Sicil Affı için nereye ve nasıl başvuru yapılır?

Özellikle iş dünyasında çalışanların merakla beklediği Kredi sicil affı yasasının yürürlüğe girmesi için çalışmalar son aşamaya geldi.

EKONOMİ
PAYLAŞ:

Bankalara borcu olan vatandaşların sicil affını sildirmek için yapmaları gereken süreç yasa meclisten geçtikten sonra başlayacak.

Türkiye'de sayısı milyonları bulan ve kredi sicil affından yararlanmak isteyenlerin Kredi Sicil Affından yararlanmaları için 17 Ocak 2017 tarihinde daha önce de mecliste kabul edilen aynı düzenleme yasasında yer alana maddelere göre yapmaları gerekenleri ve başvuru şartlarını sizin için araştırdık. 

Türkiye'deki bütün bankaların ortak havuzu olan kara listeden çıkmak için nereye başvurmak gerekiyor, Daha önce borçlu olanlar sicil affından nasıl yararlanacaklar, Bankalara başvuru yapmak gerekiyor mu, Borçlulara yeniden kredi verilecek mi, Tüm detayları bu haberimizin içinde...

Sizler de aklınızdaki sorulara cevap bulmak için yorum kısmına sorularınızı yazabilirsiniz?

Ekonomik Tedbirler Kapsamında Torba Teklifte Sicil Affı Geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketinde yer alan ve yasal düzenleme gerektiren tüm tedbirler içinde Meclis Genel Kurul gündeminde bulunan torba yasa teklifiyle hayata geçirilecek.

Korona Virüs salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirlere sicil affı yasası da eklendi. Meclisten geçmesi beklenen torba teklifte karşılıksız çek ve sicil affı meclis gündemindeki torba yasa ile hayata geçirilecek. Torba yasaya sicil ve çek affı da eklenecek. 25 Mart tarihinden önceki karşılıksız çeklerin affı da torba yasa ile meclisten geçmesi bekleniyor.

KARŞILIKSIZ ÇEKLERİN DURUMU

TBMM’ den geçecek ekonomik önlemler paketine karşılıksız çek ve sicil affı da eklenecek. Karşılıksız çek bedelinin onda biri peşin kalan kısmı 12 taksitte ödenecek.

6 AY İÇİNDE BAŞVURMALARI GEREKİYOR

Kara listede olan ve bu nedenle bankalardan kredi ve kredi kartı alamayan milyonlarca kişiye sicil affı yasası çözüm getirecek. Hükumet sicili bozuk olanların bankalardan daha kolay finansman sağlayabilmesi için sicil affı yasasını getirdi. Finansman kuruluşlarındaki çeşitli borç bakiyelerini kapatmakta zorlanan, aylık taksit ödemelerini zamanında yapmayan ve bu nedenle kredi notu düşük olan ve bankaların kara listesinde bulunan özel ve tüzel kişilerin zaman kaybetmeden bankalara başvuruda bulunması gerekiyor. Kredi sicil affı yasası yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde bankalara başvuran özel ve tüzel kişilere bu sayede beyaz bir sayfa açılacak. Peki bankalara niçin başvuru yapılıyor? Tabi ki geçmiş borçların tamamının kapatılması ve borç yapılandırma yapmak için başvuru yapılacak.

 

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDIKTAN SONRA BAŞVURU YAPILABİLECEK

Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, yatırımcılara vergi ve harç muafiyeti getiren yasa tasarısı TBMM’ den geçmesi bekleniyor. Torba yasa ile birlikte meclisten geçmesi beklenen sicil affı yasası Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdiği andan itibaren başvuruları başlatılacak. Başvuru için herkes yasanın yürürlüğe girmesini bekliyor. Kara listede yer alan ve kredi notu düşen bankaların esnaf kredilerinden yararlanamayan binlerce esnaf sicil affı yasalaştığında bankalara başvuru yapabilecek.

SİCİLLER BEYAZA DÖNÜŞECEK

Bankalara geçmiş borçlarını ödemek ve peşin olarak kapatmak için yapılan başvurular sayesinde kara listede adı bulunan kişilerin borç ödeme gayreti içinde olmasından dolayı kredi notları yükseltilerek kara listeden çıkması sağlanacak ve kara listeden çıkarak sicilleri temizlenecek. Ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan herkes kobi, işletme, tüccar, esnaflar ve özel kişiler karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtları için sicil affından yararlanabilecek.

 

KREDİ ALMAK DAHA KOLAY OLACAK

Sicil affı başvuruları bankalara borçlu olan ve bu nedenle bankaların kara listesinde adı bulunan milyonlarca borçlunun umudu olmuş, yasa yürürlüğe girdiğinde artık kötü sicile sahip olanlar için yasa finansman sorunlarına çözüm getirecek olması beklentileri artırmıştı.

Geçmişte bankalar ile yaşanan sıkıntılar nedeniyle kredi alamayan KOBİ ve özel kişiler yasanın onaylandığı ve düzenlemenin hayata girmesi ile bankalardan daha kolay kredi alabilecek.

Sicil Affından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Sicil affından yararlanmanın şartları ise oldukça basit. Borçlular mutlaka yasa yürürlüğe girdiği tarihten (altı) 6 ay içinde borçlarının tamamını ödemesi şartıyla aftan yararlanmış olacak. Borcun tamamını peşin olarak ödeyen kişiler haricinde borç bakiyesini toplamını kapatmak için ödeme gücü olmayan özel kişi ve kobiler yine altı ay içinde bankalara başvuru yaparak borçlarının yapılandırılmasının talebinde bulunarak borcu 6 ay içinde faizi ile birlikte kapatarak aftan yararlanabilecek.

 

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalara borç ödeme gayretinde bulunan borçluların banka nezdinde bu gayretleri sebebiyle isimleri kara listeden çıkarılacak. Yani borcunu ödemek için bankalara başvuru yapan kişilerin borçlarını kapatma başvurusunda bulundukları için kredi notları yükseltilecek. Bilindiği gibi kişilerin kredi notlarına dair bilgiler KKB de yani Türkiye Bankalar Birliği risk merkezinde kayıtları tutuluyor. Bankalar KKB kayıtlarını dikkate alamayabileceği de konuşuluyor. Bu durumda bankalar kendi kayıtlarını dikkate alacak ve bankalar mecburi olarak kredi notlarını yükseltmek zorunda kalmayacak yani bankaları zorunlu olarak kişilerin kredi notları bakmak için KKB kayıtlarını dikkate almayacakları yasa ile zorunlu hale getirilmedi. Bankalara borçlarını kapatarak 6 ay için kara listeden çıkmayan kişiler ise bu durumda bankalara durumlarını kontrol ettirmeleri başvuru yapmaları gerekiyor. Geçmişteki tüm borç bakiyesi peşin olarak tamamen ödeyenler veya faizi ile birlikte 6 ay süreli yeniden yapılandıranlar kredi sicil affı sayesinde kara listeden çıkacak.

Kredi Sicil Affı Yasası Neler Getiriyor?

Bankalardan kredi ve kredi kartı borcunu zamanında ödemeyen ve günlerini aksatan kişilerin borç tahsilleri eğer 3 ay içinde ödenmediği tespit edilirse bankalar borcun tahsili için gerekli resmi işlemleri başlatabiliyor. 3 ay içinde yani 90 gün boyunca borç ödemediğiniz tespit edildiğinde banka borcun tahsili için yasal takip işlemi başlatarak banka avukatına gönderilerek işlemler başlatılıyor. Yani kişiler yasal takibe düştüğü andan itibaren isimleri kara listeye alınıyor. Kara listeye giren kişiler bankalardan 5 yıl boyunca tüm bankacılık hizmetlerinden mahrum kalıyor Ne bir kredi başvurusu kabul ediliyor ne de kredi kartı başvuruları onaylanıyor. Başvuruları 5 yıl içinde hiçbir şekilde kabul edilmeyen milyonlarca borçlu için yasa büyük bir umut oldu. Yasadan yararlanmak için şartları yerine getiren özel ve tüzel kişiler af sayesinde 5 yıl bekleme süresinden muaf oluyor ve istediği zaman bankalardan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı açtırabiliyor tüm bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmesi için önü açılıyor.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kara listeden çıkanlar bu süre içinde kredi kullanarak bankalara borçlarını zamanında ve düzenli olarak ödeme yaptıklarında kredi notları yükseltilerek bankalara kredi için başvuru yaparak kolaylıkla kredi alabilecek.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu yaparak yasa ile kara listeden çıkan özel kişi ve tüzel kişilerin kredi notlarının yükseltilmesi ve 5 yıl bekleme süresinden muaf olması ile bu yıl verilecek devlet destekli kredi ve farklı kredi kampanyalarından yararlanabilmeleri kolaylaştırıldı. İsteyen herkes bu yıldan itibaren bankalardan istediği kredi için başvuru yapabilecek.

Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Kredi sicil affından 6 ay içerisinde tüm borcunu kapatanlar,
6 Ay içerisinde borçlarının tümünü ödemek için yapılandırma kredisi kullanan müşteriler,
Banka tarafından kara listeye düşmelerine sebep olan borçları yapılandırılanlar,
Borcunu ödemiş olmasına rağmen 5 senelik süre nedeniyle halen kara listede olanlar faydalanacak.

Sicil Affı İçin Nereye Başvuru Yapılacak?

Henüz bankalara yapılacak başvuru ile ilgili bir mevzuat yayınlanmadı ancak, kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte tüm bankaların kanun gereğince işlem yapmaları gerekiyor. Yani vatandaşlar kanun hükümlerini ileri sürerek, bankalara yeniden yapılandırma ve borç kapatma başvurusu yapabilecekleri gibi, kredi sicil affı ile ilgili sicil temizleme ve kara listeden çıkma taleplerinde bulunabilirler.

Geçtiğimiz yıllarda kredi kartlarının borçlarının 72 aya vadelendirilmesi için mevzuat Resmi Gazete’ de yayımlandı. Mevzuat metnine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Sicil affının söz konusu olmadığı durumlarda ise kara listeden çıkmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Sicilin temizlenmesi için borçlarınızı en kısa sürede ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bankalardan borç yapılandırması yaparak da kara listeden çıkmanız mümkün olmaktadır. Ancak tamamen sicilinizin temizlenmesi 5 yıl sürecektir.

En son 4 yıl önce meclisten geçirilen Kredi Sicil Affında yer alan maddeler...

Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, yatırımcılara vergi ve harç muafiyeti getiren tasarı 18 Ocak 2017 tarihinde TBMM'de kabul edilmişti.

 

30 YIL ÜZERİNE EK İKRAMİYE

Kanunla, emekli ikramiyesine esas hizmet süresinin hesabındaki 30 yıllık üst sınırın Anayasa Mahkemesince iptali üzerine ortaya çıkan sorunun giderilmesi amacıyla düzenleme yapılıyor.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 30 seneden fazla emekli ikramiyesine müstahak hizmet süreleri bulunmasına rağmen 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere, 30 yılı aşan her tam hizmet yılı için 50 liradan aşağı olmamak üzere, görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesinin, kendilerinin veya hak sahiplerinin yasanın yürürlüğe girdiği tarihi takip eden bir yıl içinde başvuruda bulunmaları şartıyla 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren üç ay içinde, varsa kalan kısmı ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle takip eden yılın aynı ayı içinde ödenecek.

 

FAİZ KARARI YILDA 8 KEZ DUYURULACAK

Ayda en az bir kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yılda en az 8 kez toplanacak. Para Politikası Kurulu toplantıları, başkanın çağrısı üzerine yapılacak.

MÜLKİYETİN KAMUYA GEÇMESİ SİCİLE ŞERHLE DE OLACAK

Kara, deniz ve hava ulaşım araçları hakkında verilen el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararlarının uygulanmasında, el koyma işlemi bu araçların kayıtlı bulunduğu sicile şerh verilerek de olabilecek. Şerhten sonra kamuya geçme işlemlerine devam edilecek.

 

Yararlanılan kaynaklar: Doğru bilgi Havuzu, Devletdestekli.com sitesi, Turk

YORUMLAR

  • 25 mart dan önce cikarmi yasa heyecandan nerdeyse kalb krizi gecerecem

    bu ceklere af cikmazsa nasil borclarimizi ödiyecegiz üstüne üst hic biryerde calisamiyoruz

    Yasa ne zaman meclisten geçer belli bir tarih varmı

    Ben de kara listedeyim. Dört gözle bekliyorum

Yorum Ekle