Serviscilerden Akaryakıt Desteği Talebi

Mardin'de servis sektöründe çalışan esnaf son bir ay içinde aşırı derecede yükselen akaryakıt fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ
PAYLAŞ:

Mardin Öğrenci ve Personel Servisçiler Derneği Başkanı Aziz Başçı, Mardin'de 700 ailenin ekmek kapısı konumunda olan serviscilerin son zamlarla birlikte güncel fiyatlarla zarar ettiklerini söyledi.

Pandemi sürecinde zor bir dönem yaşadıklarını anlatan Başçı, “Herkes şapkasını önüne koysun. Maliyetler tekerlerimizi döndürecek durumda kesinlikle değil. Sadece son bir haftada Yüzde 45-50 civarında bir maliyet artışı var. Eğitim alanında servis hizmetini veren taşıma sektörüne akaryakıt desteği verilmeli. Bunun içinde mecliste en kısa zamanda bir çalışmanın yapılması gerektiğini düşünüyorum. Biz bu talebi kâr edebilmek için değil, işin sürdürülebilir olması çocuklarımıızn okullarına ulaşması adına yapıyoruz. Maliyet hesaplamalarının altından artık çıkamıyoruz. Tabii biz hizmet verdiğimiz velilerimize bu durumu anlatamazsak da kendileri durumun birebir şahidi. Bu akaryakıt zamlarının devam edeceği yönünde endişelerimiz de var. Bu durum maliyetlerin daha da yukarıya çıkması için tehlikeli bir süreç. Akaryakıt fiyatları bu şekilde devam ettirdiği takdirde okul taşıma fiyatlarının sömestr dönemine girmeden güncellenmesine yönelik belediyeden bir talebimiz olacak. İlk defa arka arkaya 40 kuruş, 63 kuruş, 50 kuruş, 1 TL olmak üzere toplamda % 50'yi bulan zam geldi. Bu hiçbir zaman görmediğimiz bir zam oranıydı. Bunun devamının olma ihtimali sektör mensuplarını çok endişelendiriyor."dedi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle