Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı - Samuel Smiles Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı kimin eseri? Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı kitabının yazarı kimdir? Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı konusu ve anafikri nedir? Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı kitabı ne anlatıyor? Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı PDF indirme linki var mı? Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı kitabının yazarı Samuel Smiles kimdir? İşte Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Samuel Smiles

Yayın Evi: Maviçatı Yayınları

İSBN: 9786052941300

Sayfa Sayısı: 128

Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Zamanımızda iktidar, söz söyleyebilenlerindir. Pek çok insan, bilgisine ve eğitimine rağmen toplum önünde konuşmada zorluk çektiklerinden dolayı, kendileri için çok kolay elde edilebilecek başarı fırsatlarını kaçırmışlardır. Bu yönden eksikliği olan birçok işadamı, milletvekili, avukat, öğretmen ve mesleğini halkla iletişime geçerek yapmak zorunda olan insanlar, eksikliklerini bu kitapla giderebilirler. Söz Söyleme Sanatı; bir kitap olmanın ötesinde, konuşma sanatının temel püf noktalarını öğreten bir okul, bir eğitim aracıdır. Başarı, konuşma tekniklerinde bazı inceliklerin yakalanmasıyla kolaylıkla elde edilebilir. Konuşması iyi olan insanlar kendi meslektaşları arasında hemen göze çarpıp çevresine liderlik edebilir.

Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı Alıntıları - Sözleri

 • Dinleyiciler sizin aleyhinizdeyse vs sizi büyük düşman olarak algılıyorsa, ortaya daha büyük ve ortak bir düşman atarak onlarla beraber bu düşmana saldırmak, söz söylemede en ustalıklı savaş tarzıdır.
 • Ana dilimizin, bize iyi saklanmak için emanet bırakılmış kutsal bir miras olduğunu bilmeliyiz. Onu bozacak bütün etkenlerden korumak borcumuzdur.
 • Sizin gücünüz ne derece artarsa,sizin için yapılan eleştiriler de o kadar çok olacaktır.
 • konuşmacı konuşmasıyla bir şey öğretmeyip de sadece güzel konuşarak dinleyicilerinin dikkatlerini toplasa bile yeterlidir. Onlar bundan da zevk duyarlar.
 • Ve biz en acı sonuca varıncaya kadar dayanıp sabredeceğiz...
 • Genelde dahi dediğimiz, mesleğinde ilerleyerek başarıyı elde eden adam, yetenekli olduğu alanda senelerce çalışan, eğitim gören kimsedir. Dünya ona eğitim sürecinde görmez. Ancak başarıyı yakaladıktan, çalışmasının meyvelerini verdikten sonra görür, değerinin büyüklüğü karşısında ona dahi der. Fakat bu deha gökten inmiş değildir. Uzun yılların, tükenmez çalışmanın ürünüdür.
 • Genelde dahi dediğimiz, mesleğine ilerleyerek başarıyı elde eden adam, yetenekli olduğu alanda senelerce çalışan, eğitim, gören kimsedir. Dünya onu eğitim sürecinde görmez. Ancak başarıyı yakaladıktan, çalışmasının meyvelerini verdikten sonra görür, değerinin büyüklüğü karşısında ona dahi der. Fakat bu deha gökten inmiş değildir. Uzun yılların, tükenmez çalışmanın ürünüdür.
 • İyi telaffuzu öğrenmeden önce hiç kimse hızlı konuşmamalıdır. Konuşmada hızlılık; açık konuşmak ve iyi telaffuz etmek kadar gerekli değildir.
 • Konuşma bir adama kolayca söz söylemeyi, yazı da kesinliği öğretir.

Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Söylemek istediğim çok şey var,fakat kendimi ifade edemiyorum diyorsanız mutlaka okumanız gereken bir kitap.söylemek istedikleriniz içinizde kalıp dert olmasın size (Sümeyye Nas)

Genelde kişisel gelişim kitaplarından çok hoşlandığım söylenemez ama bazıları çok farklıdır, kendini okutturur. Bu kitabımızda böyle kitaplardan. Başta bu kitabı günümüz yazarlarından birinin yazdığını düşünmüştüm. Daha sonra aslında bu kitabın on dokuzuncu ve yirminci yüzyıl arasında yaşamış bir yazar tarafından kaleme alındığını öğrendim. Eğer ,gerçekten ben bir konuşmacı olmak istiyorum diyorsanız; hiç düşünmeyin, kitabı okuyun derim. Ben bilgi almak ve birkaç püf nokta kapmak için okumam gerektiğini hissettim , beğendim. Gerçekten güzel noktalara değinmiş yazar ve analizleri çok güzel . (Başak)

Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı PDF indirme linki var mı?

Samuel Smiles - Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Samuel Smiles Kimdir?

Samuel Smiles Kitapları - Eserleri

 • Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı
 • Başarmanın Gücü
 • Başarma Yolunda Adım Adım
 • Kendine Yardım
 • Görevimiz Başarmak
 • Mutlak Güç
 • Vazife
 • Karakter

Samuel Smiles Alıntıları - Sözleri

 • "Çalışmanın nispeten küçük faydalarından biri de insanı fenalıktan uzak tutmasıdır; zira tembel bir dimağ, şeytanın çalışma odasıdır ve tembel bir adam da şeytanın yastığıdır." (Kendine Yardım)
 • Bir insan kendisini iyilik yapmaya sevk eden canlı ve kuvvetli bir iradeye sahip değilse, ya hissi arzularının bir oyuncağı haline gelir, ya da işsiz güçsüz bir hayat sürer. Akıl ve idrakimiz fazla olduğu halde sadakatimiz yoktur, bilgimiz çok ama aklımız yok, kültürümüz fazla ama şefkat ve merhametimiz yok. (Vazife)
 • Zaman sonsuzluğun insana ait bir parçasıdır ve tıpkı hayat gibi geri gelmez. (Başarmanın Gücü)
 • Konuşma bir adama kolayca söz söylemeyi, yazı da kesinliği öğretir. (Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı)
 • İşte böyledir zaman, emanet ettiğimiz Gençliğimizi, neşemizi, her şeyimizi, Karşılığında aldığımız ise yıllar ve toz, Karanlık sessiz mezara girince, Yolumuzun sonuna gelince. Biter günlerimizin hikayesi; Ve o mezardan, topraktan, tozdan, Alıp çıkaracaktır beni Tanrım, inanıyorum. (Mutlak Güç)
 • "Kendine yardım edene Allah'ta yardım eder." (Kendine Yardım)
 • Hayat, vurgunla nefis arasındaki bir yarış halini almıştır. Prensipler bir tarafa bırakılmıştır. Namus unutulmuş; namussuzluk, fazilet sayılır olmuştur. Sadakat yavaş yavaş kaybolmakta ve toplum, para ve makam için birbirine girmektedir. (Görevimiz Başarmak)
 • "Rabbim bize acı! Burada beş kişiyiz, En gencimizin yaşı altmış, Beşimiz de korku ve üzüntü içindeyiz. Ölen eşlerimiz için. Biraz bekleyemezler mi? Çok bekleyemeyiz onları Neşe ve cesaret içinde geçecek ömrümüz o kadar az, Ama eski hatıralarla dolu eski evi terk etmek o kadar zor ki, düşkünler evi mi? Ooo hayır mezarın sessizliği çok daha iyi! (Mutlak Güç)
 • Yalan söylemek yalnız namussuzluk değil korkaklıktır da. George Herbert der ki: Dürüst olmak cesaretini gösteren kimse hiçbir zaman yalan söylemek ihtiyacını duymaz. En zararlı yalancılar dürüstlüğün kenarında duran kişilerdir. Gerçeği söylemek cesaretini gösteremezler de etrafında dönerler ve gerçekten doğru olmayan şeyi söylerler. Doğru ile yalan arası bir yalan, yalanların en kötüsüdür. (Vazife)
 • Bu çılgın gezegen üzerinde yaşamış insanlardan fiil ve hareketleri gerçekten iyi ve faydalı olanların sayısı ne kadar azdır. (Joseph de Maistre) (Vazife)
 • Servetin çevresinde ne kadar zenginlik varsa, uzağında da o kadar sefalet vardır. Zenginler kazandıklarını ne yapacaklardır? Çevrelerinde bu kadar yoksul ve muhtaç insan dururken, dünyadan kazandıklarını başka bir gezegene mi götüreceklerdir? O kazandıkları servetin asıl sahiplerinin, emekleriyle toplumsal üretime katkıda bulunan işçiler ve yoksul halk olduğunu bilmiyorlar mı? Servet yığmaktan başka ne yapmaktadırlar? (Görevimiz Başarmak)
 • Görülüyor ki diyor Nicholson: "Birçok hayvanlar birçok insanlardan ve bazıları bütün insan neslinden daha akıllı ve daha iyidirler." (Vazife)
 • Görevimiz Başarmak Hangi iş olusa olsun, o işi en güzel şekilde ve bütün gücünle yap! sözü, görev bilincimizin ilkesi olmalıdır. Üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getiren kimse hangi konumda olursa olsun ilerliyor demektir. Görev alanı sonsudur. Hayatımızın her döneminde vardır. O bizi, her zaman ve heryerde kuşatan varlığımızın bir parçasıdır. Görev en özlü haliyle o kadar bağlayıcıdır ki, insan görevi başındayken kendini bile düşünmez. Yapılacak görevini bilir ve bunu fedakarlık gibi bir düşünceye kapılmaksızın yerine getirir. Görev, kendini adamaktır. (Görevimiz Başarmak)
 • Dünyada kuvvetli bir kalbe sahip olmak kadar büyük bir nimet yoktur. (Başarmanın Gücü)
 • Öte yandan, erkekler, çoğu zaman, bencil olarak yetiştirilmektedirler. Bir oğlan çocuğunun hayat mücadelesinde yalnız kendi çabasına güvenmesi istendiği halde bir kız çocuğu, hemen tamamen başkalarına güvenmesi için teşvik görmektedir. Erkeğe kendine güvenmesi, başkalarına muhtaç olmaması, halbuki kadına kendine güvenmemesi, başkalarına dayanması, her şeyde fedakârlık göstermesi öğretilmektedir. Birinin sevmek duygusundan yapılan fedakârlığa karşılık iradesi güçlendirilmekte, diğerine de iradesine değil, hislerine tabi olması, başkalarını sevmesi telkin edilmektedir. (Karakter)
 • Cesur ve namuslu insanlar para için değil sevgi ve şeref için çalışırlar. Sokrat doğru olduğuna inandığı görüşünü degistirmektense ölmeyi tercih ettiği ve Las Casas , zavalli kızılderililerin istirabini hafifletmeye çalıştığı zaman para ya da şöhret düşünceleri yoktu. Onlar bu düşünceleri yok etmek ve acı çekenleri kurtarmak icin çalışıyorlardı. (Görevimiz Başarmak)
 • Dünyada bizim anlayabileceğimiz gereksiz bir şey yoktur. Hayattaki tecrübelerimizden hiçbiri anlamsız değildir, biz bunu görebiliyoruz. Hatta talihsizlik bile çoğu zaman insanın en önemli yüceliğidir. Almanya'nın en meşhur şairi der ki, "Ekmeğini gözyaşları içinde yemeyen, ıstıraplı gecelerini yatağında ağlayarak geçirmemiş olan kimse henüz ilahi bir kuvvetin varlığından haberdar değildir." (Mutlak Güç)
 • İyi telaffuzu öğrenmeden önce hiç kimse hızlı konuşmamalıdır. Konuşmada hızlılık; açık konuşmak ve iyi telaffuz etmek kadar gerekli değildir. (Söz Söyleme ve Diksiyon Sanatı)
 • "Asil bir millet asillere yaraşan bir şekilde idare edilir, cahil ve bozuk ahlaklı bir millet ise alçakçasına idare edilir." (Kendine Yardım)
 • “Başarımın sebebi; şaşmaz bir sabır, durmadan çalışma ve kendime yapılmasını istediğim şeyleri, başkalarına yapmak prensibine dört elle sarılmamdandır.” (Mr. Lindsay) (Başarmanın Gücü)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle