Son İftar Duası? Ramazan İftar Duası Arapça, Türkçe Okunuşu ve Anlamı ne? Oruç açılırken hangi dua okunur?

Müslümanlar heyecan ile 11 ay boyunca yolunu gözledikleri Ramazan ayına kavuştular. Ramazan ayı boyunca oruç, teravih ve dua ibadetlerini yerine getirecekler. İmsak vakti niyet ederek akşam ezanına kadar oruç tutan milyonlarca Müslüman iftar sofralarında, dualarla oruçlarını açacaklar. Oruç açarken okunacak dualar merak konusu. İftar Duası Arapça yazılışı ve İftar Duası anlamı Diyanet kaynaklarında yer alıyor. Peki oruç açma duası nedir? İftar Duası var mı, nedir? İftar Duası Arapça, Türkçe Okunuşu ve Anlamı ne? Oruç açılırken hangi dua okunur? İşte merak edilen iftar duası ayrıntıları...

DİNİ HABERLER

Müslümanlar heyecan ile 11 ay boyunca yolunu gözledikleri Ramazan ayına kavuştular. Ramazan ayı boyunca oruç, teravih ve dua ibadetlerini yerine getirecekler.

İmsak vakti niyet ederek akşam ezanına kadar oruç tutan milyonlarca Müslüman iftar sofralarında, dualarla oruçlarını açacaklar. Oruç açarken okunacak dualar merak konusu.

İftar Duası Arapça yazılışı ve İftar Duası anlamı Diyanet kaynaklarında yer alıyor. 

Peki oruç açma duası nedir? İftar Duası var mı, nedir? İftar Duası Arapça, Türkçe Okunuşu ve Anlamı ne? Oruç açılırken hangi dua okunur?

İşte merak edilen iftar duası ayırtıları...

ORUÇ NASIL AÇILIR?

Orucu duayla açmak sünnettir. İlk iş susuzluğun giderilmesidir. Bol sulu gıdalar tüketilmelidir.

İftar'da 1 bardak su, hurma ya da zeytinle başlayıp ardından ılık bir çorba ve bir dilim ekmek yedikten sonra 15 – 20 dakika ara verilmelidir.

Bu sürede beyinden mideye giden açlık uyarıları kontrol altına alınır. Besinler ağızda iyice çiğnenmelidir.

Ana menü; ağır yağlı yemekler, kızartmalar, kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak hazırlanmalıdır.

Kan şekerini hızla yükselten yiyecekler yerine, posa miktarı fazla olan besinler tercih edilmelidir.

İFTAR DUASI

"Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

İFTAR DUASI ANLAMI (Diyanet Meali)

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"

YEMEK DUASI

"Bismillâhirrahmânirrahîm

Elhamdülillâhi’llezî et’amenâ ve sekânâ ve cealnâ minel müslimîn. Nimetu celillullah, Berakati Halillullah Şefaat ya Rasulullah, Külû ve’şrabû ve lâ tüsrifû, İnnehû lâ yuhibbü’l müsrifîn. Allahumme zid velâ tengus bi-hürmeti-l Fatiha…"

Anlamı;

"Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd bizi doyuran, içiren, ve bizi müslümanlardan eyleyen Allaha mahsustur. Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. Allahım Fatiha suresi hürmetine arttır eksiltme. AMİN…"

YEMEKTEN SONRA OKUNACAK DUA

Okunuşu: Elhamdülillahillezî et amenâ ve sekenâ ve cealenâ minel müslimin

Anlamı:

Açlığımızı ve susuzluğumuzu gideren ve bizi Müslüman kılan Allah'a hamdolsun.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle