Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar 2021 - Kara Listede Olanlara Kredi Kartı Veren Bankalar

Kişinin kredi sicili nasıl bozulur? Sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileridir? Kredi sicil affı nasıl gerçekleşir? İşte kara listede olanlara kredi ve kredi kartı veren bankalar...

EKONOMİ
PAYLAŞ:

Kredi ve kredi kartı ödemelerinin 90 gün gecikmesi ya da kefil olunan bir kredinin aynı duruma düşmesi, kişi hakkında yasal takip başlamasına neden oluyor. Bu şekilde kredi sicili bozuluyor ve kara listeye ekleniyorsunuz. Sonrasında çoğu banka bu kişiler kredi vermiyor. Peki kredi sicili bozuk olanlara, kara listede olanlara kredi veren bankalar hangileridir?

Kredi Sicili Nasıl Bozulur?

Kişinin bankalara olan borçlarında gecikmeye düşmesi kredi sicilinin olumsuz etkilenmesine neden olurken kredi borcu nedeniyle yasal takip altına girmek ise kredi sicilinin bozulması ve kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notu ortalaması puanlamasında geriye dönük son 5 yıllık veriler dikkate alınmakla beraber kredi sicilinin temizlenmesi ya da kredi sicilinin silinmesi kesinlikle söz konusu değildir. Yani sicili bozulan kişiler için geriye dönük işlem yapılması kesinlikle söz konusu değildir.

KREDİ SİCİLİ BOZUK OLANLARA, KARA LİSTEDE OLANLARA KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Vakıfbank, İş Bankası, Akbank ve Ziraat Bankası, ipotek ve kefil karşılığı ihtiyaç kredisi veriyor

Kara listedeki kişilere kredi ya da kredi kartı vermekten çekinen bu dört banka, ipotek karşılığında ihtiyaç kredisi verebiliyor. Kişinin ödemesi gereken aylık faiz oranını ise kredi notu belirliyor.

Bu yüzden de kişi, yüksek faizler ödemek zorunda kalabiliyor. İşbankası’ndan 100 BİN, Vakıf’tan 125 BİN TL’ye kadar ipotekli ihtiyaç kredisi çekilebiliyor.

Bununla birlikte başvuran kişiden maaş bordosu ya da gelir yazısı ve hizmet döküm belgesi talep ediliyor. Bu bankalar, kişinin aylık geliri doğrultusunda ve ipotek karşılığında kişiye uygun gördükleri miktarda kredi veriyorlar.

Yani aylık geliri düşük olan kişiler, yüksek rakamlı kredilerden yararlanamıyorlar.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Kredi sicili bozulan kişiler için tek çare kredi sicil affı çıkarılmasıdır. Kara liste affı olarak ta bilinen bu uygulama ile bozuk sicile neden olan yaşanan sorunların verilerinin silinmesi sağlanır. Ancak kredi sicil affı çıksa dahi artık günümüzde bu bilgiler bankaların kendi veri tabanlarında saklanmaya devam edilmektedir.

Kara Listede Olanlara Kredi Kartı Veren Bankalar 2021

Kara listede olan kişiler, bankalara normal bir kredi kartı için başvurduklarında maalesef ki olumsuz bir yanıt alıyorlar.

Yani bu kişilere düşük limitli de olsa kredi kartı verilmiyor. Lakin bu kişiler, bankalara ‘ bloke teminatlı kredi kartı’ için başvurabiliyorlar.

Bloke teminatlı kredi kartı çıkarmak isteyen kişilerin ise öncelikle bir miktar parayı bankaya ipotek ettirmeleri gerekiyor. Yani kişi, ipotek karşılığında kredi kartı sahibi olabiliyor.

Kara listedeki kişiler, ödemelerini düzenli bir şekilde yaptıkları takdirde 1-2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde normal kredi kartına başvurabiliyorlar.

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz

 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • ING Bank
 • TEB
 • Deniz Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Burgan Bankası
 • HSBC Bankası
 • İş Bankası
 • QNB Finans Bank

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicilinin düzgün olması, bankalardan kredi almanın kapısını açıyor. Kredi sicilinin ne olduğunu ve neleri kapsadığını bilirseniz, iyi bir sicil oluşturmanız kolaylaşır.

Kredi, pek çok kimse için nakit desteğe ihtiyaç duyulduğunda kurtarıcı oluyor. Ancak, kredi kime, neye göre çıkıyor derseniz, bankalar bu nakit desteği sunup sunmamak konusunda karar vermeden önce elbette bir incelemede bulunuyor ve kredi sicili bozuk olanlara değil, iyi bir kredi siciline sahip olanlara kredi vermeyi tercih ediyorlar.

Kredi sicili, kullanılmış kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzeni, mevcut kredi ve kredi kartı borç durumu, yapılan kredi başvurularının sıklığı ve benzeri faktörleri kapsıyor. Kredi sicili, bir nevi finansal karne gibi görünüyor. Bu karneye bakılarak KKB tarafından bir kredi notu veriliyor. 1 ile 1900 arası puan aralığı olan kredi notu, düşük ya da yüksek olunmasına göre krediye sahip olup olmayacağınızı belirliyor. Yüksek kredi notu bankalara geri ödemenizi yapacağınız hakkında güven veriyor. Puanınız 900’ün altındaysa, kredi alma ihtimaliniz yok denecek kadar az denilebilir. Kredi başvuru onayında etkili olan bu notun çok düşük olması, sorusunun da en temel cevabını oluşturuyor. Kredi notu 1200’ün üstüde olduğunda, gelir durumuna bağlı olarak bankalardan kredi alma şansınız artıyor.1500’ün üzerinde olduğunda ise, kredi alma olasılığınız yüksek görünüyor.

Temiz Kredi Siciline Nasıl Sahip Olunur?

Kullandığınız kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerini gününde yapmanız oldukça önem taşıyor. Acil ihtiyaçlarınız dışında sık sık krediye başvurmamalısınız. Sürekli kredi arayışı içerisinde olmanız  sicilinizi olumsuz etkiliyor. Ayrıca, kredi başvurularınızın reddedilmesi de son derece kötü etki yaratıyor. Bu sebeple, krediye başvurmadan önce mutlaka gelirinize uygun bir kredi seçmek adına kredi karşılaştırma yapmalı, vade, faiz durumuna göre aylık ödeme planı bütçenize en uygun olan krediye talepte bulunmanız, onaylanmayan krediler listenizi kabartmamak fayda sağlıyor.

Kredi Sicili Kara Liste Ne Demek?

Kredi ve kredi kartı ödemelerinin 90 gün gecikmesi ya da kefil olunan bir kredinin aynı duruma düşmesi, kişi hakkında yasal takip başlamasına neden oluyor. Bu kişiler, kredi sicilinde kara listeye giriyor. Aslında böyle bir liste yok ama yasal takip başlamış ve  bu nedenle kredi alması imkansız olan kişiler için böyle bir tabir kullanılıyor. Borçlar ödendikten 5 sene sonra kredi sicili siliniyor. Tabii, şöyle bir gerçek var ki, kredi sicili silinse de bankalar kendi kayıtlarına ulaşabiliyor. Yani, yeniden krediye başvurduğunuz banka, kendi sisteminden sizin kedisiyle olan geçmiş ilişkinizi görebiliyor.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle