya yok ediş yöntemi olarak kullanmak isteyen birilerine sizin vermiş olduğunuz en anlamlı cevap kendinizi yaşatarak cezanın sizi geliştirme, farklılıklarını, sanatkârların güzel sanatlarla, yaşama nüanslarla kattığı güzelliğe çevirdiğinizi göstererek cevap vermiş olursunuz. Böyle sanatsal kişiliği yakaladığınızda, zor şartlar olsa bile sizin yaşamı rahat yaşadığınıza kendiniz ve çevreniz şahit olmuş olur.
Siz aklınıza yerleştirdiğiniz bir şey üzerine daha donanımlı düşünür ve çözümü için sürekli hipotez geliştirirsiniz ama aklınızın bir köşesinde bulunan bir mesele için üzerinde düşünseniz veya üzerinde düşünmeseniz de olur misali yaklaştığınızda başarı cezanın olmuş olur, yenilen siz olmuş olursunuz. Oysa! Siz cezayı değil ceza sizi çeksin.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle