Sınırsız ve Sınıfsız Virüs!

Çok değer verdiğim bir hocamın hayal ettiği dünyayı hatırlıyorum şu günlerde.  Dünya yaşamı ile ilgili olarak kurguladığı hayallerin olabilirliği çok zor bir olasılık olsa da benim için yazılacak kadar değerli.

Hocamın hayallerinde;

Adı Dünya olan bir tek devlet,

Adı insan olan bir tek millet,

Ve adı sevgi olan bir tek siyaset vardı.

Anlayacağınız, sınırsız ve sınıfsız bir yaşamı benimseyen bu anlayışın küçük bir açılımını sorduğumda aldığım cevaplar da kulağa gayet hoş geliyordu. Hocamdan dinlediklerimin küçük bir özeti aynen şöyleydi;

“Bu dünya hepimizin ve hepimize ait olan bu dünyanın her tarafına gidebilmeli, her tarafında yaşayabilmelidir insanoğlu. Dikenli tel örgülerle, duvarlarla, mayınlarla aramıza sınırlar çekerek sergilemiş olduğumuz davranış biçimi, hayvanların sidik kokusuyla kendilerine ait bölgelerin sınırlarını oluşturması davranışı gibidir. Oysa insanoğlunu hayvanlardan ayıran bir özellik olmalıdır.

Dünyanın tek bir devlet olduğunu düşünün.  Dilde ve dinde özgürlüğün yaşandığı adı Dünya olan tek bir devlet. Zengin, fakir, asil, masil, ırk mırk gibi insanların katagorilendirilmediği sınıfsız bir Dünya.  Sınırsız ve sınıfsız bir dünyada olabilecekleri düşünün,

Böyle bir dünyada açlıktan ölen bir insan kalır mı?

Böyle bir dünyada savaşa gerek olur mu?

Böyle bir dünyada silah üretmeye gerek kalır mı?

Böyle bir dünyada doğa kirliliği olur mu?”

Değerli okurlarım; eminim ki sizlerin de kulağına hoş gelecek bu söylemlerin gerçekleşme olasılığı sıfır gibi bir şey. Ama bana bu konuyu hatırlatan şey; bu günlerde tüm dünyanın korkulu rüyası olmayı başaran Korona virüs oldu. Hocamın insanoğlu için hayal ettiğini bu korona virüs başardı galiba.

Sınır tanımıyor ki bütün dünyaya yayıldı

Sınıf tanımıyor ki İngiliz prensinden  ispanya prensesine kadar her kesimden insana bulaştı.

Avrupalı, Amerikalı, Asyalı dinlemeden insanoğluna adeta bedel ödeten bu illetten çıkarılacak olan derslerin olduğuna inanıyorum.

Korona sonrasında daha güzel bir dünyada yaşama dileğiyle saygılar sunuyorum.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle