Snooker (Bilardo) oyunu nedir? Snooker anlamı nedir? Kuralları nelerdir, nasıl oynanır?

İngiltere'de oldukça popüler olan Snooker oyunu nedir, kısaca tarihi nasıldır? Snooker nasıl oynanır? Snooker ne anlama gelmektedir?

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Snooker nedir?

Snooker Türkiye'de bilardo olarak bilinen bir oyun türüdür. İngilizce'de snooker kelimesi 'aldatmak veya kandırmak' anlamlarına gelir. Türkçe'ye İtalyanca'daki biliardo kelimesinden geçen snooker oyunu günümüzde geniş kitleler tarafından oynanmaktadır.

Snooker bilardo oyun türlerinden (İngilizce'de cue sports veya billiard sports) biridir. Istaka sporlarının bir çeşidi olan Snooker oyunu genellikle bilardo toplarına vurmak için kullanılan ve böylece onların etrafta hareket etmelerine neden olan bir ıstaka çubuğuyla oynanan çok çeşitli beceri oyunlarıdır. Snooker, cushions olarak da bilinen elastik tamponlarla çevrelenmiş kumaş kaplı bilardo masası üzerinde oynanır.

Snooker (Bilardo) tarihi kısaca

Snooker oyunu ilk olarak 19. yüzyılın ikinci yarısında Britanya (İngiliz) ordusu içerisinde oynanmaya başlayan bir oyundur. Snooker, 1875 yılında İngiliz subayı Sir Neville Chamberlain (1856–1944) tarafından, siyah havuz ve piramitleri birleştiren bir dizi kurala göre kimilk kazanmıştır.

Snooker (Bilardo) oyunu nasıl oynanır

Yeşil bir bezle (çuha) kaplı, altı delikli dikdörtgen bir masada oynanır. Masanın her bir köşesinde bir tane ve her uzun kenarın ortasında birer tane delik bulunur. Snooker oyuncuları ellerindeki ıstaka çubuğuyla beyaz topları kullanarak masadaki 21 adet topu belirli kurallara göre bu deliklere sokmaya çalışır.

Oyunda en çok puanı alan oyuncu snooker oyununu kazanmış sayılır. Bir snooker müsabakası, oyunculardan birinin önceden belirlenmiş sayıda frame (çerçeve) kazanmasıyla sona erer ve böylece oyuncu, maçı kazanmış olur.

Snooker oyunu mobil cihazlardaki gelişimler neticesinde uygulamalar üzerinden de oynanmaya başlamıştır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle