Sen Her Şeydesin - Gwen Cooper Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Sen Her Şeydesin kimin eseri? Sen Her Şeydesin kitabının yazarı kimdir? Sen Her Şeydesin konusu ve anafikri nedir? Sen Her Şeydesin kitabı ne anlatıyor? Sen Her Şeydesin PDF indirme linki var mı? Sen Her Şeydesin kitabının yazarı Gwen Cooper kimdir? İşte Sen Her Şeydesin kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Gwen Cooper

Çevirmen: Uğur Mehter

Yayın Evi: Martı yayınları

İSBN: 9786053489061

Sayfa Sayısı: 416

Sen Her Şeydesin Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Hayat aslında önemli şeyler yaşandığında başlar. Mesela doğduğunda. Veya son nefesine kadar birlikte olacağın insanı bulduğunda. Tıpkı benim de Sarah'yı bulduğum gibi. Ben de hayatımı işte o andan itibaren başlatıyorum. Henüz beş haftalık olan Mırdıl, şehirdeki boş bir arazide Sarah'yla karşılaştığında, kendisini sahiplenecek insanı bulduğunu anlamıştı. Hayatları üç yıl boyunca kahkahalar, tonbalığı, kediotu, müzik ve Mırdıl'ın vazgeçemediği rutinlerle dopdolu geçti. Sonra bir gün Sarah eve gelmedi. Mırdıl pencere pervazında tünemiş beklerken, Sarah'nın uzun zamandır eve uğramayan kızı Laura ile kocasının, ellerinde kolilerle geldiklerini gördü. Onlar daha kapıya varmadan Mırdıl hayatının sonsuza kadar değişeceğini anlamıştı... Sadece bir kedi hikâyesinde olabilecek dokunaklı, içten ve yer yer kahkaha dolu anlatımıyla Sen Her Şeydesin kaybedip bulduklarımız, iyileşme çabalarımız ve hayvan sevgisinin insan hayatındaki yerine dair sıcacık bir roman. Kucağında mırıldayan bir tüy yumağıyla uyuklamanın keyfini bilenler ve kedi milletinin neler düşündüğünü merak edenler... Mırdıl kalbinizi çalmaya geliyor.

"Gwen Cooper bir kez daha insanlar ile hayvanlar arasındaki bağa yepyeni bir ışık tutuyor. Hikâyesini öyle güzel kurmuş ki karakterlerin yaşadıkları kalp kırıklıklarını ve zaferlerini, hangi türden olurlarsa olsunlar, yürekten hissetmeden edemiyoruz."

-Time-

"Sonunda yayıncılar, kedilerin de yazabildiğini keşfetti. Kim tutar seni Mırdıl!"

-New York Times-

"Bu kitap, hem insanların hem de çok özel bir kedinin kaybedip tekrar bulduklarına dair harika bir hikâye anlatıyor. Mırdıl'ın bakış açısı, yetişkinlerin çoğu zaman gözden kaçırdığı ama çocukların hiç ıskalamadığı kadar basit ve dürüst."

-The Vancouver Sun-

(Tanıtım Bülteninden)

Sen Her Şeydesin Alıntıları - Sözleri

 • Hayat aslında önemli şeyler yaşandığında başlar. Mesela doğduğunda. Mesela son nefesine kadar birlikte olacağın insanı bulduğunda.
 • Kediler söz konusu olduğunda, sevgi ve güven meseleleri nasıl bu kadar doğrudan olabiliyordu? İnsan ilişkilerindeki sonsuz çelişkilere rağmen, kediler seni sırf sen olduğun için sevebildiklerinden dolayı mı böyleydi?
 • Gelenekler, kanunlardan cok daha güçlüdür.
 • " Bir gün büyümek zorunda kalıyorsun, gerçek dünyanın nasıl işlediğini kavrayıveriyorsun."
 • Sonra bir de hayatı savaş ve ayakta kalmak olarak görenler vardı. çok temkinli ve dikkatli olursan, sıkı çalışırsan, başına çok kötü şeyler gelmeden hayatını sürdürebilirdin. Hayattan bunu ummak fazlasıyla mantıklıydı.
 • Ani değişiklikler benim için hep kötü olmuştu. Elimde olsa hiçbir şeyin değişmesine izin vermezdim.
 • Geçmiş, gerçekti. Geçmiş, kişiliğin yapıtaşlarıydı.
 • Belayı çok sevdiği için Anise üç kediden azıyla asla yetinmezdi. Ona göre evdeki tek kedi, sürekli uyurdu. İki kedi muhtemelen önünde sonunda birbirine uyum sağlar, uyku ve sessizliğin ritmine teslim olurlardı. Ama teorosine göre üç kediden en az biri, ortalığı karıştırmanın yolunu bulur, kendisi gibi haşarılık yapardı.
 • Eski Ahit'te dediği gibi: Gelenekler, kanunlardan çok daha güçlüdür.
 • Belki para, aşktan da önemli olmayabilirdi ama gerçek yoksulluk karşısında aşklar bile ufalanıp yok oluyorlardı. "Yoksulluk kapıya dayandığında, aşk pencereden uçup gider," demişti Perry bir keresinde
 • Bu binalarda yaşayan bizler yaşlıydık, göçmendik, çoğumuz yoksulduk. Çalışıyorduk. Her ay kiramızı, her yıl vergilerimizi ödüyorduk. Ama günün sonunda, bizler ilk harcananlar olduk.
 • "Kedimi ve karımdan kalan hatıraları o molozların altına bıraktıklarında, beni de mezara koydular."
 • "Mırdıl. Gidersen beraberinde benden neler götüreceğini tahmin bile edemezsin."
 • Tam da insanları anlamaya çalıştığım sırada, ne kadar tuhaf yaratıklar olduğunu bir kez daha farkettim.
 • "Her bir çim dalının bir meleği vardır. Melek eğilip, büyü büyü diye fısıldar."

Sen Her Şeydesin İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Henüz beş haftalık olan Mirdil, şehirde boş bir arazide Sarah'yla karşılaşır ve kendisini sahiplenecek insanı bulduğunu anlar. Kitap hayatlarında yer alan kahkahayı, eğlenceleri anlatan bir konuya sahip. Sadede bir kedi hikayesinde olabilecek dokunaklı, içten ve yer yer kahkaha dolu anlatımıyla Sen Her Şeydesin; kaybedip bulduklarımiz, iyileşme çabalarımızla birlikte hayvan sevgisinin insan yaşamındaki yerine dair sıcacık bir hikayeden oluşuyor. Özetlemek gerekirse bir kedinin gözünden yaşananlar anlatılıyor. O kadar sıcacık bir anlatıma sahip ki yer yer duygulandigim, Mirdil ile bir çok olaya şahitlik etmisligim var. Akicilik, içtenlik, samimiyet... İnsanlar ve hayvanlar arasındaki sevgiyle kurulan bağ; o kadar güzel bir dille anlatılmış ki hayran kaldım. İyi ki tanıdım seni Mirdil! Sonunda yayıncılar kedilerin de yazabildigini keşfetti. Kim tutar seni Mirdil! Minik dostlarımız iyi ki var. Okumanizi tavsiye ederim. Kendinize iyi bakin dostlarım (Okur Muallime)

Son zamanlarda okuduğum en vasat romandı sanırım... kitap bir kedinin gözünden bir anneyle kızının ilişkilerini anlatıyor. Kızın sadece kendi bakış açısından bakıp annesine duyduğu öfke ve annesinin kendisine miras bıraktığı kedi sayesinde yavaş yavaş annesini anlayıp affetmesi asıl konusu ama ben kızın annesine öfke duyma sebeplerini çok basit buldum. Klasik ve sıradan amerikan filmleri gibiydi kitap... (Jennes)

Kitap okurken ağlanılır mı? Bazen ağlatıyor işte.... Bana üzerinde kedi ikonu olan çöp torbası ve yasadigim sure zarfinca eksikliğini hiç hissetmediğim bir adet matkap bile satabilirsiniz. Bu kitabi da işte öyle aldım. Zaten yazarıni daha önceki sevgi baği isimli kitaptan da tanıyorum. İlk baş olumsuzluklardan bahsedeceğim. Yazar her kitabında olduğu gibi bu kitabında da Yahudilik inancını çok ön plana çıkarmış. Yahudilik ile ilgili yazdıği yerler kitapta çok zorlama ve konudan bağlantısız kalıyor. Ayrica kitap, daha doğrusu hikaye 300üncü sayfaya kadar çok monoton ve hatta kitabı yarım bırakmayı göze alabilecek kadar sıkıcı. Şükür ki hiç bir kitabı yarım bırakmamamı saglayan çelik bir iradeye sahibim.( bu sadece kitaplar için geçerli) 300üncü sayfadan sonra kitap buz dolu bir kovayı, kafanızdan aşağı yemişsiniz gibi bir etki yaratıyor. Kitabın ana olayının gerçek bir hikayeden kurgulandığıni ve bir zamanlar yaşanmış olduğunu bilmek bir garip. Acayip can yakicı. Böyle bir olay başıma gelse ve içerde kedilerim varken evimi greyderle yiksalar. Ve polisler bir kedi için bunca tantanaya ne gerek var gibi konuşsa akıl sağlığımi yitiridim. Ya da yok daha fenası kan çıkardı. Çünkü kedilerimi hayatımdaki çoğu insandan( kan bağım olanlar dahil) daha çok seviyorum. Ha annem içerdeyken evim yıkılmıs ha kedim. Benim için aynı şey( bu yazdıklarımdan anlam çıkarmak için kitabı okumalısiniz. yok beleşe o kadar köfte:)) doğayı talan eden, insanları zorla evlerinden eden ve bu araziler üstüne abuk sabuk gökdelen diken kan emici yamyamlarla ciddi sıkıntılarım olduğu için kitap beni daha da derinden etkiledi. Her zaman derim bir kedi bir hayatı daima olumlu yönde değiştirir. ben kitabi sevdim hatta 7. Kedim olursa adını kitabin ana karakteri olan mırdıl koyacak kadar sevdim. Ağlattiniz beni mırdıl ve bal.... (sıla)

Sen Her Şeydesin PDF indirme linki var mı?

Gwen Cooper - Sen Her Şeydesin kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Sen Her Şeydesin PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Gwen Cooper Kimdir?

Gwen Cooper Kitapları - Eserleri

 • Sevgi Bağı
 • Sen Her Şeydesin

Gwen Cooper Alıntıları - Sözleri

 • Yıllar boyunca asla sarsılmaz diye inandığım bir geleceği, dikkatle inşa ettikten sonra kırgın ve yapayalnız kaldığım bu yere, işte bu düşünceler getirdi beni... (Sevgi Bağı)
 • ''Konu hayvanlarsa, benim felsefem tıpkı çocuk sahibi olmak gibidir. Çocuğun nasıl bir çocuk olursa olsun, onun sonradan ortaya çıkabilecek kusurlarını yada karakterlerini göz önünde tutmaksızın, onu koşulsuz seversin.'' (Sevgi Bağı)
 • Sevgiden başka verecek hiçbir şeyi olmayan birinin bu sevgiyi isteyen kimseyi bulamaması fikri, bana dayanılmayacak ölçüde trajik gelmişti. (Sevgi Bağı)
 • Bir sıkıntıdan çıkış yolunu sırf sen göremiyorsun diye, bir çıkış yolu yok demek değildir. (Sevgi Bağı)
 • Dünya tehlikeli bir yerdi ve bazen kötü şeyler olabiliyordu ama hayatını yaşamaktan başka yapabileceğin bir şey de yoktu. Ve yaşadığın sürece, yaşamın keyfini çıkarmamak aptallık olurdu. (Sevgi Bağı)
 • Tam da insanları anlamaya çalıştığım sırada, ne kadar tuhaf yaratıklar olduğunu bir kez daha farkettim. (Sen Her Şeydesin)
 • "Mırdıl. Gidersen beraberinde benden neler götüreceğini tahmin bile edemezsin." (Sen Her Şeydesin)
 • Sonra bir de hayatı savaş ve ayakta kalmak olarak görenler vardı. çok temkinli ve dikkatli olursan, sıkı çalışırsan, başına çok kötü şeyler gelmeden hayatını sürdürebilirdin. Hayattan bunu ummak fazlasıyla mantıklıydı. (Sen Her Şeydesin)
 • Çünkü sırf tünelin sonundaki ışığı görememen, o ışığın olmadığı anlamına gelmiyor... (Sevgi Bağı)
 • Ani değişiklikler benim için hep kötü olmuştu. Elimde olsa hiçbir şeyin değişmesine izin vermezdim. (Sen Her Şeydesin)
 • Böylesine cahil bir düşüncenin ardından, içimde bir şeyler infilak ediyordu ama cehalet, öfke ile değil eğitimle savaşılması gereken bir şeydi... (Sevgi Bağı)
 • Her sıçrayışınız, neyle sonuçlanacağını bilmediğiniz bir sıçrayışsa ve bir yerden nereye konacağınızı kestiremeden, kör talihinizden başka hiçbir şeye güvenmeden atlıyorsanız, neyin üzerinden atladığınız ne fark ederdi ki? (Sevgi Bağı)
 • -" O tam bir çatlak değil mi?" " Tahmin bile edemezsin " diye cevap verdim. (Sevgi Bağı)
 • Belki para, aşktan da önemli olmayabilirdi ama gerçek yoksulluk karşısında aşklar bile ufalanıp yok oluyorlardı. "Yoksulluk kapıya dayandığında, aşk pencereden uçup gider," demişti Perry bir keresinde (Sen Her Şeydesin)
 • "Her bir çim dalının bir meleği vardır. Melek eğilip, büyü büyü diye fısıldar." (Sen Her Şeydesin)
 • Geçmiş, gerçekti. Geçmiş, kişiliğin yapıtaşlarıydı. (Sen Her Şeydesin)
 • Belayı çok sevdiği için Anise üç kediden azıyla asla yetinmezdi. Ona göre evdeki tek kedi, sürekli uyurdu. İki kedi muhtemelen önünde sonunda birbirine uyum sağlar, uyku ve sessizliğin ritmine teslim olurlardı. Ama teorosine göre üç kediden en az biri, ortalığı karıştırmanın yolunu bulur, kendisi gibi haşarılık yapardı. (Sen Her Şeydesin)
 • "Ama hissediyordum, kimse beni gerçekten sevmeyecekti, benim mutluluğumu önemsediğini açıkça itiraf etmeyecekti..." (Sevgi Bağı)
 • Eski Ahit'te dediği gibi: Gelenekler, kanunlardan çok daha güçlüdür. (Sen Her Şeydesin)
 • Oysa ne kadar sessiz yürüyordum! Nasıl oluyor da annem her defasında ne yapacağımı biliyor? (Sevgi Bağı)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle