Şırnak'ta arıcılık girişimciliği projesinin tanıtımı yapıldı

GÜNCEL

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Üniversitesinde arıcılık girişimciliği projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Şırnak Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, bölgede arıcılığın geliştirilmesi için Beytüşşebap Belediyesi, Erasmus Programı gençlik alanında işbirliği ortaklıkları kapsamında arıcılık girişimciliği projesi hazırlandı.

Çevrimiçi gerçekleştirilen toplantıya katılan Rektör Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, bölgede bal üretiminin yanında propolis, balmumu, arı sütü ve arı poleni gibi katma değeri yüksek arı ürünlerinin de üretilmesi gerektiğini belirtti.

Üniversite olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade eden Erkan, şöyle devam etti:

"İlimiz üç ülke kavşağında olması bakımından büyük jeopolitik, ekonomik ve sosyo ekonomik öneme sahiptir. Bu proje ile Şırnaklı arıcılar Avrupa şehirlerinde hem teknik hem de mesleki eğitimler alacaklar."

Erkan, proje sayesinde arı yetiştiriciliği yapan çiftçilerin Avrupa ülkelerinde ürünlerin nasıl yapıldığını ve katma değerlerine yönelik yerinde inceleme fırsatı yakalayacağını aktardı.

Toplantıya, Beytüşşebap Belediye Başkanı Habib Aşan ve Şırnak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Anonim Şirketi Genel Müdürü Doç. Dr. Asaf Tolga Ülgen de katıldı.

AA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle